Araç Beyin Arızası Nasıl Anlaşılır?

Araç Beyin Arızası Nasıl Anlaşılır?
Araç Beyin Arızası Nasıl Anlaşılır?
İyi çalışmalar hocam. Aracım jetta 2011 key not ıs range anahtardaki sıkıntıdan dolayı servise verdim fakat kodlarken hata vermiş ve Servis şimdi aracın kendisi beynini kapattığını söylüyor açmaya çalışıyoruz dediler. Hatta beyin ünitesinin değişimine kadar gidebilir dediler. Ayrıca yedek anahtarımda çalışıyodu fakat kodlama hatalı olunca araç hiç çalışmaz hale geldi ve motor beyni kendini kapatmış denildi. Lütfen bi fikir verin bize?

Bu sorun servis ellerinde geliştiyse, bırakın servis çözsün. Sizlik bir durum yok. "Aracımı eski haline getirin" deyin bence.

Araç immoblizeri kodlanırken beyin kendini kapattı vb. gibi olaylar durduk yere meydana gelmez, kullanan yani immoya reset atan, yeniden kodlayan eleman yaparken düzgün iş yapmamıştır. O an elektrik gitmiştir. Bilgisayarının şarjı bitmiştir. İşlem tamamlanmadan bağlantıyı kesmiş/kabloyu çekmiştir. Vb. vb.. Servis bunu düzelmekle mükellef.

Gerçekten aracınızda beyin arızası olduğunu düşünmeniz için aracın size biraz yardımcı olması gerekir. Beyin arızası oluşumunda kronik belirtiler aşağıdaki gibidir.

Beyin Arızası Nasıl Anlaşılır?

 1. Motor ışığının akü sökme takma işleminden sonra hala yanıyor olması, çalıştırma işlemi sonrası sönmemesi
 2. Sebepsiz bir şekilde, seyahat halinde veya duruyorken çalışan motorun durması
 3. Aracın hiçbir sebebi yokken bazen çalışmaması
 4. Beyninde aşırı ısınma olması, yanık kokusu gelmesi
 5. Çalışmayan aracınıza takviye kablolarının ters uçlar ile takviye yapılması
 6. Motor beyninde su veya yanma oluşması, sel gibi faktörlere maruz kalması
 7. Belirgin ateşleme sorunu, belirgin enjeksiyon işlememe veya yakıt pompası sorununun olması
 8. Çekiş kaybı, boğulma ve stop etme
 9. Son olarak beyin ve arıza tespit cihazı arasında iletişim kaybı olması
 10. Düzensiz rölanti ve vuruntu olması
 11. Anormal zamanlarda (rolanti, bayıraşağı viteste vb.) aşırı yakıt tüketimi

Bu sebepler kronik beyin arızaları öncesi görülen arızalardır. Aracınızda bu ve buna benzer arızaların görülmesi, arızanın beyinde olduğu anlamına gelmez. Beyin arızaları öncesi görülen arızalardır bunlar. Yani arcınız çalışmıyorsa, sebebi yakıt pompası arızası da olabilir.

O yüzden iyi gözlemlemek ve arıza ihtimallerini eleye eleye gitmekte fayda var. Sebepsiz yere beyni açmak, saatler hatta belkide günleri sanayide/serviste geçirmek, tamir ettirmek için arıza aramak, masraf yapmak kimsenin isteyeceği şey değil, değil mi?

Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

 1. profilSeyfettin çalış

  Merhaba aracım fiat siena 1.6 aracimin üst kapağını tamir ettikten sonra araba teklemeye başladı araç ısındıktan sonra oluyor hem benzinde hem lpgde çekişi düştü düzensiz gidiyor buji ve buji kablosu değiştirdim olmadı servise gittim beyindedır dedi.bana yardımcı olursanız sevinirim

  • Hafzullah YILDIRIM

   Beyin de olabilir, başka nedenlerden de olabilir. Hiç bakmadan birşey demek yanlış yönlendirir. Birçok farklı arıza bahsettiğiniz sonuçları gösterebilir. Geçmiş olsun.

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *