Yurtdışı gümrük limiti düşürüldü - 2017

Yurtdışı gümrük limiti düşürüldü - 2017
Yurtdışı gümrük limiti düşürüldü - 2017
Birçok küçük eşyayı yurt dışından getiren biri olarak sizlerle üzücü bir haberi paylaşmak istiyorum.

Ülkemizde internetten alışveriş yapan kesim her geçen gün daha da büyüyor bunu farkediyoruz. İnternet kullanıcıları daha önce yalnızca yerel alışveriş sitelerini kullanırken, bu sitelerle beraber artık yurtdışı alışveriş sitelerine ilgi göstermeye başladılar.

Ülkemizde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın posta veya kargo yoluyla yurtdışından gelen ürünler için getirdiği bazı kurallar ve sınırlar var. Bunlara dikkat etmezseniz, ürününüz gümrük vergilerine veya sınırda yüksek vergiye tabi tutulabilir. Ürün alayım derken yüksek fiyatlarla karşı karşıya kalıp çeşitli zorluklar yaşayabilirsiniz.

2011 de 150 Eurodan 75 Euro'ya çekilmişti gümrük limiti. 2011 - 2016 dahil 75 Euro'ya çekilmişti gümrük limiti, 75 euro'ya kadar bir vergi yoktu. Ürünün fiyatı 76 euro ile 1500 euro arasında olursa, ürün fiyatına ek olarak vergiyi ödeyerek ürünü gümrükte geçirebiliyorduk. Daha önceki 2011/39 sayılı genelgede vardı fakat artık yürürlükten kalktı. 2017 ile beraber gümrük limitinde yine değişiklik yapıldı, baltaladılar bizi. :)

2017 Yurtdışı Gümrük Limiti

Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, gümrük kıymeti gönderim başına toplam 30 Avro’yu geçmeyen eşya önemli değeri olmayan eşya olarak kabul edilmekte ve muafiyet tanınmaktadır.

Bu vergi ise AB ülkelerinden gelen mallar için yüzde 18, diğer ülkelerden gelen mallar için ise yüzde 20 oranında uygulanıyor. Bu vergi, teslimatta ptt tarafından alınıyor.

Ayrıca, yükün en fazla 30 kg olması gerekiyor.

İşin özü; 2017 ile artık gümrük limitimiz 30 Euro'dur!

Gümrük Vergisi hesaplama Nasıl hesaplanır

Aldığınız ürüne gümrük vergisi çıkar mı? Vergi çıkarsa ne kadar ücret çıkar vb. konularda kolay yoldan hesaplama yapmak için yeni projelerimden olan http://gumrukvergisi.hesaplamasistemi.com/ gümrük vergisi hesaplama sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

Yani demişler ki, madem dövize müdahale edemiyoruz o zaman yurt dışına yönelen bir kaç kafası çalışan adama mani olalım. Ulan sanki burada aynı fiyata bulduk istediklerimizi de keyfimizden elin çinlisiyle uğraşıp duruyoruz, gözümüz yollarda bekliyoruz. Neyse vatan sağolsun demekten başka birşey gelmiyor dilimize. Hayırlı olsun.

gümrük sınırı kaç dolar  gümrük limiti 2017  yurtdışı gümrük vergisi hesaplama  yurtdışı sipariş siteleri
Bugün bir iyilik yap, mesela bu yazıyı paylaş :

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN YAZILAR

YORUMLAR

 1. profil Cheerywater dedi ki:

  Merhaba, bu konuyla ilgili bir sorum olacak. 30 Euro sınırını geçen bir ürün aldığımızda bu ürüne ait Gümrük vergisini eskiden olduğu gibi UKİM benzeri bir merkezden mi almamız gerekiyor yoksa postayla adrese geliyor fakat vergi ödemenizi yapmanızı mı istiyorlar?

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Merhabalar; Posta ile postaneye gelir, adresinize gelmez 30 Euro üzerinde. Postane sizi bilgilendirir. Siz de takip edebilirsiniz zaten. Ürün geldiğinde ptt'den gümrük vergisini ödersiniz. Ürününüzü alırsınız. Bu kadar basit.

 2. profil Mskdmskdm dedi ki:

  Ürünü yurtdışından aldım ptt sisteminde gözükmüyor ve çevremdeki bir çok insanda aynı sorunla karşılaşıyor rf496264577cn örnek

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Ptt de kaydı girilmemiş birçok ürün olması çok normal. Benim aldığım 50 üründen belki 30 u kayıtsız geliyor. Kargo takipte hala diğer ülkeden çıkışta görünüyor, bir bakıyorum ki eve gelmiş. Bazen teslim edilemez ürün yazıyor, bir bakıyorum yine gelmiş. Yani ptt takip sistemine çok da güvenmeyin.

 3. profil Temholgemun dedi ki:

  Örneğin 65 Euro değerinde bir adet Dijital Ölçü Aleti Multımetre almak istiyorum. İlgili siteye ödeme yaptıktan sonra diğer vergiler yaklaşık ne kadar tutacak ve bu vergileri nereye nasıl ödeyeceğim. Teşekkür ederim.

 4. profil Ömer Geziciler dedi ki:

  Merhaba,
  Ürün 18 euro diyelim. 3 adet sipariş ettim aynı üründen. Kargo paketi 60 euroya yakın tutuyor ama ürün tanesi 30 eurodan az. Bu durumda neye göre vergilendirme yapılacak. Teşekkürler.

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Merhabalar; üç ürünü de teker teker sipariş verirsiniz, her bri kargolandığında diğerini sipariş verirsiniz problem olmaz. Ama üç ürünü de aynı anda sipariş verirsenz paket 30 euroyu geçerse gümrükte takılır.

 5. profil gökay tümüklü dedi ki:

  Merhabalar ben suan 15 usd mal aldım ne kadar gumruk vergısı oderim. ayrıca 30 euro sınırı gelmiş 30 euro bir ürün mü yoksa yıllık alabileceğimiz mal toplamı 30 euro mu ?

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Merhabalar Gökay; Bir ürün için, yıllık değildir. Gümrük vergisi için http://gumrukvergisi.hesaplamasistemi.com/ sayfasından hesaplayabilirsiniz.

   • gökay dedi ki:

    Hocam tesekkürler yani istediğimiz kadar ürün alalım sadece 30 euro yu gecmesin doğrumuyum

   • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

    Her bir sipariş için evet. Arka arkaya aynı üründen 5 defa sipariş verirseniz ticari girişim olarak algılanıp el koyulabilir. Temkinli alışveriş yapmak gerekiyor. Arada zaman bırakılarak 1, 2 veya 3 defa alınabilir.

   • suat kara dedi ki:

    Yanı aynı anda sıparıs verışmedıgı surece ne kadar sıparıs edılırse edılsın vergıye takılmaz bunu boyle anlarız

 6. profil Berat dedi ki:

  Cin den stick pc alacam 100 dolar vergisi kac dolar cikar?

 7. profil Münir BESYE dedi ki:

  Ben Aliexpress'ten bir cihaz alacağım 50$. Şimdi bu ürün ptt ye gelecek de benim bulunduğum ilçedeki ptt ye mi gelecek?

 8. profil Görkem Dikbayır dedi ki:

  Merhaba,
  Ben çinden ck 108 klavye almak istiyorum fakat 30 euroyu geçiyo vergi öderim ama gümrükte takılır mı? Bazı sitelerde gümrükte takılır. Eşyayı alamazsınız paranız gider diyorlar doğru mu? Yardım ederseniz çok mutlu olurum şimdiden teşekkürler.

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Gümrükte takılır, ama takılmak demek kalır orada gümbürtüye gider demek değil, gümrükte takılması demek, vergi ödeyip teslim alacaksın demek. O da zaten bağlı olduğun ilçenin ptt sine kadar gelir. Orada vergisini öder teslim alırsın.

 9. profil Yiğit Eker dedi ki:

  Merhaba ben kız arkadaşıma yurtdışından hediye gönderdim, ürünlerin toplma fiyato 30 Euroyu geçiyor ama paket üzerinde fatura olduğunu sanmıyorum. Bu paketler nasıl işlem görüyor acaba ?

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Paket yurt dışına gönderilirken satıcıya sorulur ürün fiyatı ne kadar diye. O yüzden yüksek ücretli hacmi küçük şeyler için genelde gift, yani hediye yazılır.

 10. profil clubber77 dedi ki:

  selamlar , gümrük hesaplama linkinizde bir sıkıntı var sanırım hata vermekte. Düzeltilince bilgi verebilir misiniz ?

 11. profil esen nur günerhan dedi ki:

  50dolarlık bir oyuncağın gümrük bedeli ne kadar olur ve ben ödemek istemezsem ptt geri gönderdiğinde paramı iade alabilirmniyim

 12. profil Adem Çamgören dedi ki:

  Örneğin 70 euro mal bedeli olan üç farklı kalemden oluşan ürün sipariş ettik ve bu gümrüğe takıldı. Bu durumda vergi 70 euro üzerinden mi yoksa 30 euro nun üzerinde kalan 40 euro dan mı alınıyor. Bu arada vergi hesaplama sayfası hata veriyor

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Gümrük vergisi hesaplama sayfasındaki hatayı düzelttim. Eğer verdiğiniz spariş tek bir celsede kargoya verildiyse toplu olarak vergilendirilir. Ayrı ayrı zamanlarda ve farklı firmalardan sipariş vermeye çalışın.

 13. profil hayrullah yelseli dedi ki:

  Merhaba hocam bu yasa kesin gecti mi yoksa dusunulen bir sey miydi? 35 euroya aldigim urune yuzde 20 vergi mi konuyor sadece.yani 160 tl lik urune yaklasik 40 tl dimi....urunun turkiye fiyati 300 tl.

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Merhabalar; bu şu an yürürülülükte olan bir düzenlemedir. Gümrük vergisi hesabı için http://gumrukvergisi.hesaplamasistemi.com/ sayfasını kullanabilirsin. Online olarak hesaplar. Dediklerinizi kontrol edebilirsiniz.

 14. profil Sinem E dedi ki:

  Merhaba, İngiltereden sıvı olmayan küçük boyutlarda birkaç tane güzellik ürünü sipariş etmek istiyorum kilosu 5i geçmez diye düşünüyorum ve fiyatı 65.5 pound yani yaklaşık 78 euro yapıyor üstüne gift yazsalar yine vergi ödemem gerekir mi acaba?

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Hacimsel olarak küçük, ağırlık olarak hafif ve fiyatı düşük gösterilip gift yazılan, metal ve sıvı olmayan ürünlerin çoğu gümrükten geçiyor.

 15. profil Onur Yüksel dedi ki:

  Merhabalar,
  İnternetten bir çok forumdaki bilgileri araştırdım, buradaki tüm yorumları okudum. Kafamda halen soru işaretleri bulunmakta. Ebay'den tanesi $10 olan 3 ADET bebek kamerası getirtmek istiyorum (bebek odası, salon ve mutfak için) Toplam $30 ve sanıyorum tek paket şeklinde gelecektir. Gümrükte sıkıntı yaratır mı acaba? Veya nasıl bir yöntem izlememi önerirsiniz ?

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   30 dolarlık bir ürün getirmeniz gümrük problemi çıkarmaz. Limit 30 eurodur. Siz limitin altındasınız. Getirebilirsiniz tek seferde 3 adet.

 16. profil serdar tarım dedi ki:

  Merhaba,

  2 adet aynı ürün siparişi verdim, kargo dahil 30.30 $ tuttu. Ticari işleme girer mi?

 17. profil Orhan YILDIZ dedi ki:

  hocam merhabalar önemli bir sorum olacaktı. vergilerin düştüğünü bilmeden 22 ayrı ürünü toplamda 49.91 USD verip sipariş ettim ama sonradan öğrendimki 30 Euroya kadar düşmüş. ben gümrük vergisi ödermiyim sizce ve ortalama ne kadar bi vergi yansır bana acaba ? çok endişeliyim açıkçası. şimdiden teşekkürler...

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Evet getirdiğiniz sipariş gümrüğe takılır. Vergiye tabisiniz. http://gumrukvergisi.hesaplamasistemi.com/ adresini kullanıp ne kadar vergi ödeyeceğinizi hesaplayabilirsiniz.

   • Orhan YILDIZ dedi ki:

    vergi yüksek çıkıyor maalesef 800 tl civarında. peki bu vergiden kurtulmam için ne yapmam gerekir sizce ? yada gelmeyen 1 tane ürün var 19.99 USD bunu dispute yapsam vergiden muaf olabilirmiyim sizce ?

   • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

    Nasıl 800 tl vergi çıkıyor? Ürünün tanesi mi 49.91 USD?

   • Orhan YILDIZ dedi ki:

    hayır tanesi değil toplamda 49.91 USD. şöyle anlatayım aynı tarihte farklı mağazalardan farklı farklı 22 ürün toplamda 49.91 USD ile sipariş verdim. bunun vergisini online hesaplamada 800 küsür tl verginiz var diye gördüm yanlışmı yaptım acaba. sizce ne kadar bir vergi çıkar bana ? şimdiden teşekkürler

   • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

    Hesaplamayı yanlış yapmışınız, siz ürün fiyatını girin ve ürün adedine 1 yazın. O aynı üründen çok sayıda alanlar için konumlandırılmış bir seçenektir. Yani fiyat kısmına toplam fiyatı, ürün adet yazan yerede 1 yazıp hesaplayın verginizi.

 18. profil Meryem Dilruba dedi ki:

  Gerçekten burada kazık yiyoruz,ben 50$ diye biliyordum. Alacağım kuruboya setinin bir parçasını hepsinin fiyatına satıyorlar, ne yani ben bunlara mı para kazandırayım?! Cidden bu kadar vergi ve kâr koymasalar millet tabi alışveriş yapmaz. İnsan sinirleniyor milletin 10 liraya aldığı şeyi 50 liradan aşağı bulamıyorsun. Ne yaparsan yap önüne geçemezsin işte delirtecekler insanı illa!

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Sonuna kadar haklısınız! Limiti 70 Eurodan 30 Euroya düşürmelerinin sebebi de zaten bizim gibi yurt dışından mal getiren insanların önünü kesmekten başka birşey değil.

 19. profil asd fgh dedi ki:

  merhabalar ben şimdi amazondan 40 dolar 10 dolar ve 7 dolarlık toplam 57'dolarlık ürünler sipariş edeceğim eğer üstünde gift yazarsa gümrükte sorun çıkar mı ?

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Buna kesin bir cevap beklemen yanlış olur. Giftlerin gümrüksüz geçme ihtimali tamamen şanstır. Ürün hacimleri ve ağırlıkları önemli rol oynar bu konuda.

 20. profil Abdullah çardak dedi ki:

  Aldığım ürün 30 Euro'dan düşük, ama kargoyla birlikte 100 Euro oluyor, gene vergi verecekmiyiz?

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Hayır, kargo bedeli gümrük vergisine tabii tutulmaz. Gerçi bu durum biraz da satıcı ile alakalı bir durum. Ürün fiyatını kargo dahil olarak yazarsa ödeyebilirsin de. Dikkat et, satıcı ile konuş bu durumu.

 21. profil ebayusuff dedi ki:

  Yazınızı ve tüm yorumları okudum. Tek tek cevap vermişsiniz. Tebrik ederim sizi. Vergi hesaplama motorunuza da baktım. Hepsi çok yararlı. Çok teşekkürler. 30 euro ha. Allah bildiği gibi yapsın bu .. neyse.

 22. profil Chatzer taze dedi ki:

  Mrb ben almanyada yaşıyorum türkiyeden modaselvim sayfasindan 4 ürün sipariş vermek istiyorum kargoyla birlikte 81€ oluyor sence gümrükte bir sıkıntı çıkarmı??? Teşekkürlera

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Evet çıkar, gümrük vergisi ödemeniz gerek. Bence arayın söyleyin, ödemeyi yapın ama ürünü hediye olarak göndersinler size?

 23. profil Arada Polat dedi ki:

  Merhaba. Almanyadan ürün sipariş vermek istiyorum 1416 euro vergisi düşülmüş 4 parçadan oluşuyor ama tek paket olarak gelicek, vergi hesaplamada EURO belirtiyoruz ve alt tarafata ÜRÜN ADETİ belirtiyoruz. Benim bu durumda vergi hesaplamam da ürün adeti kaç olarak belirtecem 1 mi 4 mü? Yoksa tek çözüm ürünleri tek tek mi getirmek

 24. profil bilgin aksoy dedi ki:

  Hafzullah bey yararlı bir şey yapıyorsunuz, çok teşekkürler. Ben size bir soru sormak istiyorum: amerikadan 30 euro üzeri ,örneğin 100 euroluk oto parçası alırsam gümrük vergisi ne olur.? eskiden oran %20 idi değiştimi? saygılar.

 25. profil Sude dedi ki:

  Bilgilendirme için teşekkür ederim ben aliexpress üzerinden marker (boyama kalemi gibi bir şey) seti almayı düşünüyordum 40dolar gibi bir fiyatı vardı bugün arkadaşım diyene kadar hiç aklıma gelmemişti gümrük vergisi. ürünün yorumlarında alan bir kaç türk gördüm ve birine mesaj attım sorun çıkmadığını söyledi şimdi ne yapmalıyım bilmiyorum eğer gift derse satıcı ama yine dr gümrükte kalırsa napabilirim yani ücretini ödediğim halde elime ulaşmaz mı yoksa gelmediği için paramı geri alabilir miyim

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Gelmediği için paranı geri alırsın bu bir, ikincisi gümrük vergisini ödersin, çok cüzzi bir vergi çıkacaktır. Teslim alırsın. Üçüncüsü ise vergiye takılmama ihtimali yüksek.

 26. profil Funda Özkan dedi ki:

  Merhaba Aliexpresten 49 dolarlık bi ürün sipariş verdim. Fakat faturaya 25$ yazdılar. Gümrüğe takılır mı ? veya ne kadar fiyat üzerinden vergi cıkartırlar ?Teşekkürler

 27. profil ismail yüksek dedi ki:

  merhaba Hafzullah bey ben dün 30 dolarlık bir ürün aldım gümrükte takılırmı acaba

 28. profil Umut gül dedi ki:

  Merhaba. Ben bir magzadan 5 adet urun aldim ve 5 urunun toplam fiyati 30 dolarin altinda. Tek bir kargoda 5 6 urun olmasi gumrukte sorun çıkarır mı

 29. profil Sahin duyar dedi ki:

  Mrhb.hafzullah bey.ali expresten bitkisel olarak toz,kozmetik 30 ml lik bir kactane urun siparişi vereceğim.gumrukte bı sıkıntı olur mü.

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Kozmetik ürünlerde sıkıntı çıkma ihtimali biraz yüksek. Dikkat edin. Satıcı kozmetik ürün diye belirtmesin.

   • Sahin dedi ki:

    Bi sorum daha olacak .35.000 tane 6 cm ye 6 cm gunes paneli hücresi alırsam gümrükten geçirmeme izin verilermi.fiyati 35.000 dolar.vergiside verilebilir .şahıs olarak getirilmesine müsaade edilmese tuzel şirket üzerinden getirilebilinirmi.

   • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

    İzin vermezler o kadarına. Vergisini öder teslim alırsınız. Kargonun özel şirketler olmamasına dikkat edin.

 30. profil tuba dedi ki:

  sormak istediğim şehir olarak nasıl oluyor yani ben denizlideyim yurtdışından supplement alsam limiti geçmeyecek şekilde nasıl bi yol izlemem gerekli

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Bir yol izlemene gerek yok, denizliye kadar, evine kadar gelir aldığın ürün.

   • tuba dedi ki:

    sorumu eksik sordum kusura bakmayın gümrüğe takılırsa demek istedim yani hani supplement istediğimde gümrükte sıkıntı çıkarsa reçetemi ibraz etmem gerekli ya bunu sormak istemiştim. Denizlideki gümrükle mi hallediyorum bunu

   • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

    Evet, denizlideki PTT şubesiyle.

 31. profil aslıhan dedi ki:

  30.5 euro ediyo sipariş 33 doları çevirdiğim zaman yinede takılır mı gümrüğe :(

 32. profil hakan kaplan dedi ki:

  UK den saat aldım ve gümrüğe takıldı 138$
  ups kargodan aradılar %20 vergi ve 200 tl işlem ücreti istadiler normalmi sizce?

  • Burcu D. dedi ki:

   Evet benim de daha önceden duyduğum gümrük bedeli düşük olsa da bizden işlem bedeli istedikleriydi. Bu konuda bir bilginiz var mı? İşlem bedelleri olmazsa gümrük vergileri ödenebilecek tutarda oluyor

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   UPS kargo özel kargodur ve işlem ücreti isteyebilirler. Siz aldığınız ürünün hangi kargo ile size gönderildiğine dikkat edip almadınız sanırım. Airpost gibi ücretsiz kargolar vasıtasıyla alınan ürünler PTT ile teslim edileceği için bu tarz ücretler alınmaz. Özel kargolar vergi çıktığı zaman ekstra bir sürü ücret talep edebilirler.

 33. profil Sagokey dedi ki:

  Merhaba yurt sışından 150 dolar lık bir ürün alıcam ürün gümrüğe takılırsa ürünü nerden alıcam adrese gelirmi
  tşkler.

 34. profil Ahmet dedi ki:

  Merhabalar ben amazon dan $72 a bir urun aldim ve alirken benden $15 import fee aldilar ama ben bu urunu hediye olarak paket yaptirdim. Urun henuz adrese teslim olmadi ama gonderi takibine baktigimda gumrukteb cekilmis yurtici kargoya teslim edilmis gorunuyor. Peki bu $15 dolar otomatik olarak mi alinmis oluyor? Bu gumruk vergisi urunu teslim aldiginda verilen birsey degil miydi? Eger bu konuda bilginiz varsa paylasirsaniz sevinirim. Tesekkurler.

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Maalesef bu konuda daha önce bir deneyimim olmadı, sizi yanlış yönlendirmeyeyim. Sonucu bizlerle de paylaşırsanız tüm arkadaşlar faydalanırlar.

 35. profil Ali SEZAİ dedi ki:

  Sayın Hafzullah YILDIRIM;
  Öncelikle ilginiz ve cevaplarınız için teşekkür ederim. Ben AliExpress ten 20$-3$-8$-7$-7$ olmak üzere toplamda 45.23 dolar olmak üzere 5 ayrı satıcıdan 5 ayrı ürün sipariş edeceğim. Bu durumda herhangi bir gümrük vergisi öder miyim?

  Teşekkür ederim.

 36. profil Galip Gürkan dedi ki:

  merhablar efendim bir soru sormak istiyorum amazon sitesinden alışveriş yaptığımız zaman ürün yasaklı değilse ve 1500 euroyu geçmiyorsa vergisiylen berabermi ödemesini yapıyoruz ürün türkiyeye gönderildiğinde ekstra gümrük vergisi ödemiyoruz ve sorunsuz bir şekilde ürünümüz geliyormu şimdiden teşekkürlerimi sunarım

 37. profil Zilo dedi ki:

  Merhaba ben aliexpressden bebek arabasi aldim 176 usd satici 66 usd olarak gostermis 15 kg agirliginda ve buyuk kolide gelir muhtemelen gumruge takilir mi takilirsa ne yapmam gerekiyor fiyattan dolayi skinti yasarmiyim yasarsam sonuc ne olur vergi 48 tl odeyecegim sanirim islem bedeli ne kadar olur. Yada gumrukcu gercek fiyatini arastirirsa ne olur bilgi verirmisiniz

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Gerçek fiyatını muhtemelen bulamazlar. Mantıklı yapmış satıcı. Ama 2017 itibariyle 70 Euroluk limit Türkiyede 30 Euroya indirildi. Satıcı hiç ödemeyin diye fiyatı o şekilde yapmış. Belirtseydiniz keşke 28 Euro gösterseydi. Hayırlı olsun, sonucu bizlerle de paylaşırsanız biz de tecrübe edinmiş oluruz. Teşekkürler.

 38. profil Emrullah Bagci dedi ki:

  merhaba kolay gelsin ben 20 dolarlık bir led spor ayakkabı almak istiyorum gümrüğe takılır mı?

 39. profil Mehmet yücel dedi ki:

  Merhaba ben tanesi 2$ olan kulaklıklardan 8 adet aldım 2 mavi 2 siyah 2 kırmızı 2 yeşil . Yani 4 farklı renkte toplam değeri 16$ bir sıkıntı çıkma ihtimali var mı

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Bu tarz çoklu alımlarda aşırıya kaçmadığınız sürece sorun çıkmıyor. Sonuç muallakta yine de. Sonucu bizimle de paylaşırsanız seviniriz.

   • Mehmet yücel dedi ki:

    Teşekkür ederim paylaşacağıma emin olabilirsiniz . ürünü alırsam detaylı yazarım 2 hafta önce 3 er gün arayla 4 satıcıdan tek tek ürün aldım hepsi 2-3 dolarlık. toplam 4 ürün ama farklı mağazalardan aldım. şimdi de tek seferde 8 ürün aldım toplam 16 $ umarım sorun çıkmaz

   • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

    Sorun çıkma ihtimali çok düşük. Sağ salim gelir umarım.

  • Mehmet yücel dedi ki:

   Ürünlerim bugün geldi hiçbir sorun çıkmadı. 30 euro altı sayısı önemli değilmiş tam 8 tane

 40. profil Mehmet yılmaz dedi ki:

  Merhaba geçen ay 3 kez tek tek kablo sipariş ettim toplamda 3 kablo aldım yani farklı mağazalardan 3 er gün arayla bu sefer 4. kez tek seferde 6 tane kablo almayı düşünüyorum toplam değeri 10$ olacak, duyduğuma göre sık sık getirtmede sorun oluyormuş sorun çıkma ihtimali nedir. bu 4. sefer olacak hiçbiri 30$ ı aşmadı

 41. profil Mehmet şenarslan dedi ki:

  Merhaba aliexpresten ilk defa motosiklet eldiveni spariş verdim 23 dolar gümrükte takılırmı birde motosiklet montu sipariş vericem 95 dolar bir sorun yaşarmıyım. Motosiklet ürünleri genelde gümrükten geçermi teşekkürler

 42. profil hasan yalçın dedi ki:

  Yurtdışından 50 dolarlık drone getirmem durumunda bunun tabi olduğu özel bir yasa var mı benim bildiğim drone ların kayıt altına alınması gerek ama yurtdışı meselesini biliyor muusnuz

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Bir tecrübem olmadı ama, yurtdışı ile hiçbir bağlantısı yok diye biliyorum. Aldığınız dronu Türkiyede kaydettirebilirsiniz.

 43. profil Ferit ERTÖZ dedi ki:

  Selam ; yurt dışı AB üyesi olmayan bir ülkeden ( aliexpres) 125 dolar fiyatı olan su altı kamera sistemi gitirtmek istiyorum.( bu ürün yasaklı ürünler grubundamıdır ) Satıcıya fiyatını , 30 Euro karşılığı olan 33 dolar yazmasını talep edebilirmiyim, böyle deneyimler daha önce oldu mu . Satıcı bunu kabul etmez ise 125 dolar olan bu ürün gümrük vergisi ne kadar dır . İlginiz için şimdiden teşekkürler.
  Ferit

 44. profil Servet dedi ki:

  5.98 ×3.94×3.94 üç parça sipariş verdim alibabadan aman üç ay oldu hala ses seda yok yardımcı olursanız çok sevinirim

 45. profil Seyda demir dedi ki:

  Ben 1 ayin acinde 10 10 7 5 3 1 7 vs degisik fiyatlarda degisik saticilardan urun aldim. Hepsi baska kargo. Ama total de 55 euro falan yapiyor. Vergiye tabi mi? Kargo çalışanı bir sonraki siparisinde gorursun faturayi dedi ne kadar dedim 850 tl dedi ! Ne alaka dedm aciklama yapamadi. Urunlerim en falza 10 usd kargo basi . ?

  • Şeyda DEMIR dedi ki:

   Birde china post ordinary small packet plus ile gelen kargolarin hic teslim edilmiyor :( 5 6 kargom kaldi. Yanlis birsey mi yapiyorum acaba. Satici cok satis yapan biri. Satisa gore aldim ama... :(

   • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

    Aynı şeyi bende yaşamıştım ilk zamanlar, sonra siparişe itiraz edip paramı almama rağmen ürünler tıkır tıkır gelmişti. Baya geç geliyor bilgin olsun.

 46. profil Enes yılmaz dedi ki:

  Ben realistik doll alıcam fiyatı 6bin tl 28kg 163cm ülke avrupa birliği üyesi değil ne kadar gümrük vergisi ödemem lazım ve bunun gizliliği korunuyor mu ??

 47. profil Levent sinay dedi ki:

  Tabi ya yine herzamanki gibi zengin ile devlet arasi antlasma vur abaliya modeli zenginler nemalanamadiya bu isten orafan bedavaya 1 dokar bile olmayan urunu getirip 100 dolara cakamadilarya millete ee devlette ne zaman garibanin yaninda olmuski simdi olacak ? Zengin yandaslari lazim bu ulkede halk degil seni beni koruyacak halkeri yoktuki bu devlet milleti ezmek icin herseyi yapio ama koyunlar minnet ediyo

 48. profil Veli pekesen dedi ki:

  İyi aksamlar oncelikle ben aliexpresten 43 dolar yani 38 avro degerinde oto dabıl teyip aldim sizin sistemden hesapladim vergi 7 avro cikti bisey deyil bu ucreti ptt ye odeyecegim urunu teslim alirken ama anlamadigim benim aldigim urune bide trt bandril gerekiyormus o kac para onu nereye oduyoruz tesekkurler

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Evet radyo özelliği olan tüm cihazlardan trt bandrol vergisi alınıyor. Cep telefonlarında yüzde 6 ve 7 oranında, tablet ve bilgisayarlar da yüzde 2 ve 3 oranında vergiye tabi tutulursunuz. Oto teyplerinde de muhtemel yüzde 2 ile 7 arasındadır.

 49. profil Mert heper dedi ki:

  Merhabar almanyadan e-sigara gonderdi arkadaşım hediye olarak paket hafif ptt subesiyle takip ettim 3uncu gun istanbula geldi ayni gun gumruge sevk edildi kac gun icinde kontrol saglaniyo ve gecmeme ihtimali vrmi?

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Sigara ve tütün ürünlerinde bir kısıtlama olabilir. Bu konuda bir fikrim yok. Sonucu belli olduğu zaman bizi de bilgilendirirseniz memnun oluruz.

 50. profil Ender Akman dedi ki:

  Merhaba bir seferde kaç adet sipariş verebiliyoruz ya da 30 euro sınırını aşmadan aynı ay içinde 3-4 günde bir aynı üründen alsam. Hepsi 2 kilogramlık. Bu sıkıntı yaşatır mı?

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Ticari bir girişim olarak algılanmadıktan sonra bir problem olmaz. Kendiniz, eşiniz dostunuz vb. için 3-5 tane olacak şekilde olursa sıkıntı çıkmıyor çoğu zaman.

 51. profil oktay yılmaz dedi ki:

  Çin'den 1002 dolara kablo siparişim oldu ancak ürün 38 kg geliyor. 30 kg sınırı varmış . ne yapmam lazım. teşekkür ederim. iyi çalışmalar.

 52. profil Mehmet inal dedi ki:

  Slm fransadan bi akrabam bana 2 adet araba parcasi yollayacak bu ürünleri faturalarini kestirirken 1 euro olarak kestirebilirse birde uzerine hediye diye yazarsak sorun cikarmi

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Ürün boyutları 2 cm e 2 cm olacak şekilde olursa problem olmaz. Yani fiyat, ürün boyutu ve ağırlığının mantıklı olması lazım ki kontrol edilmeden geçsin. Eğer bu oranlar tutmaz ise kontrol edilecektir ve vergi ödeyeceksinizdir. Siz doğru olanı, verginizi ödeyerek bu alışverişinizi yapın.

 53. profil Abdullah Güngör dedi ki:

  Merhabalar. Ben aliexpirexxten bir ürün alacağım . Urun 15 dolar ama kargosu 16 dolar. Ben simdi gumflruk vergisi odiyecekmiyim?

 54. profil Seda yaman dedi ki:

  Merhaba, ben aliexpressten 40 dolarlık bir alışveriş yapmayı düşünüyorum fakat hepsi farklı satıcılardan yani ayrı ayrı kargolanacak. Suptotal olarak gösterilen sadece 40 dolar ama bir satıcıdan aldığım şey 7 doları geçmiyor mesela bunlar gümrükte takılır mı ayrı ayrı mı sipariş etmem gerekir. şimdiden teşekkkürler

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Eğer aynı üründen ticari bir girişim sayılmayacak kadar almıyorsanız (Örneğin aynı kulaklıktan 20 tane) gibi, bir sıkıntı olmayacaktır. Çünkü siz aynı anda alsanız bile zaten satıcılar aynı anda kargolayamıyor.

 55. profil göktuğ dedi ki:

  merhaba,ben diyelim 160 euro amazondan ürün aldım gümrük vergisi ödersem gelir mi nasıl öderim gümrük vergisini teşekkürler

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Yukarıda makaleyi okursanız eğer detaylıca anlattım. Vergiyi PTT den elden ödeyerek ürününüzü teslim alırsınız. 1500 Euroya kadardır bu limit.

 56. profil recep sanli dedi ki:

  merhabalar benim sorum gümrük vergisi 30 euro için geçerli. peki aldığım ürün 26 euro ve shippingile bana 32 euro ya geliyorsa gümrük vergisine tabi olacak mıyım olmayacak mıyım? teşekkürler.

 57. profil Emrah H dedi ki:

  Merhaba alisexpres​ e.sisgara aldim 3 adet 57 dolar toplam adet fiyati 19 dolar bana 3 tane takip numarasi geldi ayri ayri gelecek her biri sıkıntı yaratırmi vergi yada gümrük de takilir mi saticinin müşterileri 2 3 adet geçmiş turkiyede sikintisiz bende o yuzden aldim

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   3 adet takip numarası demek 3 ayrı kargo demektir. Farklı zamanlarda ülkemize giriş yaparlarsa sıkıntı olmaz.

   • Emrah H dedi ki:

    2 ürün geldi biri hala gümrük de islem yapilmadi bekliyor öyle acaba takil mi

 58. profil NEŞE KARAOSMAN dedi ki:

  Merhaba,
  Ben asostan 25.50 £( ingiliz sterlini yani)
  Değerinde elbise aldım. Euro karşılığı 30.3807 dir.
  Yani 0.3807 küsürat aştı bu küsürat geçerlimi vergi ödermiyim :)

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *