Agar io scripti kendi server (site)'na kurmak (Resimli) 2016

Agar io scripti kendi server (site)'na kurmak (Resimli) 2016
Agar io scripti kendi server (site)'na kurmak (Resimli) 2016

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda sizlerle son zamanların en popüler browser oyunlarından olan agar.io scriptini ve kurulumunu paylaşacağım.

Agar.io Nedir?

Agar.io, web tarayıcı üzerinden oynanan çoklu oyunculu browser oyunudur. Oyundaki amacınız; rakiplerinize yem olmadan küçük ve renkli yemlerle beslenip büyüyerek, sizden daha küçük rakiplerinizi yemek. Oyun klavye ve mouse ile oynanıyor. Mouse ile kütlenize yön verebilirsiniz. Eğer karakteriniz büyük boyutlarda ise "Space (boşluk)" tuşuna basarak bölünebilirsiniz. “W” tuşu ile de dostlarınızı besleyebilir veya dikenleri büyütüp rakip oyunculara doğru patlatır ve onları daha hızlı bir şekilde yiyebilirsiniz.

Agar.io oyunuda kıtalar için açılmış özel bölümler var. Geçtiğimiz günlerde Türkiye için de özel bir bölüm açıldı. İçerisinde elbette yabancılar da olabiliyor ama çoğunluk Türkler.

Kendi Agar.io Oyununuzu Kurmak

Gelelim kuruluma, evet agar io açık kaynak kodlu clone scripti yapıldı.Script şuan hala geliştiriciler tarafından geliştirilmekte ama temel işlevler olarak gayet güzel çalışıyor ve ekstradan chat modülüde eklenmiş. Gayet de kullanışlı ve güzel olmuş. Ayrıca adminlik verdiğiniz kişiler diğer oyuncuları banlayabiliyor.

Sistem tıpkı orjinalinde olduğu gibi NodeJS tabanlı ve WebScoket protokolüyle çalışmakta. Eğer VDS veya VPS alacaksanız bandwith (trafik) ve cpu (İşlemci) suna dikkat edin aksi taktirde kullanıcı sayısı biraz arttığında yüksek ping çıkacak ve oyunda donmalar olacakır.

Kurulum için gerekli envanterimiz;

  1. Windows, Linux veya Mac tabanlı bir server veya kendi bilgisayarınızda da deneyebilirsiniz.
  2. Serverınızda NodeJS kurulumu yapılmış olmalıdır. Çünkü yukarıda da bahsetmiştim NodeJS tabanlı bir oyundur.
  3. Nodejs Package Manager (npm)
  4. Ve tabiki de ana malzeme olan oyunumuzun Agar.io kaynak kodları : Buraya tıklayarak indirebilirsiniz.

Kurulum çok basit; eğer git command line tools bilgisayarınızda yüklü ise direk kütüphaneyi clone laya bilirsiniz. Değilse verdiğim linke tıklayıp zip halinde indirebilirsiniz. Ardından komut satırını açın ve kaynak kodların olduğu dizine erişin. Ardından "npm install" yazıp gerekli paketleri yükleyin ve sonra "npm start" diyerek serverı başlatabilirsiniz.

İşte bu kadar basit.

"http://localhost:3000" adresine tarayıcınızdan girdiğinizde oyun karşınıza gelmiş olacaktır!

Ayrıca isterseniz admin şifresi, server port, domain, hız gibi ayarlarıda "server/config.json" dosyasından ayarlayabilirsiniz.

Hepsi bu kadar, İyi eğlenceler.

Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *