Yurtdışı gümrük limiti düşürüldü - 2017

Yurtdışı gümrük limiti düşürüldü - 2017
Yurtdışı gümrük limiti düşürüldü - 2017

Birçok küçük eşyayı yurt dışından getiren biri olarak sizlerle üzücü bir haberi paylaşmak istiyorum.

Ülkemizde internetten alışveriş yapan kesim her geçen gün daha da büyüyor bunu farkediyoruz. İnternet kullanıcıları daha önce yalnızca yerel alışveriş sitelerini kullanırken, bu sitelerle beraber artık yurtdışı alışveriş sitelerine ilgi göstermeye başladılar.

Ülkemizde Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın posta veya kargo yoluyla yurtdışından gelen ürünler için getirdiği bazı kurallar ve sınırlar var. Bunlara dikkat etmezseniz, ürününüz gümrük vergilerine veya sınırda yüksek vergiye tabi tutulabilir. Ürün alayım derken yüksek fiyatlarla karşı karşıya kalıp çeşitli zorluklar yaşayabilirsiniz.

2011 de 150 Eurodan 75 Euro'ya çekilmişti gümrük limiti. 2011 - 2016 dahil 75 Euro'ya çekilmişti gümrük limiti, 75 euro'ya kadar bir vergi yoktu. Ürünün fiyatı 76 euro ile 1500 euro arasında olursa, ürün fiyatına ek olarak vergiyi ödeyerek ürünü gümrükte geçirebiliyorduk. Daha önceki 2011/39 sayılı genelgede vardı fakat artık yürürlükten kalktı. 2017 ile beraber gümrük limitinde yine değişiklik yapıldı, baltaladılar bizi. :)

2017 Yurtdışı Gümrük Limiti

Türkiye Gümrük Bölgesindeki bir kişiye posta ya da hızlı kargo taşımacılığı yoluyla gelen, gümrük kıymeti gönderim başına toplam 30 Avro’yu geçmeyen eşya önemli değeri olmayan eşya olarak kabul edilmekte ve muafiyet tanınmaktadır.

Bu vergi ise AB ülkelerinden gelen mallar için yüzde 18, diğer ülkelerden gelen mallar için ise yüzde 20 oranında uygulanıyor. Bu vergi, teslimatta ptt tarafından alınıyor.

Ayrıca, yükün en fazla 30 kg olması gerekiyor.

İşin özü; 2017 ile artık gümrük limitimiz 30 Euro'dur!

Yani demişler ki, madem dövize müdahale edemiyoruz o zaman yurt dışına yönelen bir kaç kafası çalışan adama mani olalım. Ulan sanki burada aynı fiyata bulduk istediklerimizi de keyfimizden elin çinlisiyle uğraşıp duruyoruz, gözümüz yollarda bekliyoruz. Neyse vatan sağolsun demekten başka birşey gelmiyor dilimize. Hayırlı olsun.

gümrük sınırı kaç dolar  gümrük limiti 2017  yurtdışı gümrük vergisi hesaplama  yurtdışı sipariş siteleri
Bugün bir iyilik yap, mesela bu yazıyı paylaş :

SİZİN İÇİN ÖNERİLEN YAZILAR

YORUMLAR

 1. profil Cheerywater dedi ki:

  Merhaba, bu konuyla ilgili bir sorum olacak. 30 Euro sınırını geçen bir ürün aldığımızda bu ürüne ait Gümrük vergisini eskiden olduğu gibi UKİM benzeri bir merkezden mi almamız gerekiyor yoksa postayla adrese geliyor fakat vergi ödemenizi yapmanızı mı istiyorlar?

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Merhabalar; Posta ile postaneye gelir, adresinize gelmez 30 Euro üzerinde. Postane sizi bilgilendirir. Siz de takip edebilirsiniz zaten. Ürün geldiğinde ptt'den gümrük vergisini ödersiniz. Ürününüzü alırsınız. Bu kadar basit.

 2. profil Mskdmskdm dedi ki:

  Ürünü yurtdışından aldım ptt sisteminde gözükmüyor ve çevremdeki bir çok insanda aynı sorunla karşılaşıyor rf496264577cn örnek

  • Hafzullah YILDIRIM dedi ki:

   Ptt de kaydı girilmemiş birçok ürün olması çok normal. Benim aldığım 50 üründen belki 30 u kayıtsız geliyor. Kargo takipte hala diğer ülkeden çıkışta görünüyor, bir bakıyorum ki eve gelmiş. Bazen teslim edilemez ürün yazıyor, bir bakıyorum yine gelmiş. Yani ptt takip sistemine çok da güvenmeyin.

 3. profil Temholgemun dedi ki:

  Örneğin 65 Euro değerinde bir adet Dijital Ölçü Aleti Multımetre almak istiyorum. İlgili siteye ödeme yaptıktan sonra diğer vergiler yaklaşık ne kadar tutacak ve bu vergileri nereye nasıl ödeyeceğim. Teşekkür ederim.

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *