Yurtdışı gümrük limiti düşürüldü - 2017

Yurtdışı gümrük limiti düşürüldü - 2017
Yurtdışı gümrük limiti düşürüldü - 2017

Birçok küçük eşyayı yurt dışından getiren biri olarak sizlerle üzücü bir haberi paylaşmak istiyorum.

Ülkemizde internetten alışveriş yapan kesim her geçen gün daha da büyüyor bunu farkediyoruz. İnternet kullanıcıları daha önce yalnızca yerel alışveriş sitelerini kullanırken, bu sitelerle beraber artık yurtdışı alışveriş sitelerine ilgi göstermeye başladılar.

Ülkemizde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın posta veya kargo yoluyla yurtdışından gelen ürünler için getirdiği bazı kurallar ve sınırlar var. Bunlara dikkat etmezseniz, ürününüz gümrük vergilerine veya sınırda yüksek vergiye tabi tutulabilir. Ürün alayım derken yüksek fiyatlarla karşı karşıya kalıp çeşitli zorluklar yaşayabilirsiniz.

2011 de 150 Eurodan 75 Euro'ya çekilmişti gümrük limiti. 2011 - 2016 dahil 75 Euro'ya çekilmişti gümrük limiti, 75 euro'ya kadar bir vergi yoktu. Ürünün fiyatı 76 euro ile 1500 euro arasında olursa, ürün fiyatına ek olarak vergiyi ödeyerek ürünü gümrükte geçirebiliyorduk. Daha önceki 2011/39 sayılı genelgede vardı fakat artık yürürlükten kalktı. 2017 ile beraber gümrük limitinde yine değişiklik yapıldı, baltaladılar bizi. :)

2017 Yurtdışı Gümrük Limiti

Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, gümrük kıymeti gönderim başına toplam 30 Avro’yu geçmeyen eşya önemli değeri olmayan eşya olarak kabul edilmekte ve muafiyet tanınmaktadır.

Bu vergi ise AB ülkelerinden gelen mallar için yüzde 18, diğer ülkelerden gelen mallar için ise yüzde 20 oranında uygulanıyor. Bu vergi, teslimatta ptt tarafından alınıyor.

Ayrıca, yükün en fazla 30 kg olması gerekiyor.

İşin özü; 2017 ile artık gümrük limitimiz 30 Euro'dur!

Aldığınız ürüne gümrük vergisi çıkar mı? Vergi çıkarsa ne kadar ücret çıkar vb. konularda kolay yoldan hesaplama yapmak için yeni projelerimden olan http://gumrukvergisi.hesaplamasistemi.com/ gümrük vergisi hesaplama sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yani demişler ki, madem dövize müdahale edemiyoruz o zaman yurt dışına yönelen bir kaç kafası çalışan adama mani olalım. Ulan sanki burada aynı fiyata bulduk istediklerimizi de keyfimizden elin çinlisiyle uğraşıp duruyoruz, gözümüz yollarda bekliyoruz. Neyse vatan sağolsun demekten başka birşey gelmiyor dilimize. Hayırlı olsun.

gümrük sınırı kaç dolar  gümrük limiti 2017  yurtdışı gümrük vergisi hesaplama  yurtdışı sipariş siteleri
Bugün bir iyilik yap, mesela bu yazıyı paylaş :

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN YAZILAR

YORUMLAR

 1. profil Cheerywater dedi ki:

  Merhaba, bu konuyla ilgili bir sorum olacak. 30 Euro sınırını geçen bir ürün aldığımızda bu ürüne ait Gümrük vergisini eskiden olduğu gibi UKİM benzeri bir merkezden mi almamız gerekiyor yoksa postayla adrese geliyor fakat vergi ödemenizi yapmanızı mı istiyorlar?

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Merhabalar; Posta ile postaneye gelir, adresinize gelmez 30 Euro üzerinde. Postane sizi bilgilendirir. Siz de takip edebilirsiniz zaten. Ürün geldiğinde ptt'den gümrük vergisini ödersiniz. Ürününüzü alırsınız. Bu kadar basit.

 2. profil Mskdmskdm dedi ki:

  Ürünü yurtdışından aldım ptt sisteminde gözükmüyor ve çevremdeki bir çok insanda aynı sorunla karşılaşıyor rf496264577cn örnek

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Ptt de kaydı girilmemiş birçok ürün olması çok normal. Benim aldığım 50 üründen belki 30 u kayıtsız geliyor. Kargo takipte hala diğer ülkeden çıkışta görünüyor, bir bakıyorum ki eve gelmiş. Bazen teslim edilemez ürün yazıyor, bir bakıyorum yine gelmiş. Yani ptt takip sistemine çok da güvenmeyin.

 3. profil Temholgemun dedi ki:

  Örneğin 65 Euro değerinde bir adet Dijital Ölçü Aleti Multımetre almak istiyorum. İlgili siteye ödeme yaptıktan sonra diğer vergiler yaklaşık ne kadar tutacak ve bu vergileri nereye nasıl ödeyeceğim. Teşekkür ederim.

 4. profil Ömer Geziciler dedi ki:

  Merhaba,
  Ürün 18 euro diyelim. 3 adet sipariş ettim aynı üründen. Kargo paketi 60 euroya yakın tutuyor ama ürün tanesi 30 eurodan az. Bu durumda neye göre vergilendirme yapılacak. Teşekkürler.

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Merhabalar; üç ürünü de teker teker sipariş verirsiniz, her bri kargolandığında diğerini sipariş verirsiniz problem olmaz. Ama üç ürünü de aynı anda sipariş verirsenz paket 30 euroyu geçerse gümrükte takılır.

 5. profil gökay tümüklü dedi ki:

  Merhabalar ben suan 15 usd mal aldım ne kadar gumruk vergısı oderim. ayrıca 30 euro sınırı gelmiş 30 euro bir ürün mü yoksa yıllık alabileceğimiz mal toplamı 30 euro mu ?

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Merhabalar Gökay; Bir ürün için, yıllık değildir. Gümrük vergisi için http://gumrukvergisi.hesaplamasistemi.com/ sayfasından hesaplayabilirsiniz.

   • gökay dedi ki:

    Hocam tesekkürler yani istediğimiz kadar ürün alalım sadece 30 euro yu gecmesin doğrumuyum

   • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

    Her bir sipariş için evet. Arka arkaya aynı üründen 5 defa sipariş verirseniz ticari girişim olarak algılanıp el koyulabilir. Temkinli alışveriş yapmak gerekiyor. Arada zaman bırakılarak 1, 2 veya 3 defa alınabilir.

 6. profil Berat dedi ki:

  Cin den stick pc alacam 100 dolar vergisi kac dolar cikar?

 7. profil Münir BESYE dedi ki:

  Ben Aliexpress'ten bir cihaz alacağım 50$. Şimdi bu ürün ptt ye gelecek de benim bulunduğum ilçedeki ptt ye mi gelecek?

 8. profil Görkem Dikbayır dedi ki:

  Merhaba,
  Ben çinden ck 108 klavye almak istiyorum fakat 30 euroyu geçiyo vergi öderim ama gümrükte takılır mı? Bazı sitelerde gümrükte takılır. Eşyayı alamazsınız paranız gider diyorlar doğru mu? Yardım ederseniz çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler.

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Gümrükte takılır, ama takılmak demek kalır orada gümbürtüye gider demek değil, gümrükte takılması demek, vergi ödeyip teslim alacaksın demek. O da zaten bağlı olduğun ilçenin ptt sine kadar gelir. Orada vergisini öder teslim alırsın.

 9. profil Yiğit Eker dedi ki:

  Merhaba ben kız arkadaşıma yurtdışından hediye gönderdim, ürünlerin toplma fiyato 30 Euroyu geçiyor ama paket üzerinde fatura olduğunu sanmıyorum. Bu paketler nasıl işlem görüyor acaba ?

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Paket yurt dışına gönderilirken satıcıya sorulur ürün fiyatı ne kadar diye. O yüzden yüksek ücretli hacmi küçük şeyler için genelde gift, yani hediye yazılır.

 10. profil clubber77 dedi ki:

  selamlar , gümrük hesaplama linkinizde bir sıkıntı var sanırım hata vermekte. Düzeltilince bilgi verebilir misiniz ?

 11. profil esen nur günerhan dedi ki:

  50dolarlık bir oyuncağın gümrük bedeli ne kadar olur ve ben ödemek istemezsem ptt geri gönderdiğinde paramı iade alabilirmniyim

 12. profil Adem Çamgören dedi ki:

  Örneğin 70 euro mal bedeli olan üç farklı kalemden oluşan ürün sipariş ettik ve bu gümrüğe takıldı. Bu durumda vergi 70 euro üzerinden mi yoksa 30 euro nun üzerinde kalan 40 euro dan mı alınıyor. Bu arada vergi hesaplama sayfası hata veriyor

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Gümrük vergisi hesaplama sayfasındaki hatayı düzelttim. Eğer verdiğiniz spariş tek bir celsede kargoya verildiyse toplu olarak vergilendirilir. Ayrı ayrı zamanlarda ve farklı firmalardan sipariş vermeye çalışın.

 13. profil hayrullah yelseli dedi ki:

  Merhaba hocam bu yasa kesin gecti mi yoksa dusunulen bir sey miydi? 35 euroya aldigim urune yuzde 20 vergi mi konuyor sadece.yani 160 tl lik urune yaklasik 40 tl dimi....urunun turkiye fiyati 300 tl.

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Merhabalar; bu şu an yürürülülükte olan bir düzenlemedir. Gümrük vergisi hesabı için http://gumrukvergisi.hesaplamasistemi.com/ sayfasını kullanabilirsin. Online olarak hesaplar. Dediklerinizi kontrol edebilirsiniz.

 14. profil Sinem E dedi ki:

  Merhaba, İngiltereden sıvı olmayan küçük boyutlarda birkaç tane güzellik ürünü sipariş etmek istiyorum kilosu 5i geçmez diye düşünüyorum ve fiyatı 65.5 pound yani yaklaşık 78 euro yapıyor üstüne gift yazsalar yine vergi ödemem gerekir mi acaba?

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Hacimsel olarak küçük, ağırlık olarak hafif ve fiyatı düşük gösterilip gift yazılan, metal ve sıvı olmayan ürünlerin çoğu gümrükten geçiyor.

 15. profil Onur Yüksel dedi ki:

  Merhabalar,
  İnternetten bir çok forumdaki bilgileri araştırdım, buradaki tüm yorumları okudum. Kafamda halen soru işaretleri bulunmakta. Ebay'den tanesi $10 olan 3 ADET bebek kamerası getirtmek istiyorum (bebek odası, salon ve mutfak için) Toplam $30 ve sanıyorum tek paket şeklinde gelecektir. Gümrükte sıkıntı yaratır mı acaba? Veya nasıl bir yöntem izlememi önerirsiniz ?

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   30 dolarlık bir ürün getirmeniz gümrük problemi çıkarmaz. Limit 30 eurodur. Siz limitin altındasınız. Getirebilirsiniz tek seferde 3 adet.

 16. profil serdar tarım dedi ki:

  Merhaba,

  2 adet aynı ürün siparişi verdim, kargo dahil 30.30 $ tuttu. Ticari işleme girer mi?

 17. profil Orhan YILDIZ dedi ki:

  hocam merhabalar önemli bir sorum olacaktı. vergilerin düştüğünü bilmeden 22 ayrı ürünü toplamda 49.91 USD verip sipariş ettim ama sonradan öğrendimki 30 Euroya kadar düşmüş. ben gümrük vergisi ödermiyim sizce ve ortalama ne kadar bi vergi yansır bana acaba ? çok endişeliyim açıkçası. şimdiden teşekkürler...

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Evet getirdiğiniz sipariş gümrüğe takılır. Vergiye tabisiniz. http://gumrukvergisi.hesaplamasistemi.com/ adresini kullanıp ne kadar vergi ödeyeceğinizi hesaplayabilirsiniz.

   • Orhan YILDIZ dedi ki:

    vergi yüksek çıkıyor maalesef 800 tl civarında. peki bu vergiden kurtulmam için ne yapmam gerekir sizce ? yada gelmeyen 1 tane ürün var 19.99 USD bunu dispute yapsam vergiden muaf olabilirmiyim sizce ?

   • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

    Nasıl 800 tl vergi çıkıyor? Ürünün tanesi mi 49.91 USD?

 18. profil Meryem Dilruba dedi ki:

  Gerçekten burada kazık yiyoruz,ben 50$ diye biliyordum. Alacağım kuruboya setinin bir parçasını hepsinin fiyatına satıyorlar, ne yani ben bunlara mı para kazandırayım?! Cidden bu kadar vergi ve kâr koymasalar millet tabi alışveriş yapmaz. İnsan sinirleniyor milletin 10 liraya aldığı şeyi 50 liradan aşağı bulamıyorsun. Ne yaparsan yap önüne geçemezsin işte delirtecekler insanı illa!

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Sonuna kadar haklısınız! Limiti 70 Eurodan 30 Euroya düşürmelerinin sebebi de zaten bizim gibi yurt dışından mal getiren insanların önünü kesmekten başka birşey değil.

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *