İmmobilizer arızası nasıl giderilir? Kendin tamir et.

İmmobilizer arızası nasıl giderilir? Kendin tamir et.
İmmobilizer arızası nasıl giderilir? Kendin tamir et.

Daha iki, üç gün öncesine kadar arcımdaki 2 aydır devam eden immobilizer arızası yüzünden aracı satmayı mı düşünmedim, immobilizeri iptal ettirmeyi mi düşünmedim.. Kafayı yedirdi bana, her sabah aracı çalıştırmadan önce 10-15 dk anahtarı çıkar tak, çıkar tak deli ediyordu. Güne stresli başlama sebebimdi. Eğer sizin de aracınızda immobilizer hatası var ise, iki-üç aylık tecrübelerim ile bu yazımın sonunda sorununuzu çözmüş olacağız.

Adım adım ilerleyerek, sorunu bulalım ve çözelim.

Öncelikle bu immobilizer ne işe yarar? Nasıl çalışır?

İmmo olarak kısaltılan, türkiye de "çipli oto anahtarı sistemi"  olarak bilinen İmmobilizer, araba hırsızlığına karşı alınan en büyük önlemlerden biridir. Tamamen düz kontağı devre dışı bırakmak için tasarlanmış güvenlik sistemidir. Kontak anahtarıyla, motor sistemine yerleştirilen parçalarının birbiriyle eşleşmesi üzerine kurulan bir fonksiyondur. İmmobilizer genel olarak anahtar sistemiyle birleştirilse de bazı otomobil firmaları farklı teknikler geliştirerek bu sistemi kullanmaktadır. Bazı otomobil firmaları immobilizeri anahtara yerleştirmek yerine, bundan ayrı, şifre girişi isteyen bir klavye yerleştirmiştir. Ancak şifrenin girilmesiyle elektronik kilidin açılmasını mümkün kılmışlardır. Bunun yanında her otomobil firmasında farklılık gösteren immobilizer sistemleri vardır. Örneğin bazı firmalar immobilizer sistemi ile ateşleme sistemini kilitlerken, bazıları gazı kilitler. Yani aracınız immobilizer arızası veriyorsa, ya hiç marş basmaz, ya basar çalışmaz ya da basar-çalışır ama 2 sn sonra stop eder.

İmmobilizer sistem bir aracın güvenliği için yeterli midir tartışılır ancak Avustralya’da yapılan anketlere göre immobilizer kullanan araçların çalınma oranının % 75 azaldığı tespit edilmiştir. Bu da immobilizer kullanımının araç hırsızlıklarının önemli ölçüde önüne geçtiğini göstermektedir.

İmmobilizer iptali

Ne yazık ki kendi aracımda bulunan ve birden bire oluşan immobilizer arızası için Kocaeli'de tam tıkır deneyimli bir usta bulamadım. Herkes hemen iptal edelim diyor. İmmobilizerinizi iptal ettirmek son çözüm yolunuz olsun arkadaşlar. Her usta iptal edelim dediğinde, iptal ettirdiğinizde oluşacak sıkıntılardan bahsetmez. Ama immobilizeri iptal ettirdiğiniz zaman gösterge panelinde immobilizer arıza ışığı sürekli yanacaktır. Ve aracınızda immobilizer olmaması güvenlik riskidir. Ve satışta değer kaybı sebebidir.

Arıza anahtarda mı araçta mı?

Arızanın birinci tespit mekanizması olan, arıza araçta mı yoksa anahtarda mı onu anlamamız lazım. Eğer aracınızın yedek anahtarı duruyorsa, aracı onunla çalıştırmayı deneyin.

Eğer sorunsuz çalışıyorsa arıza yedek anahtardadır. Eğer yedek anahtarınız bozuksa, arıza giderilebilir. Yüksek ihtimal olan pil zayıflamasıdır sebep. Ucuz ve basit bir çözüm olduğu için mutlaka deneyin pili değiştirmeyi. 2 TL'ye pil alıp kendiniz takabilirsiniz. Anahtarlar kolay sökülür takılır. Pilleri ise Japon Pazarı gibi yerlerden, saatçilerden, kumandacılardan temin edebilirsiniz. Eğer pili değiştirdiğiniz halde arıza devam ediyorsa anahtar arızalıdır. Anahtarlar iki tiptir. Ya kömürlü ya da cam çipli. Anahtar yüksekten düşmüşse, suya girişse veya bir darbe vs aldıysa, içerisinde kömür veya cam çip zedelenmiş olabilir. Bu sorun, anahtarcılara göstermekten başka çözüm yolu bırakmıyor bize. Anahtarcılarda bozuk olan anahtar yerine yeniden immobilizer anahtar yaptırabilirsiniz. Mevcut immobilizer ile çalışan bir anahtarınız var ise onu baz alarak immobilizer kopyalama ile yeni bir anahtar yapacaklardır.

Eğer iki anahtarda birden immobilizer arızası veriyorsa sorun kumanda/anahtardan değil, araç beyni veya immobilizer anteninden kaynaklanıyordur. İmmobilizer anteni kontak uç kısmına bitişiktir. Eğer sök/tak vs yapmadıysanız bu durumun sorun sebebi olma ihtimali çok düşüktür. Araç beyni muhtemel sorun sebebidir. Araç beyninden olması, akü değişimi veya bitmiş olması, aracı başka bir araçtan takviye ile çalıştırmak, vurdurarak çalıştırmak, araç yıkama esnasında her ne kadar beyne poşet geçirselerde kaput içi yıkama vs araç beyninde immobilizer hatası oluşumunu tetikler. Araçtan araca göre değişir, benim araç soğukta veriyordu hatayı. Sabahları delirtiyordu. Bir çalışınca bir daha sıkıntı yapmıyordu. Ertesi gün yine aynı dert.. Ertesi gün yine aynı.. Bazı arkadaşlarda ise sıcak havalarda, bazılarında ise haftada bir veya ayda bir verebilir. Bu tamamen beynin elektrik / elektriksizlikten etkilenmesi ile alakalı bir sebeptir.

Aracı bilgisayara bağlayıp (VAG COM) sorun tespiti yaptıklarında düşük kumanda sinyali gibi bir uyarı alabilirsiniz. Kumanda ile alakalı zannetmeyin durumu. Ben bu sebepten ötürü kumanların ikisinin de pilini değiştirmiştim. Bir sonuç yok malesef. Aracınız çok detaylı bir rapor veriyor ise ayrı bir durum tabi ama benim Skoda Fabia detaylı bir rapor vermemişti. Düşük kumanda sinyali arızası olarak gösteriyordu. Ama çözüm alakasız.

İmmobilizer tamiri

Gelelim şu beyni kendine getirmeye. Araçlar insan gibi tamir edilmelidirler. Ve şaka maksatlı bir konu haline gelmiş olsa da, bir elektronik beyne sahip olan makinayı kendine getirmenin en iyi yolu onu dinlendirmek olacaktır. Dinlendirmek, stop edip beklemek değil, aracı bir süre off yapmaktır. Aracınızı çalıştırın, çalıştırdıktan sonra kaputu açın ve akü bağlantı soketlerini çıkarın. Araç aküsüz kalsın. Ve stop edin. Araç bu şekilde 15-20 dk beklesin. Daha sonra akü bağlantısını yapın ve aracınızı çalıştırmadan tekrar sökün. 10-15 dk sonra tekrar bağlantı kablolarını takın ve aracınızı çalıştırın.

Bu benim aracımdaki immobilizer çözümüdür. İki ay boyunca beni delirten, denemediğim çözüm kalmayan, neredeyse kırık-çıkıkçıya bile götürdüğüm, sanayideki kapısını çalmadığım usta kalmayan aracımın sorununu kendim bu şekilde çözdüm.

Umarım sizler için faydalı olmuştur.

Bugün bir iyilik yap, mesela bu yazıyı paylaş :

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN YAZILAR

YORUMLAR

 1. profil ercan aksu dedi ki:

  Selam arkadaşlar... aracım 2007 ford mondeo 1,6 125 beygir trend modeli aracı 1 hafta kullanmadık yanına gittikkapılar normal açıldı kontak açıldı ama ekranda immoaktif diye bi yazı geldi..marş basmadı bir türlü..yedek anahtarda aynı..burada sanayi sitesinde anlamadılar yedek anahtar yaptılar yok fazlada kurcalatmadık yani söktürmedik araç kaskolu olduğu içinde servisi 15 günü bulur dedi yardımcı oalcak arkadaşları bekliyorum tşk...05439505454 ercan aksu

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Ercan bey, immobilizer hatasının yukarıda da bahsettiğim gibi, ya anahtardan ya da elektrik arızasından kaynaklıdır. Eğer yedek anahtarda da yapıyorsa aracın aküsünü bir söküp takın.

   • dedi ki:

    Hafzullah kardeşim verdiğin bilgilerden dolayı teşekkür ederim ama anlayamadığım aracı çalıştırıp akü kutup başlarını çıkıracaz

   • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

    Aracı çalıştırın, daha sonra akünün kablolarını çıkarın. Araç çalışmaya devam eder. Daha sonra tekrar takmadan stop edin aracı. Beyindeki elektriği boşaltıyor.

 2. profil emre SAKARYA dedi ki:

  Bendede 1.4 fabia choice var araba 1 yıldır bende severekte biniyorum. beni aracım da marş basıp çalışmama problemi var iki anahtar orjinel anahtarcıya ölçütürdüm sorun yok dediler. araba özellikle sabahları yani 1 gün falan durduktan snr çalışmıyor çalıştımı gün boyu dursamda çalışıyor bazen bir hafta sorun yapmıyor snr sorun tekrar ediyor araba çalışmıyorke kutup başlarını söküp takınca çalışıyodu bu gün öylede çalışmadı 10 dakika uğraştım nafile. araba 1 hafta kar altıında kaldı tık diye çalıştı ama inadı tutuncada çalışmıyor. benzin pompası sağlam yakıt filitersi 1. bobin değişti yine aynı. herhangi arıza ışığı yanmadı pc ye bağlantım bi kaç yerde oksijen sensöründen başka arıza göstermiyor arç tüplü yalnız biyerde ara sıra imo uyuşmamsı yazdı uzun oldu biraz pardon bir fikriniz varmı acaba sizinyaptığınız gibi yapıp aracı çalışırken kutup başlarınımı söksem?

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Kutup başlarını sökmek aracın şarj dinamosunu tamamen kendine kullanmasını sağlar, voltaj düşüklüğünden kurtarır ve kutup başları sökükken aracı stop ettiğinizde elektrik aksamını da keseceği için reset atmış gibi oluyorsunuz. Aracınızın çalışmama durumu immobilizer ile alakalı bir durum olsaydı immobilizer ışığı (araç ve anahtar sembolünde) yanardı.

  • adm dedi ki:

   aynı sorun bende de var ustalar şamandıra diyor ona baktır ve orjinal olması lazım

 3. profil sezer yesılova dedi ki:

  Arkadaslar selam benm arabamın ımbolayzır antenı kırıldı napabılırım calısmıyo

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Kontak tarafında mı, yoksa anahtar tarafında mı?

   • Necati demirer dedi ki:

    Kontak tarafındaki İMO anteni kırıldı ne yapabilirim yedek anahtarıda yok

   • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

    Antenin yenisini alıp değiştireceksiniz, başka yolu yok.

   • Ramazana topcu dedi ki:

    Bende megan 1 var 98 benim aractada ayni sikinti var anahtardan dil gostegede isik devamli yanip sonuyor kontak acikken emmolayzir lambasi neyapmam lazim

 4. profil sevinc demir dedi ki:

  Merhaba benim arac lpg li anahtar isigi yanip sonmedigi zaman arac calismiyor yedek anahtariylada denedim ayni sonucu verdi ne yapmaliyim

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Merhabalar Sevinç Hanım;
   Akü azaldığında veya kısa zaman önce akünüz boşaldıysa eğer immobilizer anahtarı unutmuş olabilir. Akü başlarını söküp taktıktan sonra tekrar deneyin. Düzelme ihtimali var. Eğer düzelmez ise immobilizeri yeniden kodlatabilirsiniz.

 5. profil Enes aktaş dedi ki:

  Benim araba transporter volswogen çalışmıyor key not fount yazıyor yani anahtar bulunamadı buna ne yapabilirim :(

 6. profil Hüseyin dedi ki:

  Selamunaleyküm Hafzullah kardeşim bende 2000 model renault twingo var aracın iki anahtarıda bende birisi imo hatası veriyo diğeri sağlam hata veren anahtar bazen çalıştırıyo bazen çalıştırmıyo çalıştırmadığında açma kapamaya basılı tutup marş basıyorum çalışıyor bu arızalı anahtarı böyle kullanırsam diğer anahtara veya ana merkezede zarar verirmiyim kısacası bu anahtarı neyapmam gerekir pilini yeniledim içini temizledim gene aynı

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Aracın bu şekilde çalışmasında bir mahsur yok. Beyne veya diğer anahtara zarar vermez. Fakat pilini değiştirdim demişsiniz ama ben pilin zayıf olduğu kanatindeyim.

 7. profil Tolga SAMUK dedi ki:

  Merhabalar,
  Aracım opel corsa 1.0 essentia 2004 model.Benim aracımda da immobilizer arızası vardı fakat bazı tepkiler veriyordu.Araçla seyir halindeyken hız göstergesi kendi kendine oynamaya başlayıp kontağı kapatıp açtığımda anahtar işareti yanı sönüyordu.Aracı tekrar çalıştırdığımda normale dönüyordu.Ama bunu sürekli tekrarladığı zamanlar da oluyordu.Bugün akü başlarını çıkarıp dediklerinizi yaptım.Şimdilik bir problem yok acaba sorun kısa dönemde tekrar olur mu?

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Araç immobilizeri gösterge paneli üzerinde olur. Gösterge panelinde olan yazılımsal sorunlarda bu tarz hatalar almanız normal. Araç elektriğine biraz yüklenerek dener misiniz, sorun olacak mı? Tüm farları, klimayı, teybi, sinyalleri açın sorun tekrarlanacak mı?

   • Tolga SAMUK dedi ki:

    EVet dediğiniz ile bi bağlantısı var sanırım çünkü genelde 4 lü ler yanınca,radyo açılınca klima a.ıp kapanınca gibi tetikleyen durumlar oluyor.Peki bunun çözümü nedir?

   • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

    Araç şarj dinamosunda problem var gibi görünüyor. Aküyü de kontrol ettirmekte fayda var. ikisinden birinde gibi problem. Aracı bu şekilde kullanmayın. Elektrik aksamında daha büyük hasarlara sebep olabilir.

   • Tolga SAMUK dedi ki:

    Aküyü yeni değiştirdim. Değiştirmeden önce de aynı sorun devam ediyordu.Şarj dinamosunu bi ustaya göstereyim.1 senedir bu sorunla uğraşıyorum.Umarım sorun çözülür çünkü arabadan soğumuş durumdayım.Immobilizer ile ilgili yapmam gereken bişey varmıdır yoksa sadece şarj dinamosunu göstermem yeterli midir?Bu arada ilginize teşekkür ederim.

   • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

    Ne demek, keşke daha fazla yardımcı olabilsem. Yukarıdaki yazıda da belirttiğim gibi benzer bir problem yaşamıştım. İnsan gerçekten arabasından soğuyor, ama çok şükür ben çözdüm çözeli bir daha karşılaşmadım problemle. Baktırdıktan sonra zaten şarj dinamosu da problemsiz ise aracınızın gösterge paneli arızalıdır. O zaten son aşama, ya değiştirirler ya da iyi bir araç elektronikçisi yapar.

 8. profil Hüseyin dedi ki:

  Emin olmak için iki anahtarın pillerini ikişerkez değiştirdim diğer anahtarda sorun olmasa bile değiştirdim sıkıntım kendi kullandığım anahtarımda diğeriyle hiç bi tutukluk yapmıyor hiç sorun yaşamıyorum ama arızalı olan uğraştırıyor beni iki anahtar kullanıyoruz acaba çakışma gibi bişeymi yapıyor anlamadım gitti özellikle arabadan iniyorum kumandadan kitliyorum tekrar acıyorum tam marş bascam hatayı veriyo eğer düğmeye basılı tutarsam sorun yok ve bidahada arabayı kilitleyinceye kadar sorun çıkarmıyo delirtti beni

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Donanımsal veya yazılımsal bir problem var gibi. Bu şekilde kullanmanız herhangi bir hasar veya problem oluşturmaz, yine de erken gidermekte fayda var. Bu şekilde zorlamanın bir faydası da yok gibi. Bir oto anahtar veya immobilizer kodlaması yapan yerlere sorun isterseniz. Onlar bilgisayar ve vagcom yardımı ile problemi görebilirler.

 9. profil Mustafa dedi ki:

  Merhaba

  Opel vectra b kasa 2001 model aracım var aracımın sorunu seyir halinde giderken stop ediyor bi daha da çalışmıyor stop edince imbobilizer anahtar lanbası yanıyor
  Çalışması için ya 20 30 dak beklemem gerekiyor yada kutup başını söküp takmam gerekiyor bunları yaptım mı araç çalışıyor ama belli bi yol gittim mi 10 15 dak sonra gene stop ediyor
  Bende önce ki sahibi orjinal anahtarı ve yedek anahtarını kaybetmiş başka bi anahtar yaptırmış
  Bana beyinden dediler onu değiştim gene aynı sorunu yapmaya başladı başka şeylerde denendi ama sorun çözülmedi araç seyir Halinde giderken imbobilizer arızası verdiğini göre göre kimse anahtar demedi size sormak istiyorum sorun imbobilizer olabilir mi

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Sorununuz zaten immobilizer. Size kim beyinden dediyse çok bilgisizce masraf yaptırmış. Araç immobilizerleri beyinde olmaz, gösterge panelinde olur. Opellerde immobilizer direkt gazı kestiği için stop edebilir. İmmobilizeri yeniden kodlatmayı deneyebilirsiniz. Veya öncelikle anahtarların pillerini yenileyin derim. Eğer bu iki çözüm de geçersiz olursa gösterge paneliniz arızalıdır. Ya iyi bir elektronikçi yapar, ya da değiştirirler. Çıkma falan bulabilirseniz daha ucuz bir çözüm olur sizin için. Geçmiş olsun.

 10. profil serkan nadar dedi ki:

  Hocam kolay gelsin benim 2003 otomatik mondeom var araci alali 1 ay oldu hatasin halen bulamadik hatasi bazen 3gun baxen 1hafta sure gectikten sonra mars basiyor ama arAc calismiyor.ustalar baktilar bujiye akim gelmiyor dediler volen sensoru.bobin buji buji kablosu hepsini orjinaliyle degistirdik ama halen ayni hata bazen sabahlari calismiyor 5-6saat sonra tekrar caliyor bana yardimci olursaniz dua ederim sıkıldım bu aractan tekrar kolay gelsin

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Araçta immobilizer arızası olması yüksek ihtimal. Peki o çalışmadığı zamanlar yedek anahtarı ile çalıştırmayı dener misiniz? Ona göre sorunu daha iyi saptayabiliriz.

 11. profil şenol dedi ki:

  C4 aracın .yedek ve susta lı anahtarları aracı çalıştır mıyor. Ekranda anti Theft fault yazıyor. Anahtarları ölçüt sağlam çıktı. Kutup başı söküm yine olmadı.

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Probleminiz anahtarda değil. Araç immosunu yeniden kodlattınız mı? Araç akü voltajını ölçtürdünüz mü? Durum normal olmasına rağmen hala hata alıyorsanız gösterge paneliniz arızalı olabilir.

 12. profil Necati kanemir dedi ki:

  Aracım 2000 model Milenyum hyundai accent gösterge panelinde kontagi cevirince anahtar isareti yanarsa calisiyo yoksa calismiyo ne yapmam lazım?

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Yedek anahtarda mı aynı problem var? Eğer sadece bir anahtarda ise anahtar pilini değiştirin, veya immo kömürü de olabilir bazı araçlarda. Eğer sert bir düşüş felan olduysa o kırılmış olabilir. Eğer yedek anahtarda da yapıyorsa araç immosunu yeniden kodlatın. Ona rağmen hala hata alıyorsanız gösterge paneliniz arızalı demektir.

   • Ahmet ceylan dedi ki:

    Üstad kodlatma nasıl oluyor hiç bilmiyorum reno kangoo 2001 model immobilizer ışığı hızlı hızlı yanıp sönüyor ateşleme olmuyor yedek anahtarla yok aceba sorun anahtarda mı

 13. profil samet buyran dedi ki:

  hocam ilk defa basıma geliyor aracım volvo c30 anahtarı takıyorum herşey çalışıyor fakat ekranda direksiyon dönüşü tekrar edin yazıyor araç çalşımıyor tum aksamalr çalıyor araç çalışmıyor neden olabilir

 14. profil Yavuz can dedi ki:

  Merhaba
  2009 hundai accent era
  Direksiyon kendini kilitledi anahtarı takıyorum hiç bir şekilde dönmüyor direksiyonu sağa sola cevirmeme rağmen olumsuz yedek anahtarida var oda olumsuz
  Yardımci olursaniz sevinirim

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Direksiyon kilidini açmak için kontağı takın, tam anahtarı çevirirken aynı anda direksiyonu da boşluğa doğru çevirin. Direksiyon kilidi çoğu araçta anahtarı da kilitler, döndürmez.

 15. profil burak cücük dedi ki:

  mrb sizen ricam en kısa zamanda cevaplamanız ...(araç emanet ve ne yapmam gerekiyo bilemedim )araç 2006 ford fiesta dizel motor aracın sis lambalarını 2 saat kadar açık bırak unutmamdan ötürü aküsü boşalmış ve marş basmadı mecburen vurdurduk bu işlemden sonra aracı stop edittigimde aracın gösterge panelindeki kilitli araç ışığı yanıp sönmeye başladı ne yapmam lazım çook acilll lutfen teşşekürler

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Merhabalar, araç immobilizer arızasının en büyük sebebi akü boşalması, vurdurma ve takviye yapma gibi dengesiz yetersiz elektrik akımı ile araç çalıştırmaktır. Önce akü kutup başlarını sökü takın. Eğer hala hataya devam ediyorsa bir oto anahtarcıya gidin ve araç immobilizerini tekrar kodlatın. Daha fazla çalıştırmaya uğraşmayın, daha büyük ve masraflı hasarlara sebep olursunuz (gösterge paneli yanması gibi).

 16. profil Hasan dedi ki:

  Ben 99 Honda cıvc arac aldım kumanda kapatıp açmıyordu kontak ahahtarı ile açıp kapatıyordum kapıları sonra kumandanın pilini degıstırdık ve aracın kapıları uzaktan açılıp kapanmaya başladı yalnız aracı calıştırdıgımda ahahtarı ışığı yanıp yanıp sönüyordu ve hala oyle ama tak Dıye çalışıp kapanıyor motor falan bı sıkıntı yok tek sıkıntı ışığın yolda gıderkende yanıp yanıp sonmesı yardımcı olursan sevınırım.

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Immo beyni ile alakalı bir durum gibi görünüyor. Çalışıp sonra stop etmesi immonun devreye girdiğinin belirtisi, gazı kesiyor güvenlik amaçlı. Yukarıda yazdıklarımı denediniz mi? Eğer sorun devam ederse iyi bir immo bakan yere götürürseniz yeniden kodlama ile hallederler diye düşünüyorum.

 17. profil Ümit Akçay dedi ki:

  Selam arkadaslar benim aracımda 2000 model hyundai accent milenyum kasa immobilezer isigi yanmadigi icin aracim calismiyor.Ne yaptiysam duzelmedi. Ne yapmam lazim sizce?

 18. profil Yavuz keskin dedi ki:

  Peki teyip sifirlayacakmi sifre isteyecekmi

 19. profil hasan dedi ki:

  S.a. 99 model golf 4 var anahtari ceviriyorum iki sn calisiyor sonra stop ediyor.
  Immobilizer hatasi dediler ama immobilizer isigi ekranda yanip sonmuyor.
  Anahtarlara baktirdim bir sey yok iyi dediler
  Ne yapabilirim

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   İmmobilizer arızası olsa immobilizer ışığı yanardı. Eğer yanmadan gaz kesiyorsa ateşleme sistemini ve gaz kesme mekanizmasını kontrol ettirin. Sorun buralardadır. Geçmiş olsun.

   • Hasan dedi ki:

    Arızayı çözdüm şöyle immobilizer hatası ama ışık yanmıyordu.
    ben beyinini değiştirmiştim aracın eski beyin arızalı idi onu taktık immobilizer ışıgı yanıp sönmeye başladı sonra söküp beyni yeniden taktım düzeldi bir daha arıza vermedi.

   • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

    Sorununuzun çözüldüğüne sevindim. Bizimle paylaştığınız için de şahsen teşekkür ederim.

 20. profil burak incegul dedi ki:

  aracım hyundai accent admire immibilizer ışığı hıc yanmıyor ama aracım sorunsus calışıor sorun nedir acaba

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Bazı immobilizer problemlerinde masrafsız ve kolay yoldan sorunu görmezden gelmek için immobilizeri iptal edebiliyorlar. Aracın daha önceki sahipleri bu tarz bir uygulamaya gitmiş olabilir.

 21. profil ugur boztaş dedi ki:

  merhaba benim aracım 1.5 kangoo immo lambası yanmıyor dörtlü filan çalışmıyo sadece kontak basıo ve arac calışmıyo

 22. profil talha turan dedi ki:

  merhaba benim aracım ala romeo 147. kntağı çevirdiğimde immobolizer failure diyor ve sağ koltuk öne doğru eğlyor boşluk var koltukta göstergede koltuğa benzer bi şey yaıyor ilk çalışırken bi kaç defa kontağı takıp çıkarına hata vermiyor sorun e olabilir

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Koltuk ile immonun nasıl bir bağlantısı var anlayamadım. Birbirinden bağımsız çipset hataları gibi. Daha önce aracınızın gösterge paneli su felan aldı mı?

 23. profil Süleyman yılancı dedi ki:

  Selam iyi akşamlar benim araban megane 1 98 model arabam marş basıyor bi sorun yokken çalışmıyor ara sıra böyle oluyordu sonra kapıları kitleyip açınca çalışıyordu şimdi elektrik işareti gibi bi işaret yanıp sönüyor ve araba çalışmıyor ve köyde oturduğum için ustaya gösteremiyordu aça ne arıza olabilir

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   İşaret nasıl bir işaret? Bir sigorta yanmış olabilir. Kontrol edin. Eğer immobilizer işareti ise diğer anahtar ile deneyin. Son olarak akü bağlantılarını söküp takın. Eğer bunlara rağmen yine çalışmıyorsa çok fazla zorlamanızın manası yok. Bir ustaya gösterin.

 24. profil Süleyman yılancı dedi ki:

  Kalp grafiği gibi bi işaret sağdan ikinci işaret maalesef yedek anahtarım yok ve işin zor kısmı burda iyi ustada yok yani anlamıyorlar akü yü söküp yenisini taktım yine çalışmıyo bi arkadaş diyor anahtarı tanımıyor olabilir mi acaba teşekkür ederim

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Sorun immobilizer olabilir o zaman. Çünkü kilit bağlantısı ile başka bir mantık kuramıyorum. Bunu da iyi bir anahtarcı halledebilir. Yine de diğer sebepler üzerinde de durmanız iyi olabilir. Geçmiş olsun.

  • BURAK SARI dedi ki:

   Aynısı benim başıma geldi akünün olduğu yerde büyük ana sigortalar var onlardan biri yanınca elektrik arızası veriyor ve araç marş bastığı halde çalışmıyor tabi bu sorun kalp grafiği gibi işaret çıkınça oluyor

   • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

    Bu sorun hakkında bir fikrim yok, yaşamadığım için size bir şey önermem yanlış olur. Sanayinin yolu görünmüş size.

 25. profil Ömer Tuğral dedi ki:

  Merhaba Hafzullah Bey,
  Sorunun çözümü için aracı çalıştırın ve akü soketlerini sökün demişsiniz. Ancak şu aracım hiç çalışmıyor. Bu durumda ne yapılabilir.

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Aküyü kutup başlarını sökün, bir-iki dakika bekleyip tekrar takın. Çalıştırmamızın sebebi araç çalışırken voltaj yükselir, akü zayıf veya yıpranmış ise gücü emecektir, aküyü söküyoruz ki tüm verim beyne gitsin. Yine de çalıştırmadan söküp deneyin. Başka bir araçtan sizin akü kutup başlarına takviye de yapabilirsiniz.

 26. profil Hüseyin KILINÇ dedi ki:

  Ustam iyi günler. Aracım Ww golf 4. Arabam ayda 1 yada 20 günde 1 immoya geçiyor ve çalışmıyor. Son olarak immoya pas ettirdim ve kontak kısmına gelen immo kablosunu çıkardım fakat 1 ay sonra aracım otomatik olarak immoya tekrar yazmış ve çalışmadı 5 aydır immo pas ettiriyorum neredeyse çözümü bulamadılar sizce ne yaptırmam gerekli araç atiker sıralı sistem lpg li. Araç immo ya geçtiğinde 2 sn çalışıp stop ediyor bu yüzden çalışırken akü kablolularını çıkarmak mümkün değil. Sizce sorun neresinde Isparta'da çözüm bulabilecek kimse kalmadı ? Yardımcı olursanız sevinirim . Tşkler

 27. profil Hüseyin KILINÇ dedi ki:

  Kutup başlarını söküp denedim aracın beynini değiştirdim gene olmadı ... Pas edilen immo kendi kendine Nasıl yazar anlam verebilmiş değilim bu bir anahtar arızası değil sonuç olarak farklı bir arıza var ama bulamıyoruz

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Pas edilen immo, araç immoyu algılayamadığı için de arıza veriyor olabilir. Keşke pas etmek yerine immoyu tekrar kodlatsaydınız. Problem köklüce çözülürdü.

   • Hüseyin KILINÇ dedi ki:

    Hocam immo pas edildiği andan itibaren normal anahtarla bile çalışması gerekmekte sistem olarak aracın beynindeki şifre sorgusunu kaldırdığınız anda araç bidaha şifre istemeyecektir telefonunuzun pin kodunu kaldırmak gibi birşey bu ama benim aracın beynindeki şifreyi kaldırıyoruz ama bir süre sonra araç kendisi tekrar yazıyor ilginç ...

   • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

    Gerçekten ilginç bir durum. İmmo iptal olmamış o zaman. Olsa sizin de dediğiniz gibi tekrar arıza vermez.

 28. profil ALİ CETİNKAYA dedi ki:

  Hocam merhabalar.
  2002 model Ford Focus arabam var. kontağı 2 konumuna Getirdiğimde saatin üzerindeki lamba hızlı hızlı yanıp sönüyor araç çalışmıyor yedek anahtarı denedim o da aynı şeyi yaptı Ne yapmam gerekir Yardımcı olursan sevinirim

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Merhabalar Ali bey, Yukarıda yazıda anlattığın çözümleri uyguladınız mı?

   • ALİ ÇETİNKAYA dedi ki:

    özel arabayı çalıştırdıktan sonra Kutup başlarını Sökün demişsiniz ama biz arabayı hiç çalıştıramıyoruz

   • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

    Çalışmıyor iken sökün ve 1 dk sonra tekrar takın, beyin elektriği gidip geldiğinde kendine gelebilir. Eğer hala gelmez ise, immoyu tekrar kodlatmak gerekebilir.

 29. profil zeki yeşilmurat dedi ki:

  Üstadım sorum şu 2001 fiat palio 1.2 vikendim var araçta anahtar ışığı yanmadığı için kontak çeviriyor lakin çalışmıyor. 2 gün çalışıyor 3 gün yatıyor. ustalar beyin diyor. anahtarcıya gittim cihaza taktı anahtarda sorun yok dedi. tam satacam sürekli sorun çıkarıyor derdi bitmiyor sorunlu aracı satmakta bana yakışmaz lütfen derdime biçare selametle.

 30. profil engin dedi ki:

  merhaba, araç benzinli nissan juke aracımda bir aydır devam eden bi sorun anahtarımın bir tanesi ara sıra da olsa çalışıyor diğeri hiç çalışmıyor sarı immo ışığı yanıyor bazen kapıları açmada bazen de start yapmada uzun süre zorluk çıkartıyor sıkıntı bu şekilde nerededir çalışmayan anahtarın pilini değiştirdim yine çalışmıyor acaba pili çıkardığımızda anahtar kendini resetliyor mu? ikinci arada çalışan anahtarında pilini çıkartamadım, araç seyir halinde iken sarı ikaz lambası yandığında starta yakınlaştırıp neredeyse değdirdiğimde susuyor bana bi akıl verin,birde araç çalışırken akü bağlantılarını sökersek arabaya sıkıntı olur mu?

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Eğer aracınızda bir problem iki anahtarda da aynı tepkiyi veriyorsa, problem araçtadır. İki anahtarda da problem farklı boyutlardaysa problemler anahtardadır. Anahtarınızı suya maruz kalmadı veya sert bir düşme yaşamadıysa çok çok yüksek ihtimal pildir. Anlattığınız arıza da zayıf pil ile alakalı gibi. Değiştirdiğiniz pil marka ve pil modeli aynı olsun. Ayrıca anahtar pilini çıkardığınız zaman anahtar kendini resetlemez. Yani unutmaz bilgileri.

 31. profil Kenan dedi ki:

  Merhabalar aracim 2008 model 1.4 diesel polo kontağı 2. Kademeye aldığım zaman motor ikaz lambası gelmiyor sadece abs lambası yanıyor ve çalışmıyor sök tak vs aç kapa motor lambası yanıyor ve araba çalışıyor sebebi hakkında bilginiz var mi

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Araçta kronik bir sorun olsa mutlaka ama mutlaka çalışmamaya devam ederdi. Muhtemelen temassızlık gibi bir problem var. Akü bağlantılarını iyice sıkın ve kaput içerisindeki sigortaların bağlantılarını da kontrol edin. Gevşemiş bir sigorta böyle problemlere sebep verir.

 32. profil mehmet şen dedi ki:

  Merhaba, ben de alfa 156 var. 1 ay içinde 6 kez çalışmama yaptı immo hatası ışığı yanıyor. Defalarca uğraşıyorum çalışmıyor. 5 6 saat sonra çalışıyor. Çalıştığı zaman gün için orun yaratmıyor. Ne yapmam gerekiyor çok can sıkıcı.

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Haklısınız çok can sıkıcı bir durum gerçekten. Yukarıdaki önerilerimi denediyseniz ve hala problem yaşıyorsanız bu şekilde kullanmaya devam etmeyin. Devamında gösterge paneli yakmaya kadar ilerler. Ve bu maddi açıdan daha büyük problemlere sebep olur.

 33. profil Hasan kapcı dedi ki:

  Hafzullah bey merhaba 2009 Mitsubishi outlander im var göstergede immobilezer haberleşmiyor diye sarı renkli anahtar işareti çıkıyor araç çalışıyor anahtar kapıları da kontrol edebiliyor. akü kablosu çıkarıp taktım gene hata verdi. neyapabilirim. teşekkür ederim.

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Ya daha önce immobilizer iptal edilmiş ya da gösterge panelinde bir problem var gibi. Çünkü immo ışığı yandığında araç çalışmaz. Veya çalışır tekrar stop eder.

 34. profil Hasan AKINCI dedi ki:

  Merhaba,

  Benim aracım 2001 renault scanic 1.6 otomotik lpgli aracımın sabahlar arıza ışığı yanmakta özellikle soğukken bilgisayara bağlattım ve iki hata tespit edildi(immobilizer hattı arızası(aralıklı) - enjektör devresinde arzı 1.silindir(aralıklı) ) arızaları sildirdim sabah yine yandı bırakın bakalım dediler.Araçta daha önce 5.000,00 tl masraf yaptırdım artık masraf yaptıracak durumum kalmadı belirttiğiniz gibi yapmam durumunda başka bir arıza açarmı acaba. Tedirgin olduğum için tekrar masraf açmasından. Yöntem mantıklı geldi.

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Sanayidekilerin de yapacağı ilk şeylerden biri bu olacaktır. Bu problem kışın size daha fazla sorun yaşatacaktır. Bu kadar masraf yapmasaydınız keşke, çok masraf çıkartan bir aracı satmak gerektiğini düşünüyorum. Araçlar da beyaz eşya gibidir. Eğer sürekli bir masraf açıyorsa, sürekli açacak da demektir. Çünkü parçaların ömürleri birbirlerinden çok da bağımsız değildir. Bence yukarıda anlattıklarımı bir deneyin derim.

 35. profil Mehmet Dinçer dedi ki:

  (Direksiyon kilitli olmasına rağmen motor çalışmaya hazır ) arızası nasıl giderilir. TÜTÜRK ağır kusur.

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Direksiyon kilidi kilitlenmiş iken kontak dönmez ve araç çalıştırılamaz. Direksiyonun kilitli olduğunu farkedemeyen biri sizin aracınızı çalıştırıp ilerleyebilir ve bu durum çok büyük maddi ve manevi zararlar açabilir. Yani aracınızın kontak içindeki mekanik aksamlarında bir problem var. Arıza kontak değiştirmeye kadar gidebilir.

 36. profil Can dedi ki:

  Abi benim aracım 2011 pejo 206 kontağı açıyorum hiç tık yok akü var elektirikciye götürdüm beyin arızalı diyor fakat vurdurdugum zaman çalışıyor imo ariAsi olabilirmi kapılar kapanmıyor bazen kumandadan açıkçası ustaya pek güvenmedim aracı bilgisayara bağlamadan beyin arızalı dedi mars motoruna elektirik geliyor çalışmasında sıkıntı yok ama anahtarla çalışmıyor vurdurumam gerekiyor inşallah yardımcı olabilirsiniz

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Beyin arızalı diye bakmadan hüküm veremez. İmmobilizer arızası ise immo tekrar kodlanır. Beyin chipsetine dokunulmaz. Ama bence anahtar pilini bir kontrol edin derim.

 37. profil Mehmet dedi ki:

  Merhaba lar hocam,aracın 2012 linea gösterge panelinde araç kilit işareti cikiyor (immolizeer)kumanda pilleri ve araç in aküsu yeni yedek anahtar da marş almiyor bazen günde 5 kez bazen haftada 1 gün yardimlariniz için şimdiden teşekkürler saygılar

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Kronik immo problemleri. İmmobilizerin tekrar kodlanması gerek. Bu şekilde sürekli kontak aç kapa veya marş bas vs devam ederseniz daha büyük hasarlara sebep olur. Biraz önce yaptırmanız dileğiyle.

 38. profil şükrü dedi ki:

  Aracım 2008 model fort cornetım var anahtarın pılı degıştırdım sonrası kabus anahtar canı ısterse çalışıyor ıstemezse calışmıyor bana yardımcı olurmusunuz

 39. profil kemal kunttaş dedi ki:

  merhabalar, benim aracım vw polo classic 2001 aracım normal çalışıyordu. evin önüne geldim stop ettim eve gittim 2-3 saat sonra marşa bastığımda çalıştı ve stop etti. önce boğaz kelebeği dediler, sonra immobilizer hatası dediler. yardımlarınızı bekliyorum hocam.

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Çalışmadan önce araçtaki akü ışığı hariç tüm ışıkların sönmesi gerekir. Eğer anahtar veya kilit işaretli bir ışık sürekli yanıp yanım sönüyorsa veya yanık kaldıysa, araç çalıştıktan 1-3 sn sonra stop ediyorsa immobilizer arızasıdır.

 40. profil Ahmet GÖKULU dedi ki:

  Hafzullah bey merhaba,Aracım 2005 model otomatik vites benzinli Hyundai GETZ,Sanırım bende de İmmobilizer problemi var ,gösterge tablosunda Araç anahtar ışığı yanınca araç çalışıyor,yanmayınca çalışmıyor.iki anahtarda aynı tepkiyi veriyor.Araç çalışırken Akü kutup başlarını söküp takma işlemini yapmak istiyorum .çalışırken sökme işleminde (+) (-) hangi sırayla yapmalıyım ,bir de takarken aynı sırayla mı? teşekkürler

 41. profil Ozan özel dedi ki:

  Merhaba aracım 99 model golf 4 dün arabamı kullandım ve park ettim. Bu sabah anahtarı cevirdigimde tak diye bir ses duydum, kontak dönüyor gösterge ışıkları yanmıyor, araç marş yapmıyor sadece teyibe elektrik geliyor. Vurdurdum çalışmadı

 42. profil Münir Can Özgünsür dedi ki:

  İyi günler hafzullah bey benim aracım 2013 model fiat linea urban paket 1.3 multijet 95hp aracımda yaklaşık 3 haftadır bir sıkıtnı var önce kumandalı anahtardan dedi servis yedek anahtarı kullanmamızı söylediler öyle yaptık ama sorun geçmedi.ve aracım kumandalı anahtar takılıyken hareket halinde defalarca söndü tekrar çalıştırdım defalarca kez servise gittim kod hatası deyip duruyorlar sizin yorumunuzu okudum size yazmak istedim acaba araçtaki sorun nedir ve bu aracın tüm periyodik bakımları yapıldı en son bakımından da 1 ay önce çıktı akabinde bu ağrızalar başladı yardımcı olabilirseniz sevinirim.

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   İmmobilizer arızasına benzemiyor çünkü immobilizer araç çalıştıktan sonra kontrol yapmaz. Eğer aracınız stop ediyorsa, mazot pompası veya kelebeklere vs bakılmalıdır. İşin ustası biri yapar, anlattıklarınıza göre büyük bir probleme benzemiyor.

 43. profil Caner dedi ki:

  Selam benim 2009 model otomatik hyundai Era tüplü var sorun şu. Araç günlerce yattıktan sonra tek marşta çalışıyor fakat motor soğumadan 10 15 dakika sonra 5 veya 6 kez marş yaptıktan sonra çalışıyor bujileri değiştim sorun sizce ne olabilir Tşk

 44. profil sıdıka dedi ki:

  Merhabalar aracim hyundai getz otomatik vites hem gazlı hem benzinli. Arabam sabahtan beri calismiyor.mars basiyor ama motor calismiyor. Gosterge panelindeki arabali anahtar kismindaki isik sonmuyor napabilirim yardimci olursaniz cok sevinirim.

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Aracınızın gösterge panelindeki o ışık sönmediği sürece boşa marşa basmayın. Aracın aküsü biter, diğer parçalara zarar verir. Başka bir işe yaramaz. Yedek anahtarı deneyin bir? Aynısını onda da yapıyor mu?

 45. profil Muhammed dedi ki:

  2011 model kia picanto aracın kumandali anahtari kontaktan çıkarmaya calisirken, plastik tuslarin oldugu kısım kirilarak metal kısımdan ayrilmis ve metal anahtar kısmı kontakta kalmış. Daha sonra metal anahtar kısmini kontaktan cikardik. Bir tane yedek kumanda vardi ancak onun da metal anhtar kısmı yoktu. Bu kontaktan çıkardığımiz metal anahtarı sağlam kumandaya monte ettik. Fakat bu zamanda marş basmiyor. Işıklar yaniyor arac calismiyor. Ayrica eski tip , kumandasiz , yedek anahtar da vardi. Onunla calisiyor arac sadece. Kumandadaki sorun nedir. Nasil duzeltebiliriz

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Kumandalı olmayan anahtarda dahi immo vardır. Sizin yaptığınız anahtarda immo kodlu olmadığı için çalışmaz. Onu düzgün bir anahtarcıya götürün adam gibi yapsın. Böyle çok sıkıntı çekersiniz. Yapayım derken iyice elinizde kalmasın.

 46. profil Münir METE dedi ki:

  Selamunaleyküm, aracım 2010 model Geely kontak anahtarım ve kapıların olmak üzere iki adetti.Tek anahtar kullanmak amacı ile çilingire gittim.Uyumlu dedi ve değiştirdi.Bir süre sorunsuz kullandıktan sonra kömür adını verdiğiniz siyah renkteki çipi araya gazeteyle sıkıştırdığı için yerinden oynamış motor arıza lambası sık aralıklarla yanıp sönüyordu.Otomobilde çalışmıyordu.Anahtarı söküp çipi sıkıştırdım.Şimdide çalıştıktan sonra ışık sönmüyor.Akünün tek taraflı kutup başını söktüm ve taktım bir süre yanmadı,daha sonra yeniden yandı.Bilgisayara bağlattım motor sıfır arıza veriyor.Yarın sizin önerdiğiniz yöntemi deneyeceğim.Piskolojimi bozuyor,yardımcı olursanız memnun olurum.Saygılar.

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Motor ışığının yanması ilginç. İmmobilizer arızasında genelde kilit veya anahtar işareti yanar. Bu arıza immobilizer arızası değil gibi. Aracınızda bir depoyu yakıt katkısı katarak kullanın. Genelde kurumlar vs. temizlenince bu tarz ışıklar söner.

 47. profil Çağlayan dedi ki:

  Slm arabam 2001 passat kumandada çip çıkmadı ama hiç bi sıkıntı olmadan marsada basiyor kapılarında açıyor cipsiz kumanda nasıl açıyor veya aracı çalıştırıyor bide kontağı çevirince benim ekranda hiç bi anahtar resmi veya imbobiler resmi çıkmıyor normalmidir

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Normal değil, belki 2001 modellerde immobilizer yoktur. Eğer varsa da anahtar içine bakın, çip tesisatı varsa yani sökülmüş gibi duruyorsa immobilizeri iptal ettirmiş olabilirler.

 48. profil Cem berktaş dedi ki:

  Abi benim araç 1.6 tipo iw 98 model araç ekranın da anahtar ve code yaziyo gıv gıv ediyor çalışmıyor nasıl yaparım sence.

 49. profil BURAK SARI dedi ki:

  98 model megan 1 im var aracı işten çıkışta çalıştırdım eve geldim kapıları kitlemek için kumandaya bastığımda kapıları kitleyemedim daha sonra yedek anahtarla denedim yine aynı kumandayı görmüyor 10 dk sonra motor kilidi devreye girdi ve aracı çalıştıramıyorum sorunu nasıl çözerim

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Anahtar ile ilgili bir problem gibi duruyor. İki anahtarda da aynı problem olması ilginç ama. Pili değiştirip deneyin tekrar. Olmadı beyinde problemler var gibi.

 50. profil erkan aşar dedi ki:

  selam aleyküm bende wolkswagen golf4 var aracı alalı fazla olmadı aldıgımda kontak anahtarı aracı kontrol ediyordu yani merkezi kiliti açıp kapatıyordu şimdi ise açıp kapatmıyor aracın çalışmasında sıkıntı yok imo hatası veriyorr WEGFAHRSP aktiv diyor sıkıntı kontakta degil sanırım pilini yeni degiştirdim ama hala hata var eger hata beyindeyse nasıl giderilir yada bana ne kadara mal olur bi fikriniz varsa yardımcı olmanızı rica ederim teşekkürler

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Yedek anahtar ile de denediniz mi? Aynı problemi veriyor mu?

   • erkan aşar dedi ki:

    Hocam yedek anahtarım yok malesef o yüzden yedek anahtarla deneme şansım yok. buradada beni biraz korkutttular açıkcası masrafın çok olur diye bende bilgilenmek amacıyla yazdım size ...çok teşekkürler .. başka neden olabilir acaba ??

 51. profil Can dedi ki:

  Mrb benim aracım 2007 clio HB aracı el freninde stop ettirdim gösterge de hiç bi ışığın yanmadigini gördüm tekrar denedim aynısını yapıyor bilginiz varmi yardimci olursaniz sevinirim

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Sorunu tam anlamadım, aracın problemi ne?

   • Can dedi ki:

    Şöyle anlatayim aracım da gaz kelebeginde problem var ayağımi gazdan çektiğim de stop ediyor bu şekilde stop ettiğinde gosterge de hiç bi ışık yanmiyor hani arabayi kontağı ilk actigimizda gostere panelinde yağ su akü bu ışıklar yanar dediğim şekilde stop ettiğinde gosterge panelinde hiç bir ışık yanmiyor devir saatinden stöp ettiğini anliyorsun umarım anlatabilmişimdir yardimci olursaniz sevinirim

   • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

    Gösterge paneline giden kabloları bir kontrol ettirin, veya sigortadaki yerlerine bir bakın isterseniz. Temassızlık problemi var gibi. Gösterge panelindeki ışıklar gidince ibreler olduğu gibi kalıyor mu yoksa yine hıza göre artıp azalıyor mu?

 52. profil Ali Şahin dedi ki:

  2009 model Toyota corolla var dizel aracın aküsünü ölçtürdüm normal çıkıyor ama araç bazen çalışmıyor immobilizer olabilir diyorlar 3 anahtarı var denedim 3 ünü de yine de çalışmadı acaba neden olabilir ?

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   İmmobilizer olabilir demeleri ilginç Çünkü immobilizer arızası olduğunda gösterge panelinde anahtar işareti yanar ve sönmez. Veya toyotalarda belki yanıp sönüyordur sürekli bilemiyorum. Ama bir arıza işareti verir mutlaka. Arıza işareti vermiyorsa immo değildir.

 53. profil Ömer varlıoğlu dedi ki:

  Merhaba corsa c 1.7 dti sahibiyim yazılım atarken aracın motor beyini zarar gördü ve yeni beyin aldık op com la kodladık daha sonr aracı çalıştırınca 3 saniye içinde gazı kesiyor araç. Anahtar kodlaması yaptırdım gene sorun çözülmedi aracı çalıştırıyorum 3 saniye içinde stop ediyor otomatik . Mailini bekliyorum teşekkürler

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Opel, skoda, seat, audi, volkswagen gibi alman araçlarının tamamında araç çalıştıktan 3 saniye sonra stop ediyorsa immobilizer arızası var demektir. Kodlama yapılmamış ya da hatalı yapılmış olabilir. İmmo beyni hasar görmüş de olabilir.

 54. profil Mehmet yildiz dedi ki:

  Slm hocam.daha öncede yazdım cvp vermediniz.aracım 2000 fiesta.kafasına göre bazen çalışıyor bazen çalışmıyor.özellikle kışın böyle.ilk çalışmada çalışmıyor çalışdığı zaman da gün içinde sorun çıkarmıyor.çok usta gezdim.bennzin pompasını değistiler aküyü değiştiler.enson bitanesi pompadan gelen eletrikten hat alip göğüse ışık bağladı marşa bastığında ışık yanmıyor araba da çalışmıyorsa sorun elektriktedir dedi.dediģi de oldu sabahları marşa tam bastığımda o ışık yanmadı araba da çalışmadı.gittim biseyyler yaptı bir kać gün sevindim oldu diye ama yine aynı sorun kaç kere gidip geldim o ustaya ama nafile kafayı yicem.vurdurunca hemen çalışiyor ve gün boyu devam ediyor bazen 1 hafta bazen de gün içinde de oluyor.sorun nedir acaba immo mu.bir çare lütfen

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Merhabalar;
   Elimden geldiğince cevap vermeye çalışıyorum tüm yorumlara. Sorunu tam belirlemeden müdahale ettirmeyin ustalara. Değilse gereksiz yere masraf çıkar sizin için. Sorun immoblizer ise araç çalışmadığı zaman, gösterge panelinde uyarı işareti yanar. Eğer yanmıyorsa problem başka birşeydir. Ama anlattıklarınız birebir benim yaşadığım problemler gibi. Geçmiş olsun.

 55. profil veli aslan dedi ki:

  slm üstat 2000 model megan 1 ( 1.9 dizel ) aracım var sıkıntım araç çalışmıyor orjinal yedek anahtaıda var ama her ikisindede çalışmıyor kontağı yarım çevirdiğim zaman teyp saat paneli ve kalorifer çalışıyor ama tam çevırdığım zaman sadece gösterge panelindeki ısıklar yanıyor diğerleri sönüyor bir türlü sorunu halledemedim daha doğrusu ustalarada götürdüm onlard halledemedi araç çalışır gıbı oluyor 2 sn geçmden stop ediyor hiç beklemeden kontağı çevirdiğim gibi çalısıyor bu seferde yol katedeerken aniden stop ediyor bazen sis lambalarını acınca bazende kalorıferı acınca stop ediyor kafayı yıyecem bunun sebebi nedir allahrızası için bana yardımcı olun bu durumdada satmak istemiyorum kimsnın vebalinede girmek istemiyorum lütfen bana yardımcı olun immobilizer demişsiniz yukrda gösterge panelide böyle bişey yazmıyor sadece kırmızı bi ışık vr o yanıp sönüyor

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Aracınızda immoblizer yoki başka bir arıza varç İmmo hiçbir zaman çalışan arabayı stop ettirmez. Ayrıca immonun kalorifer veya sisle de bağlantısı olmaz. Elektriksel bir problem var, akü başlarınıı ve sigortaların sıkılığını kontrol edin. Temas problemi var gibi. Özellikle sigorta aksamına bakın.

 56. profil cem emirhanoğlu dedi ki:

  hocam 2000 model megane 1 arabam sabah park ettım 1o dk sonra geldım ımboluzer lambası hızlı hızlı yanıp sonuyor marsı cevırdıgım zaman arac calısmıyor nedendır acaba

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   İmmoblizer arızası var aracınızda. Zaten immoblizer arızası bir nedene bağlı kalmadan ortaya çıkabilen bir arıza. Yani sıcak soğuk havalarda vs. immo beyni kodlamayı unutabiliyor. Yedek anahtarla da denediniz mi?

 57. profil Çağatay Pür dedi ki:

  Hocam merhabalar
  Sabah ilk defa araç çalışmadı,aküsü bitmiştir deyip kabloyla başka arabaya bagladık yine çalışmadı.Sanayiye çektik sonra immobilizer ışığının yanmadıgını farkettik normalde yanıp sönüyodu,bilgisayara bağladılar baktılar falan muhtemelen immodan kaynaklı dediler.Aracı bıraktık sanayide,sonra telefonla arayıp sigorta kutusunun değişmesi gerektiğini bununda masraflı olacagını soyledi.Diger bi altarnetif immoyu iptal edeyim beynini söküp göndereyim 250 ye mal olur 100 de ben alırım takmaya 350 olur gibisinden şeyler söyledi,bana mantıklı gelmedi başka türlü halledilemez mi.?Araç şuan orda

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Hocam kusura bakmayın ama üçkağıtçının tekine denk gelmişiniz. Sigorta kutusu içerisinden bir sigorta yanmıştır, gösterge paneline dahil olan immo ile alakalı veya . İmmobilizer beyni arızası olsa immoblizer ışığı yanıp yanıp söner. Hiç yanmaması elektrik yok anlamına gelir. Siz sigortaları kontrol edin. İşi bilen dürüst biri buna 10 tl ücret alır.

 58. profil Ersin Gök dedi ki:

  Merhaba;

  Benim Honda Accord 98 model aracım var. Aracın orijinal anahtarını kaybettim ve yedek anahtarımda yoktu. Daha sonra anahtarcıya getirdim ve teni bir anahtar verdiler. İki hafta kullandım daha sonra immobilizar çipi okunamayan başladı. Anahtarcıya gittim sorun antende sesi ama Emin'de değilim. Yaklaşık 10-15 dakika denemeden sonra çipi okuyor. Bu konuda yardımınızı bekler teşekkür ederim.

  İyi günler

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Anten ile alakalı ise eğer anahtar içerisindeki immo antenini kontaya yakın yere veya gösterge paneline yakın bir yere yapıştırın gitsin. Masraf yapmayın bence.

   • Ersin Gök dedi ki:

    Sorun immo anteni demişlerdi. Nasıl söküp yapıştıracağım anlamadım.

   • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

    Anahtar içerisinde immoblizerin anteni olur, Genelde küçüp tüp gibi bir camdan malzemedir.. Onu anahtar içinden sökü gösterge panelinin oralara veya kontağın oraya yapıştırmanız yeterli. Ama bundan önce anten sebep olduğuna emin olmalısın.

 59. profil Yildiray Gul dedi ki:

  Selamun aleykum. 2016 model astra k 1.4 turbo benzinli (anahtarsiz calistirma) aracim bugun mars basmadi aracin elektronik aksam gostergeler teyp hersey calisiyor ama motor calismadi 4-5 defa anahtari kapatip actim ayni sekilde Serdr y calisiyor motor calismiyordu. Direksyon kilitlenme diye bir uyari yazisi cikiyordu birde devir gostergesinde chek lambasi devamli yaniyordu. 5 dk sonra tekrar denedim calisti. 6500 km arac bunu neden yapmis olabilir. Birkac kez benzin uyari lambasi yanarken kullanmisligim oldu. Bundan olur mu?

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Aleyküm selam, araç dizel olsaydı hava yapmış olabilir diyeceğim ama benzinliymiş. Bu tarz tek tük hatalar kullanıma bağlı nedenlerden olabilir. Birkaç kez tekrarlarsa sorunu, ona göre yorum yapalım.

 60. profil serkan dedi ki:

  Slm benim ix35 şim var aracımın sorunu şu araç çalışmıyor çalıştırma tuşuna bastıgımda ekrana direksiyon işareti vede ünlem işarati veriyor çalışmıyo ama araçda elektrik var

 61. profil İdris Altaş dedi ki:

  Merhabalar ya benim arabam 2000 model passat aracı calistirdigimda gösterge panelinde araç resmi bide aracın üstüne anahtar resmi geliyor bide yan tarafa da EPC diye yazı yazıyo nedendir acaba yardımcı olsanız çok sevinirim

 62. profil BARIŞ AYDIN dedi ki:

  Hafzullah bey merhaba,
  Benim araç ilk marşta kesinlikle çalışmıyor ve ikincide hemen tık diye çalışıyor
  Fakat ilk kontağı açıp çalıştırmadan kapatıp ikinci çevirmede marşa basarsam çalışıyor
  Ve motoru durduktan sonra 30 saniye içinde tık diye hafif bir ses geliyor o ses gelmeden önce marşa tekrar basarsam çalışıyor fakat o sesten sonra basarsam ilk marşta yine çalışmıyor
  Yukarıda yazdıklarınızı tek tek okuyup uyguladım ama yine olmadı
  Sizce hata immobilizer mı yoksa beyin midir?

 63. profil yasin talha dedi ki:

  Merhaba benim aracımda da immolizer ışığı yandı anahtarı takıyorum kapılar felan açılıyor ama marş hiç basmıyor pil dendir diye pili değiştim deyilmiş yedek anahtarım da yok meraktan anahtarı söktüm çipsiz taktım immoizer ısıgı yanıp sönüyordu ne yapmam lazım sorun anahtar mı beyin mi hafzullah bey.

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Yedek anahtar olmadan sorunun hangisinde olduğunu anlamamız zor. Her halükarda bir immoblizer işine bakan bir oto anahtarcıya gitmeniz şart gibi. Çünkü immo kodlaması silinmiş gibi duruyor. Bu şekilde çok uğraşmayın aracınızla, daha fazla maddi hasara yol açabilir

 64. profil Burak akgün dedi ki:

  S.â öncelikle aracım 2000 model focus aracım aşırı soğuk havalarda sabahları herşey normal gibi gözükse de çalışmıyor kontak çevirdikten sonraki elektrik sesi gelmiyor gelince normal şekilde çalışıyor ve gün içinde bir daha yapmıyor takı ertesi sabaha kadar bazende soğukta olsa çalışıyor calismadigi zamanlarda hava yumuşayınca normal şekilde çalışıyor bu durum her iki anahtardada yapıyor bir kaç yere sordum aracın beyninden olabileceği ni söylediler bu durum hakkı da çözüm yolunuz var ise paylaşırsanız sevinirim maliyeti hakkında bilginiz varmıdır şimdiden teşekkürler

 65. profil Burak Akgün dedi ki:

  Bu sabah yine aynı sorunla karşılaştım araç çalışmadı fakat dikkatimi çeken immobilizer lambası ilk kademede normal marş pozisyonunda hızlı bir şekilde yanıp sönüyordu aküde yeni

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Teşhisleriniz çok yerinde olmuş. Araçta immoblizer kodu silindğinde araç hiç çalışmaz. Ve hata iki anahtarda da görünür. Yani arıza anahtarlarda değil, kodlamada da değil. Elektronik kartta yani çipte arıza var. O da nemli ortamlara çok maruz kalmış araçlarda kart üzerindeki iletken yollar sıcak/soğuk etkisi ile de zamanla iletkenliğini yitiriyor. Bu yüzden sabahları ilk çalışmada, veya sıcak/soğuk hava şartlarına bağlı olarak verir bu arızayı. İyi bir elektronikçi immo beynini tamir edebilir. Eğer baktınız aslı astarını geçiyor, gidin immo beyninin sıfırını veya çıkmasını alın. Bu sorun bunun dışında immoblizerin iptal edilmesi ile de çözülebilir. Aracınızı bu şekilde sürekli zorlayarak kullanmamaya özen gösterin. Daha büyük arızalara sebep olabilir. Yaşadığınız arıza da biraz masraflı bir arızadır. Geçmiş olsun.

 66. profil Hasan kara dedi ki:

  Aracım kango 3 gündür yatıyordu bu ğün gittim calıştırmaya aracım hırt dedi ama calışmadı 2 denemende ise sevrislambası yağ lambası şarj lambası yanılı vaziyette idi calıştırmaya kaltım tık yok ne yapabilirim

 67. profil Derya turan dedi ki:

  Slm benim 2001 model 2000motor Nissan primera aracım var aracım şu an serviste aracım kontak arızası gösteriyor fakat imboleyzir kontrol edildi ondan değil kontak anahtarı veya antendede değil servis beyinde olabilir diyo bilginiz varsa paylaşabilir mısınız

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Servis inceleyerek söylediğine göre, vardır bir bildikleri. Ben bu bilgilerle bir yorum yapmayım, yanlış yönlendiririm. Ama ustalarla arızası giderilirse diye anlaşın. Yani ne kadar örneğin; 500 TL dediler, sorun çözülmezse para vermem deyin. Değilse her buldukları parçayı değişirler.

 68. profil Eren dedi ki:

  Merhaba. Opel Astra j ,yedek anahtarimda araç anahtarimda çok uzaktan açmıyor . Arabanın dibinde algılıyor. Piller yeni imo hatası falan yanmıyor. Bilgisayarda key transporter inconcect hatası veriyor. Akü olayını denemelimiyim. Anahtarlara yazılımda yiklettim.

 69. profil Murat teke dedi ki:

  Ustam benim 2012 dizel 1.3 linea var ben hiçbir zaman kilit resmini yandığını görmedim normalde kontağı takip 2.kademeye aldığınızda tüm ışıklar yanar kilit resmi de ama kilit resmi yanmiyor soğuk ilk marsta calisiyor ama biraz isininca atip edip 15 dakika sonra 2 veya 3 marsta calisiyor çalışırken de sarsıntı tam 10 saniye sürüyor ve ses de değişiklik olup motor kendine gelip normal calisiyor pompa enjektor beyin volan sensor egzantrik sensor basinc sensor dinamo depodaki pompa devir sensor ısıtma bu jisi hepsine bakıldı bilgisayarda hata sayısı sifir ariza sifir gözüküyor sadece sigorta kutusu ve elektrik sel bakılması immobilizer olabilir mi saygilar

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *