Açık Kaynak Kodlu Yazılım Nedir? Avantajları Nelerdir?

Açık Kaynak Kodlu Yazılım Nedir? Avantajları Nelerdir?
Açık Kaynak Kodlu Yazılım Nedir? Avantajları Nelerdir?

Açık kaynak kodlu yazılım ne demek, Açık kaynak kodlu program ne anlama gelmektedir? Genelde program yazılımcıları yabancı olduğundan Open Source Code şeklinde karşımıza çıkan bu ifade açık kaynak kodlu anlamına gelmektedir. Android işlteim sistemi, Linux işletim sistemi gibi ve daha pek çok yazılımın açık kaynak kodlu olarak dağıtılmaktadır. Peki açık kaynak kodlu yazılım denilerek am olarak ne kast ediliyor. Kullanıcıları bu ne kadar ilgilendiriyor. İşte açık kaynak kod hakkında bilgiler edinebileceğimiz makalemiz…

Açık Kaynak Kodlu Yazılım Nedir?

Öncelikle açık kaynak kodun tanımını yapmakla işe başlayalım. Programlar kullanıcılara .exe dosyaları şeklinde sunulur. Bir exe dosyası binlerce kaynak kodundan oluşur. İlgili kodlar bir uygulama dosyası olarak derlenir ve kullanıcıya sunulur. Derleme işlemi bittikten sonra kaynak koduna ihtiyaç duyulmaz. Normalde dağıtım bu şekilde olmaktadır. Ancak açık kaynak kodlu yazılımlarda durum biraz daha farklıdır. Çünkü yazılımlar kaynak kodlarıyla birlikte kullanıcıya sunulur. Geliştiricide bu kodları alıp kendince geliştirip yeni bir sürüm veya yepyeni özellikle kazandırılarak işe başlanır.

Açık Kaynak Kodlu Yazılımın Avantajları Nelerdir?

 • Açık kaynak kodlu yazılımların faydaları, sadece programcılarla ilgili değildir. Çünkü kullanıcılar için avantajlar sağlamaktadır. 
 • Açık kaynak kodlu yazılımlar, programcı topluluğunun gelişimini sağlar. Bu sayede eğitime, yaratıcılığa ve ilham almaya yardımcı olur.
 • Açık kaynak kodlu yazılımlarda örneğin bir açık bulunduğunda, onunla ilgilenen çok daha fazla kişi olduğundan çok daha çabuk kapatılabilir. Kapalı kaynak kodlu yazılımlarda ise uzun bir süre beklemek gerekiyor. 
 • Yazılımların farklı çeşitlerinin ortaya çıkmasını sağlar. Örneğin Mozilla Firefox, Chromium ve Linux'dan türeyen birçok yazılım bulunmaktadır.
 • Yazılım geliştiricisinin PC'nizde şüpheli işler çevirmediğinden emin olmanızı sağlar. Kaynak kodu kapalı bir yazılımın yaptığını iddia ettiği şeyleri gerçekten güvenilir yoldan yaptığını anlamanın çok fazla yolu olmayabilir.
 • Açık kaynak kodlu yazılımların çok büyük çoğunluğu ücretsizdir. 
 • Açık kaynak kodlu yazılımlar rekabeti getirir ve sürekli geliştirildiği için mükemmele doğru bir gidiş olur.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
  İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *