Marş basıyor ama araba çalışmıyor? Kendin tamir et.

Marş basıyor ama araba çalışmıyor? Kendin tamir et.
Marş basıyor ama araba çalışmıyor? Kendin tamir et.

Merhaba! Eğer aracın da bir problem var ve bu yazıyı okuyorsan bilinçli bir tüketicisin. Çünkü tecrübe sahibi insanlar bilirler ki sanayide ticaret biraz farklıdır. Eğer araç arızası hakkında hiçbir fikrin yoksa ve bunu insan sarrafı olan sanayideki usta anlar ise ki yüksek ihtimaldir anlar, cebin fena yanar, usta sorunu değil çözmek, anlamak için bile elinin değdiği tüm parçaları değiştirir.

Ayrıca ikinci altın bilgi olarak; eğer usta birinci derece eşiniz dostunuz veya abiniz değilse mutlaka ama mutlaka aracınızın başında bekleyin. Yapılanlardan haberiniz olsun. Değilse kediye kuş emanet etmekten ne farkı var bu işin?

Bazen diyorlar ki bırak ta herkes işini yapsın, eyvallah buna bir itirazım yok ama sorunu bilerek gidin ve aracınızın başında bekleyin ki sanayicinin işini dürüst yapmasını sağlayın. İllaki istisnalar vardır ama bu dediklerimi en azından duymuş olun istedim.

Gelelim problemimize, çözümüne ve tahmini maliyetine..

Marş basıyor ama araba çalışmıyor, Nasıl tamir ederim?

3 Adımda önce nedenini belirleyelim:

 1. Araç marş motorundan ses geliyor fakat çalışmıyorsa?
 2. Araçtan sadece tık sesi geliyor veya hiçbir ses gelmiyor, çalışmıyorsa?
 3. Araç çalışıp birkaç saniye sonra stop ediyorsa?

1. Araç marş motorundan ses geliyor fakat çalışmıyorsa

Araç marş motorundan ses geliyor fakat çalışmıyorsa araç ateşleme bujilerinde temassızlık veya buji kablolarında yıpranma olabilir. Öncelikle araç ateşleme bujilerini söküp takın. Araç çalışacaktır. Eğer çalışmıyorsa ikinci ihtimal yakıt pompası arızasıdır. Bu arızaya sizin yapabileceğiniz bir müdahale bulunmuyor maalesef. İki arızanın başlıca sebebi de düşük yakıt kalitesidir. Bu arızalar ile karşılaştıysanız yakıt aldığınız istasyonu değiştirin. Tahmini maliyeti 300 TL - 600 TL arası araç marka ve modelinize göre değişebilir. Eğer biraz gayret edip sebebini kendiniz belirler, ve parcayı kendiniz alıp bir ustaya taktırırsanız 600 TL'lik bir masrafı 250 TL gibi bir fiyata düşürebilirsiniz. Biraz bilgi, cesaret ve zaman alan iştir.

2. Araçtan sadece tık sesi geliyor veya hiçbir ses gelmiyor, çalışmıyorsa

Yine iki ihtimal vardır. Araç aküsü boşalmıştır veya marş motoru arızalıdır. Hangi arıza olduğunu anlamak zor değil, aracınızın farlarını açın ve marşa basın. Eğer farlar marş basarken sönüyorsa hayırlı olsun akünüz boşalmış aracınız ondan çalışmıyor. Geçici olarak sanayiye götürmek için vs tavsiye etmesem de; aracınızı bayır aşağı vurdurarak veya iterek çalıştırabilirsiniz (otomatik vites araçlar hariç).

Bu durumda eğer akünüz eskidiği için bitti ise kalıcı ve sağlıklı bir çözüm için akünüzü değiştirin. Aksi taktirde durum tekrarlanacaktır ve her elektrik arızasında aracın diğer aksamlarına zarar verecektir. Eğer farları açık unutmak gibi bir sebep ile akünüz bittiyse akünüzü cüzzi bir fiyata şarj ettirip tekrar kullanmaya devam edebilirsiniz. Düşük akü ile aracı kullanmak veya sürekli vurdurarak çalıştırmak araçta daha büyük elektrik arızalarına zemin hazırlar. Motor beyni yanması, gösterge panelinin yanması gibi maddiyatı yüksek arızalar..

Eğer marş motorunuz yanmış ise, sizin yapabileceğiniz çok fazla birşey yoktur. O marş motoru değişecek. Sanayinin yolunu tutmanız gerekiyor.

Araçtan hiçbir ses gelmiyor ve çalışmıyor ise ya akü köküne kadar bitmiştir, bunu yine farları açmayı deneyerek anlayabilirsiniz. Zaten böyle bir durumda araba kapıları otomatik anahtar ile bile açmaz. Manuel olarak açarsınız. Eğer bu arıza değilse aracınızın gösterge paneline bakın; anahtar, otomobil veya güvenlik kilidi simgelerinde bir ışık yanıp sönüyor veya sürekli yanıyor ise aracınızda immobilizer arızası vardır. İmmobilizer arızası detayları ve çözümü için İmmobilizer arısazı nedir? Nasıl anlaşılır? Nasıl tamir edilir? başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ederim. Eğer her hangi bir ışık yanmıyor ise marş motorunuz tamamen yanmış demektir.

3. Araç çalışıp birkaç saniye sonra stop ediyorsa

Araç çalışıp birkaç saniye sonra stop ediyorsa gösterge paneline bakın; anahtar, otomobil veya güvenlik kilidi simgelerinde bir ışık yanıp sönüyor veya sürekli yanıyor ise aracınızda immobilizer arızası vardır. İmmobilizer arızası detayları ve çözümü için bu yazı'yı okumanızı tavsiye ederim.

Farklı bir problem veya sorununuz var ise yorum yazın, yardımcı olmaya çalışırım.

Bol arızasız günler.

marş basıyor ama araba çalışmıyor, araba çalışmıyor marş basmıyor, araba çalışmıyor akü, araba çalışmıyor neden, araba çalışmıyor benzin pompası, motor araba çalışmıyor, ikinci el araba çalışmıyor, motoru yıkadım araba çalışmıyor, marş basıyor araç çalışmıyor, dizel araba marş basıyor ama çalışmıyor, araba marş basmıyor, şahin marş basıyor araba çalışmıyor, peugeot 206 marş basıyor araba çalışmıyor, marş basıyor araç çalışmıyor neden, scooter marş basıyor ama çalışmıyor, peugeot 307 marş basıyor ama çalışmıyor.
Bugün bir iyilik yap, mesela bu yazıyı paylaş :

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN YAZILAR

YORUMLAR

 1. profil Ergun dedi ki:

  Merhaba kardes benim arac opel corsa d 2007 model benzin mars basiyir ama calismiyor hic bir sorunu yoktu birden oludu stop etip calistirmaya calistim calismadi senin tahminini almak istedim..........

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Buji kabloları ile oynayın, hatta biraz bilginiz var ise söküp takın. Muhtemelen bujilerdendir, sanayiye kadar ulaşabilirseniz ve sorun bujilerden ise, buji setini değiştirin.

 2. profil Hasan korkmaz dedi ki:

  Aracım sabah marşa basıyorum çalışıp istop ediyor ama tüpe alıp çalıştırıyor um çalışıyor benzinde çalışmıyor ama motor ısınınca sıkıntı olmuyor

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Kompleks sebeplerden biri olabilir. Yani aracınıza bakmadan bir şey söylemek yanlış yönlendirebilir sizi. İyi bir ustaya veya servise götürmekte fayda var.

 3. profil Hasan korkmaz dedi ki:

  Acil cvp bekliyorum kardesim

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Eğer bir yakıt yanmasında bir problem var ve motor ısınınca bu problem ortadan kalkıyorsa yüksek ihtimal ateşleme ile ilgili bir problem vardır. Çünkü motor ısındığı zaman çok daha düşük enerjili bir ateşleme bile yanma için yeterlidir.

   Parlama noktası benzinin -40 lpg'nin ise -100. Kendiliğinden tutuşma sıcaklığı 95 oktan benzinin 280 lpg'nin ise 500 derecedir.

   Bu nedenle lpg kisin daha kolay calisir. (tabi regülatör donma meselesini göz ardı edersek) benzine göre de yüksek oktan sayısı sayesinde vuruntu yapmaz.

   Yani işin özü bence bujilerini kontrol ettir, veya yenile. Winter is coming. Kışa bu şekilde girersen aşırı soğuk havalarda tüp'te de sorun çıkarır. Ve bu şekilde araç fazla yakıt tüketir. Kurum bırakır. Yani sorunlar artar.

 4. profil Alper dedi ki:

  Hocam araba sabah veya akşam farketmiyor marsa basiyorum sıkıntı yok marş basıyor ama araba ne gazda nede benzinde çalışmıyor araçta 0 akü var buji kablolarını çıkarttım taktim yine fayda etmedi aracı vurdurarak calistiriyorum sanayiye gittim motoru açmanız lazım dediler başka yere gittim gaz beyni değişecek dediler bir yere gittim tesisat yenilenecek dediler ne yapsam bilemedi

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Hocam yaşanacak en kötü senaryoyu yaşıyorsun allah yardımcın olsun. Herkes işine geleni söylemiş. Bu tarz şeylerde şu değişecek bu değişecek diyenlere direk şunu de : "Değiştiğim zaman araç çalışacak değil mi? Çalışmazsa eskisini geri takarsın, 1 kuruş dahi vermem!" de. Değilse ellerine geleni değiştirip boş yere masraf çıkarırlar. Bir de işi iyi bilen bir yere götür. Bu tarz nadir arızalarda tespit çok önemli. Gerekirse servise götür. Çünkü diğer tarafta arızayı bulana kadar bin tane masraf çıkarırlar. Allah kolaylık versin.

   • Alper dedi ki:

    Araba Tofaş bu arada bu gün yine dünkü gibi marşa bastım ne hikmetse marş a basar basmaz aldı gazı servise götür demissiniz Fiat in bayisine goturdum bir sorun bulamadılar ne yapmam lazım bilemiyorum önümüz kış malum bir akıl verir misiniz

   • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

    Soğuk veya sıcak havalarla bir alakası var mı onu bir test edip anlayabilir misiniz?

   • Alper dedi ki:

    Farketmiyor hocam bu gün bıraktım sanayiye dispirdatör değişmişti onunla alakalıymış işinin ehli bir usta buldum sonunda ateşlemeyi kesiyormuş bujiler falan degisecekmiş

   • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

    Sevindim sizin adınıza. Gözünüz aydın.

   • muhammet dedi ki:

    s.a mrb hafzullah bey aracım 2000 model 1.6 ie lpgli tofaş şahin takas yoluyla aldığım bir araç benzinde ve gazda marşa basıyor ve çalışmıyor.arada kafası eserse çalışıyordu.bende sanayiye götürüp bujileri değiştirdim.sanki sorun yine aynı gibi.budefa çok az marşa basıp çalışıyor yolda yürürken istop ediyor sizce bu nedir distibütör mü değişmesi gerek lpg gaz ayarımı yapılması gerek

   • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

    Yakıt pompası problemi gibi duruyor, kelebeklere de baktırın derim.

 5. profil Ali Recai Akkoyun dedi ki:

  2008 1.4 dizel fiesta aracım var tüm bakımları tamam köyde yaşadığım için çok binmiyorum havalar soğuk olduğu için her gece çalıştırıyorum yalnız araba dün geceden itibaren çalışmıyor mazot pompasını ponpaladım gene almadı ne yapacam bilmiyorum inşallah çekici çağırmak zorunda kalmam şimdiden teşekkürler marş basıyor ama almıyor

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Eğer zor da olsa bir süre sonra çalışıyorsa ısıtma bujisi arızası vardır ama hiç çalışmıyorsa mazot pompası veya kelebekleri kontrol etmek lazım. Kolay gelsin.

 6. profil Hayri gül dedi ki:

  Arkadaşlar meraba ,benim. Wolsvogem marka dizel . Maj güçlü basıyor ama çalışmıyor. Neden olabilir . Selamlar

 7. profil mustafa dedi ki:

  Hocam bende caddy var 2005 araç marş a basınca yarım saniye çalışıyor sonra stop. İmobizerdendir dedik diğer anahtarı taktık senaryo aynı sizce sorun ne bide Asr sürekli aktif kapatamıyorum

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   İmmoblizer sadece anahtar yanlı bir sorun teşkil etmeyebilir. Yani oto immo beyninde de arıza olmuş olabilir, veya kod silinmesi. Yetkili servise ya da iyi bir anahtarcı çözebilir. Yukarıdaki anlattıklarımı deneyebilirsiniz.

 8. profil Erdoğan bayraktutar dedi ki:

  Hocam 1997 Ford escort marş basıyor fakat çalışmıyor aracı üç defa sanayiye bıraktım ama sorun çözülmedi yok kablo ezilmiş yok kompresör arızalı dediler yaptırdım fakat sorun çözülmedi gazına götürdüm yakıt beyni arızalı yakıtı bırakıyorum dedi beyin değişecek dedi alakası olabilirmi benzinde gazına çok tüketiyor beyinle alakası olabilirmi.

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Çok tüketimin birçok sebebi olabilir. Oradan yola çıkmak yanlış olur. Problem için buradan bir şey söyleyemem, sizi yanlış yönlendirmeyeyim. Ama bu tarz nadir problemler için lütfen her ustaya aracınızı bırakmayın. Götürün servise ve deyin ki problem bu, çözülecek. Çözülmez devam ederse paranızı vermem deyin. Ne yazık ki çoğu usta para peşinde, elindeki malzeme ne ise onu sana satmak için problemin o olduğunu söylüyor. Bin defa uğraşıp 100 tl 100 tl vereceğinize servise bırakın sorun çözülürse 300 tl verin olsun bitsin. Gibi..

   • Erdoğan bayraktutar dedi ki:

    Servis lpgli araca bakmıyoruz diyo fordun kendi servisi

   • Erdoğan dedi ki:

    Ford lpgli araçlara bakmadıklarını söyledi.

   • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

    Doğrudur. Allah yardımcınız olsun, bence arızayı götürü bedel yapacak bir ustaya bırakın. Yani anlaşın, sorun çözülürse paranı veririm değilse vermem deyin. Eğer bunu demezseniz ustalar elinin değdiği parçayı değiştirir.

 9. profil Ahmetmisir dedi ki:

  Tofas aravim var sabah kalkiyorum arac mars basiyo calismiyo bazen ole dururkn gdiyorum basiyom.calisiyo nden olurbu buji araba clistimda pat pat ses geliyoo bazende

 10. profil muhammet dedi ki:

  s.a hocam 2000 model tofaş 1.6 ie lpgli aracı takas yoluyla almıştım.benzinde ve gazda kafası eserse çalışıyor marş basıyor onda sorun yok bujileri değiştirdim sanki 2-3 defa basınca çalışıyor araba yolda yürürken stop ediyor sizce bu sorun nedir disbiritör mü değişmesi gerek lpg ayarımı yapılması gerek

 11. profil Süleyman Sivrikaya dedi ki:

  Dizel reno kango aracım marş bastığı halde çalışmıyor. Motor kısmında manuel mini bir mazot pompası var. Pompaladigimda güçlükle çalışıyor. Bir iki gün sonra ayni arizayı tekrarlıyor acaba sorun nedir?

 12. profil tanju olmez dedi ki:

  Selam hocam benim aracim 82 model ford escort1100 motor platinli karburatorlu ben bu araca 10 yildir biniyorum ve cogu arizasi elimden geliyor anliyor yapiyorum gecenlerde dispiratorunu sokup platini ve tevzi makarasini degistim ondan sonra daha arabayi calistiramadim surekli yaptigim is bujileri soktum zimparaladim geri taktim enduksuyon bobinini degistim meksefe degistim karburatorun ustunden benzin damladiyorum yine almiyor marsa basiyorum normal basiyor aracta yakit yok gibi calismiyor marsa basarken ara ara tik tik gibi ses geliyor arabaya cekerek vurdurayim dedim bu sefer surekli tik tik tik diye ses geldi marsa basinca o ses arada bir geliyor benim arabanin sorunu nedir acaba yaklasik bes ay oncede tiriger kayisim kopmustu sibop egilmisti guvenilmeyen bir motorcuya yaptirdim arac yolda kalinca dusmustuk birkere bununla alakasi olabilirmi

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Hocam anlattıklarına baktım da sen benden öndesin bu konularda maşallah. :) Diyecek bir şey yok. Araca bakmadan zaten çok bir şey diyemem. Gelen o ses motordan mı geliyor? Diğer aksamlardan mı?

   • tanju olmez dedi ki:

    O gelen sese tam emin olamiyorum motordanmi dispiratordenmi geliyor dispirator motora bagli oldugu icin sesi tam olarak ayirt edemiyorum tecrubelerine dayanarak bir fikir verirmisin bir tahminde bulun

   • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

    Bence araç ilerlemesede gelen tık sesi, marş basınca motoru hareket ettirmeye çalışıyor öyle geliyor. Aracı vurdurarak çalıştırmaya çalışırken de tekerlekler motoru çalıştırmaya çalışıyor. Yani işin ucunda sesin geldiği yer hep motor gibi. Ben ce problem motorda.

   • tanju olmez dedi ki:

    Hocam arabayi vurdururken ses surekli geliyor tikir tikir diye ses daha cok role sesine benziyor

   • tanju olmez dedi ki:

    hocam bugun can kulagiyla gelen sesi dinledim ses motordan geliyor bu yagli itecekler varya onun sesine benziyor ses kesinlikle motorda sizce ariza nedir

   • tanju olmez dedi ki:

    Hocam bugun motor tamircisine ola durumu anlattim usta sente atlamistir dedi carsamba gunu sente ayari icin araci cekerek goturecegim. sencede sorun boylemidir boyleysede araci cekerek goturecegim icin zarari olurmu

   • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

    Motor ile teker bağlantısını kesersen zararı olmaz hiçbir türlü, yani vitesi boşa alırsın öyle çeker sonuçta. Bir şey olmaz. İşini bilen bir ustaysa öyledir. Gmrmeden değildir diyemem ki. Geçmiş olsun.

 13. profil Tanju olmez dedi ki:

  Hocam arabayi dun goturdum sanayiye arac sente atlamis triger kayisinin gevsek takilmasindan dolayi 3ay once sahtekar bir motorcuya taktirmistim o sahtekari buradan tanitiyim taniyan varsa dusmesin oraya sivas merkezde yeni ata sanayide dukkanin ismi ya hedef oto motor yada sedef oto motordu sahtekar oglanin adi nazim ozturk tam bir dolandiricilar konumuza gelelim araci senteye getirdi usta duzeldi 1 kilometre gittim aracin sesi degisti motor ust kapagini actim 2 tane yagli itecek kirilmis 2 adet piston tabeti yuvadan cikmis tabetleri tekrardan yuvaya takip 2 adet saglam yagli itecek takarak arabayi normale dondurduk.

 14. profil Emin Tepeli dedi ki:

  hocam aracım 1990 model doğan L aracım marş basıyor ama çalısmıyor ne lpg nede benzinde aküm uğrasırken akümüde bitırdim acaba sebebı nedir yardımcı olurmusunuz

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Bujiler ile alakalı olabilir. Veya yakıt pompası ile de. Birçok sebebi olabilir. Bakmak lazım. İyi bir ustaya götürün bence.

 15. profil Necdet Akgün dedi ki:

  Hocam 2005 model 2000 hdi pejo aracım. 1 ay önce triger kayışı degiştrttim.bakımdan sonra aracım sabahları normal havada bile calışmıyor. İteletirsemyada cektirirsemcalışıyor.gün boyuncada arc normalmarşla calışıyor.sabah yine aynı sorun. 2 kere marş dinaması yaptırdım.akü yenimarş yeni. Isıtma bujilerisaglam. Çekişgüzel. Yakıt arttı. Neden aracım marşla calışmıyor. Aklımı yicem kc tane ustaya gittim baktılar. Pompa saglamenleksiyon saglam ısıtmasaglam eksik yok. Ama arac asla itelemeden calışmıyor. İlk calıştıktan sonra süeklimarşla calışıyor. Cevaplarsanız memnun olurum.

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Isıtma bujileri ile ilgili bir problem var gibi ama değiştirdim diyorsun. İlginç gerçekten. Akü amper testi yaptırdınız mı?

   • necdet akgün dedi ki:

    Hocam aku bir aylık aldıgım bayiye götürdüm sıfır hata bu olay triger seti degiştikten sonra başladı. Hava sovuk degilkende aynı sorun yaşıyorum. Şu an yine aracı ilk bakım yapan ustaya bırktım. Yarın sabah sogukta tekrar marşa basacak inşallah sorunu bulur cözer. İlginiz icin teşekkür ederim.

 16. profil ali sevinç dedi ki:

  Aracım fort transit 99 model marş güzel basıyor ama çalışmıyor elektirikte geliyor ama çalışmîyor neden olabilir..

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Hiç mi çalışmıyor yoksa belli bir süre zorlayınca çalışıyor mu? Eğer sonundda çalışıyorsa ısıtma bujileri kaynamış olabilir. Hiç çalışmıyorsa mazot pompası arızası olabilir. Kelebeklere de baktırmak lazım.

 17. profil Turgut kom dedi ki:

  S.a ustam kolay gelsin benim 98 model sahin marka yeni aldigim bi aracim var. Aracim surekli ikinci marsa calisiyor, atesleme vs. yapiyor ama ilk marsa calismiyor. Calistiktan sonra gidisin de vs. sıkıntı cikmiyor. Sebebi ne olabilir cok param gider mi? Yardimci olursaniz sevinirim hayirli gunler.

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Ateşleme olduğuna emin misiniz? Eğer buji kaynaklı değilse yakıt pompası olası problemdir. Çok param gider mi sorunuza da, ustadan ustaya fark olur diye cevap vereyim. Bazısı sadece problemi çözer, malzeme masrafı hariç 40 tl işçilik ister. Bazısı elinin değdiği parçayı değiştirir, beş katı masraf çıkarır.

 18. profil Tuna dedi ki:

  Tofas sahin s mars basıyor ama çalışmıyor yardımcı olabilir musiniz

 19. profil Ahmet korkmaz dedi ki:

  Abi bende 1990 model kartal var araç marş a basınca marş motoru bir yada iki tür ceviriyor duruyor bazende basar basmaz calışiyor akü ile bi sorun yok sorun ne olabilir ve ben ne yapabilirim

 20. profil Yunus dikmen dedi ki:

  Selamın aleyküm abılerım kardeslerım; 94 model pıc motor sahım ım var ve yaklaşık 20 cm yükseklıgınde 70-80 km hızla sudan geçtim yarım saat kadar yol gıttım stop etdıgınde araç calısmadı mars basıyor du röleler çalısıyor fakat araç çalısmıyor mars basa basa akude bıttı dınıle bılır tıktıktık dıye ses gelıyor artık mars basınca aracın şarz lambası yanmıyor vurdurunca çalısmıyor napcagımı sastım bıjılerı temızledım ısıttım dıspratoru temızledım genel yanmıyor şarz lambası.

  Lütfen bır yardımcı olun

 21. profil Nafiz yücel dedi ki:

  Bende fiat doblo 2002 model var mars alıyor araba benzini iletmiyor motora neden acaba

 22. profil Yunus dikmen dedi ki:

  Bijileri kuruttum taktım aku uçlarını zimparaladim akuye takfiye yaptım mars dinamosunu sonup taktım şarz ışığı hala calismiyor ve isigi da yanmiyodu şarz dinamosunu soktum konjektoru yaptırdım arizaliyMişti yarın demiycem inş çalışır allah herkezin işini gücünü rast getirsin kimsenin malınada caninada zarar gelmesin cidden zor yemeyip içmeyip aldığın bişey sonuçta kolay gelsin herkese

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Aynen öyle katılıyorum size, geçmiş olsun. Yapmadığınız şey kalmamış. Sonucu bizimle de paylaşırsanız memnun oluruz.

 23. profil Yunus dikmen dedi ki:

  Selamın aleyküm abilerim kardeşlerim arabam sonunda çalıştı bundan önceki götürdüğüm elektrikci denilen yavsak emek hırsızı ibneler skortayi düşük takmislar araç ta suya girince elektriği kesmiş bundan öncede şarz dinamosu taktırmistim yolda giderken düşmüştü skmadiklari için yaptık diye yapan ustalar yüzünden 2 tane skorta değişecek arabaya konjektor değişecek arabaya yatak sarmış motor diyip milyar zarar gösteren işten anlamayan ekmeksiz Ustalara götüre götüre bu hala geldi şuanda araba çalışmakta yeni buldugum elektrikci işinin ehli allah korkusu olan bir insan önceden çalışmayan yerler bile calismaya başladı far silecekle ri sularina kadar 50 tl ye hallettik işimizi çok şükür is yaptırdığınız ustanın başından ayrılmayın derim her dediklerinide dikkate almayın onların yüzünden bende bi usta oldum artk şarz dinamosu mars dınamosu sokup takar oldum adam 2;vida sokmeye 70 tl işçilik alıyor yapma parası ayrı sokmeye bizde kendi arabamizin ustasi olduk artk herkese hayırlı gunler

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Gerçekten sonucu merak ediyordum, çok iyi oldu paylaştığınız. Yazıda da sık sık bahsettim arkadaşlar, sanayiye giderken arızanız hakkında mutlaka asgari bilgiye sahip olun ve her ustaya aracınızı bırakmayın. Yunus bey de demiş, aracın başında bekleyin. Yunus beyin yaşadıklarını bizzat yaşadım. Samimi söylüyorum sahtekar usta görünümlü üç kağıtçılar yüzünden biz usta olduk. Geçmiş olsun tekrar. Bol kazasız günler.

 24. profil Muhammet Aksoy dedi ki:

  Benim 98 model mercedes sprinter 312 d arabam var mars basıyor elektrik te var çalışıp kendilinden gaz yiyip sonuyor bazende araba yürürken gaz yiyor sebebı ne olabilir

 25. profil İsa Mert dedi ki:

  İyi akşamlar beyefendi. Bende 2006 model Opel Astra G Classic II 1.6 Twinport Comfort araç var. 75000 km'de LPG taktım BRC marka. 16.000 km yaptık LPG ile, 10 gün kadar önce aracı çalıştırmaya çalıştım, çalışmadı biraz bekledim sonra çalıştı ustaya gittim benzin pompası dedi değiştirdik, 5-6 saat bi sıkıntı çıkmadı sonra yine aynı sorun oldu yine gittim immobilizer olabilir yedek anahtarla deneyelim dedi denedik olmadı marş dinamosunu temizlettirdik yine olmadı aküyü değiştirdik yine olmadı beyindendir dediler servise götürdük beyinde bişey yok dediler araç 2 gündür opel servisinde ve sorun bulunamıyor. Servis bugün 1-2 şey daha denemeliyiz son çare olarak da motoru açmak gerekiyor falan dedi. Sizce sorun ne olabilir? Bujiler bobinler krank mili sensörü pompa falan arabanın ateşlemesini sağlayacak parçaların tamamı kontrol edildi, sorun bulunamadı.

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *