Araba marş basmıyor hiç ses yok (tık sesi)

Araba marş basmıyor hiç ses yok (tık sesi)
Araba marş basmıyor hiç ses yok (tık sesi)

Araba çalışmıyor? Marş basmıyor hiç ses yok, marş basmıyor tık sesi gibi problemler için çözüm bu makalede.

Bu arızanın nedeni çeşitli şeyler olabilir, bu nedenle sorunun giderilmesine ilişkin en yaygın nedenlerin ve ipuçlarının bir listesini derledik.

Aşağıda listelenen nedenler arasında ince ayrımlar var, eğer aracınızın yanındaysanız size sorunun ne olduğunu buldurabilirim. En azından sanayide usta usta dolaşıp, alakalı alakasız tüm parçaları değiştirmezsiniz.

Otomobilinizin çalışmamasının en yaygın 5 sebebi şunlardır:

1. Akü ömrü bitmiş

Aracınız kontağı çevirdiğinizde hafifçe tıklıyorsa, ancak marş basmıyorsa, muhtemelen akünün ölü olduğu söylenebilir. Bu durumda çoğu arabada durum marş basmıyor göstergeler yanıyor şeklindedir. Bu, kolaylıkla çözülebilecek bir problemdir. Yeni bir tane akü almak veya mevcut akünüzü şarj etmek sorun için kullanmanız gereken düzeltmelerdendir.

2. Alternatör arızası.

Alternatör, araç motoru çalışırken akünüzü şarj etmekle sorumludur. Kötü bir alternatörün birkaç işareti vardır; Karanlık farlar, aydınlatmalı çizgi ışıkları veya hırlama sesi de dahil olmak üzere başlıca belirtileridir. Tedavi edilmeden bırakılırsa, pil düzgün şekilde şarj edilmediğinden, kendiliğinden başlamayacak bir araba bulabilirsin. Bu şekilde kullanmak akünün de ömrünü bitirecektir.

3. Yakıt sistemi sorunları

Motor krank yaparsa ve muhtemelen tıkanmış bir yakıt filtresi veya yakıt pompası arızasından da kaynaklanıyor olabilir. Bu belirtide marş basar, ama düzensiz ve yetersizdir.

4. Kontak anahtarı arızası

Bu anahtar, marş motorunu çalıştırmak ve gaz yakmaya başlamak için pilden enerji gönderen şeydir. Bu anahtar kötüleşirse, bu işlemlerden hiçbiri başlayamaz. Bu problem genellikle göstergede yanıp sönen çizgi ışıkları ve anahtarı çevirme zorluğu ile anlaşılabilir.

5. Marş motoru veya marş kömürü arızası

Marş basmıyor hiç ses yok. Bir araba çalışırken marş basıldığında veya çalıştığı halde marş yanlışlıkla tekrar vurulduğunda olduğu gibi, yüksek perdeli bir ses kırılmasına neden olur ve marş motoru yanar. Y ada marş kömürünün zamanla bitmesi de aynı problemi verecektr. Eğer arada bir çalışıyor bazen de çalılmıyorsa kaputu açın ve marş motorunun olduğu çarka levye, pense gibi sert bir alet ile birkaç defa vurun. Eğer geçici olarak çalıştıysa, bilinki marş motoru kömürü değişmesi gerekiyor. Marş kömürü fiyatları pahalı değildir, korkmanıza gerek yok. Ama marş motoru yandıysa bilinki marş dinamosu fyatı biraz daha yüksektir. Kısaca aracınız çalışmıyorsa en belirgin sebep budur.

Marş dinamosu arızası nasıl alışır?

Marştan hiç ses gelmez. Tık sesi bile gelmez. Farlar, teyp vs herşey eskisi gibi dört dörtlük çalışır haldedir. İşte durum böyleyse marş motorunuz arızalıdır.

Bu makaleyi dikkatlice okur, sorununuzun hangşi adım olduğunu anlarsanız, tekrar çalıştırmanız için gerekli çözümleri kendiniz bulabilirsiniz. Veya aşağıya yorum olarak yazın probleminizi, beraber bulalım çözümünüzü..

Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

 1. profilMert meriç

  Merhaba 91 lada samara aracım var 2 gün kullanmadım kontağı çevirince hiç ses gelmedi tık sesi bile yok vurdurduk çalıştı gene 2 gün sonra marş sesi ve tık sesi bile Yok farlar açıkken çevirince sönüyor... Teşk.

 2. profilHulusi Yeşilyaprak

  Arabam da hiç marş basmıyor tık sesi bile Yok bu gün sanayiye götürdüm vurdurarak çalıştırdım aracımı teyp farlar göstergeler hepsi çalışıyor usta dediki marş dinamosunda var sıkıntı dedi ama şöylede bir şey var akümde zayıf benim on dakika kontak kapalıyken teyp çalışsın tekrar basmıyor akü yardımcı olursanız sevinirim

  • Hafzullah YILDIRIM

   Sanayideki ustaların her dediğine inanmayın. Genelleme yapmıyorum ama aralarında fırsatçı çok fazla. Akü voltajınızı kontrol ettirin. Araç çalışırken akü bağlantılarını sökün. Eğer aracınız çalışmaya devam ediyorsa akü arızalıdır. Dinamo sorunsuzdur. Eğer araç çalışırken aküyü söktüğünüzde stop ediyorsa dinamo arızalıdır.

 3. profilAhmet koçak

  Araba hiç çalışmıyordu farlar teyp sonra aküyü değiştirdim çalıştı fakat 4 saat sonra çalıştırmaya çalıştığımda farlar lambalar kusursuz çalışıyor ama anahtarı çevirdiğimde Işık'lar gösterge çalışıyor ikinci kez anahtarı çevirdiğimde tık diye ses geliyor sebebini anlayamadım sizce sorun nedir ?

 4. profilMehmet

  Geçenlerde aracımla geziyorum bir kaç gündür marş motoru yavaş çeviriyor bi yerde 5 dakika duraklama yaptım stop ettim tekrar aracı çalıştırmaya çalıştığımda marş motoru 3 kez çevirdi bi kaç kere daha denedim aynı çalışmadı vurdurdum fakat sonuç aynı aküyü takviye ettik marş motoru 1 kere çevirdi şimdi ise marşa basıyorum hiç ses yok araca başka akü taktım marşa basınca hala aynı ses yok acaba marş motoruna zarar vermişmiyimdir vurdurma sırasında ne gibi arıza var ne kadar masraf tutar cevaplar için teşekkürler

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *