360 derece video nasıl çekilir?

360 derece video nasıl çekilir?
360 derece video nasıl çekilir?

Çoğu konuda olduğu gibi bu konuda da Türkiye ciddi anlamda geriden takip ediyor.. Teknoloji hızla gelişiyor demek klasik bir cümle olur. O yüzden şu şekilde kullanacağım cümleyi : Teknoloji artık kendinin etkilediği birçok hissi sanal olmaktan çıkarmaya, mümkün olduğunca gerçeksileştirmeye doğru koşuyor. Yalan makinesi ile başlayan his okuma ve tepki teknolojisi günümüzde tam hız VR videolara yani Virtual Reality Videolara kadar ulaşabildi. 360 Derece fotoğrafları çoğumuz biliyorduk fakat videoda böyle birşey olması sürpriz oldu. Bir ilerisi de görünmeye başladı aslında. Derinliklerin de video ile birleştirilmesi ve 360 Derece Hareket Serbest videolar. İşin öncülüğünü kore yapıyor. 360 FreeMotion Video Henüz kullanıcıya sunulmadı. Şu an ar-ge çalışması olarak yürütülüyor.

Şimdi gelelim konumuza :

360 Derece Video nasıl yapılır veya Nasıl çekilir?

Aynı gibi görünse de ikisi birbirinden farklı şeyler aslında. Videoyu bilgisayar ortamında 360 derece yapmak ile, 360 derece orjinal video çekmek farklı şeyler. Ben ikisinin de makul fiyatlarla nasıl yaparız? Hemen başlayalım.

1. 360 Derece Video Nasıl Çekilir?

360 video kamera vrVideoyu direkt çekim olarak yaparsanız, kayıt sonrası Youtube veya Facebook gibi bu vr video özelliğini destekleyen tüm playerlerde, videonuzu rahatça yayınlayabilirsiniz. Ben de 360 derece vr video çekimini bu yöntemle yapıyorum. Fazla uzatmayalım, çekim için genelde 360'x220' açıyla video ve fotoğraf çekimi yapan (sağdaki resim) kameralardan veya bütçeniz uygunsa bundan iki tane alıp arka arkaya monteleyip 360'360 video çeken bir organize oluşturmanız gerekiyor. Neden organize diyorum çünkü tek bir kamera ile 360'x220' derece video çekilebiliyor. İki kamera olursa 360'x360' görüntü açısına anca ulaşılabiliyor. Ayrıca bu organizeye VR Gözlük, Class 10 Min 32 GB Hafıza Kartı gibi ürünleride eklemeniz gerekiyor ki çekim, ve sonrasında sunum olabilsin. Sadece video çekmek, onu gerçekçi bir şekilde izleyememek çok bir anlam ifade etmiyor.

İyi bir 360x360 derece vr video çekimi için gerekli şeyler:

 1. 2 x 360x220 derece 4k video kamera
 2. 32 GB hafıza kartı
 3. Kamera sabitleme ve montaj kolu
 4. Kart okuyucu
 5. Vr sanal gerçeklik gözlüğü

Hepsinin takribi toplam fiyatı 900 TL civarında tutuyor.

Bunların yanında her an elinizin altında bulunması gereken, bir bilgisayar ve pixel yoğunluğu yüksek bir akıllı cep telefonu olmazsa olmazlardan. Eğer kameradan bir adet alırsanız 360'x220' çekilmiş videolarınız olur. Bu da yine 360 derecelik videolara sahip eder sizi fakat dikey olarak 220 dereceden sonra yani görüntünün alt kısmı tepsi boyutunda karanlık olacaktır. 

Çekim sonrası veya yapım sonrası videoyu Facebook veya Youtube'a yüklemeye kadar olan kısmı ...


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

 1. profilAKIN ARI

  Merhabalar bu konuyla alakalı detaylı bilgi nasıl alabilrim acaba?

 2. profilEnes ulufer

  Ya ben hem kendimi hemde sanal gerçeklikte gördüğüm şeyin videosunu çekmek istiyorum nasıl olacak acaba ?

 3. profilHAFZULLAH YILDIRIM

  Şu an için öyle bir teknoloji ülkemizde mevcut değil. Fakat eminim ki bu cihazların üretici firmaları bu teknolojileri fazlasıyla aşmışlardır. Bize sizin dediğiniz seviyede bir teknolojinin ulaşması 2022-2023 yıllarını bulabilir.

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *