Araba Frene Basınca Ses Çıkarıyor?

Araba Frene Basınca Ses Çıkarıyor?
Araba Frene Basınca Ses Çıkarıyor?

Sık Karşılaşılan Fren Seslerinin Nedenleri ve Çözümü

Fren sesleri: can sıkıcı ya da tehlikeli mi?

"Frenlerim gıcırdıyor" frenlerle ilgili en yaygın şikayetlerden biridir.

Fren sesleri sinir bozucu olabilir, ancak yaklaşan bir tehlike için de bizi uyarabilir. O yüzden gıcırdaması veya ses çıkarması iyidir, çünkü aynı zamanda bir tehlike öncesi uyarıdır bu.

Günlük olarak karşılaştığımız en yaygın fren seslerinden üçünü anlatacağım ve onarım konusunda biraz olaya ışık tutmaya çalışacağım.

Burada sizinle paylaştığım onarım tekniklerinden bazıları alışılmadık bir şey ve onları bir servis el kitabı veya Teknik Servis Bülteni'nde bulamayacaksın. Onları denemeye karar verirseniz lütfen temkinli ve dikkatli olunuz.

Frene Basınca Gelen Metal Sesi

En çok karşılaşılan durum. Sürmeyi bırakın! Genellikle fren balatası eksikliğinden kaynaklanır. Bu şekilde uzun süre kullanmaya devam ederseniz poryelere, bilyeler eve fren sistemine büyük zararlar verirsiniz.

Frene bastığınızda taşlama sesinin işitilmesi gerçekten karayolu kenarında bariyerlere vurmak gibidir; Bunu duyarsan, kendine gel ve sürüşü bırak. Frenleme sırasında taşlama gürültüsü fren balatası malzemesi eksikliğinden kaynaklanır; Pedler ve rotorlar artık bitmiştir ve disk ve fren kafaları metal metale değer.

Fren balataları sabun çubukları gibidir. Bir süre sonra tükenirler, onları değiştirip biraz para harcamak zorundasın.

Yapmazsan ve frenleriniz taşlama noktasına gelirse, fren pedalına her bastığınızda, hatta birazcık da olsa bastığınızda, tl işaretlerinin havaya yükseldiğini düşünün. Taşlama sesi, kulağınıza "Beni öldürüyorsunuz!" Diyen, fısıldayan küçük bir sesdir..

Frene Basınca Gelen Tak-Tak Sesi

Tanı koymak zor, ancak genellikle arka kampana veya disklerden gelir, poryeler ile ilgili bir sorun olabilir.

Frene Basınca Gelen Gıcırdama Sesi

Ya ucuz fren balataları ya da kopma ve aşınma göstergesi olabilir. Fren sisteminin ve tesisatının kontrol edilmesinde fayda var.

Frene Basınca Gelen Uğultu veya Sürtme Sesi

Otomobil uzun süre açık havada park edilmişse, muhtemelen paslanmış rotorlardan kaynaklanır.

 

İçtenlikte yani buradaki tüm bilgilerin, frenlerinizden gelen gürültünün teşhis edilmesine yardımcı olacağını umuyoruz. Sadece tecrübelerin derlenmiş halidir.

Birgün sanayide akıllı bir adam bana; "Aynı şeyleri defalarca yaparsanız, farklı sonuçlar beklerseniz, deli olmanız gerekir.." demişti..

Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *