Araç Frene Basınca Neden Titrer?

Araç Frene Basınca Neden Titrer?
Araç Frene Basınca Neden Titrer?

Aracımda frene bastığımda gelen bir titreme ile araştırıp, sanayinin yolunu tuttum. Öğrendiklerimi, sorun çözümünü derleyip sizlere yazdım.

Araç Frene Basınca Neden Titrer?

Sebebi bellidir, fren disklerindeki yamulma, frene bastığınızda aracı titretir. Aracınız eski tip fren sistemi yani kampanalı ise, kampana için de geçerlidir yamulma.

Normalde disklere yukarıdan dikey olarak baktığınızda her kısmın kalınlığı eşit olmalıdır. Çünkü hız anında frene basmanız, balatanın döner diskin heryerine erişmesi demektir. Kalınlık farkı yani yamulma meydana geldiyse eğer her yamulma bölgesi balataya değdiğinde, tekerlek titrer, dolayısıyla direksiyon titrer, dolayısıyla araç titrer.

Frene Basınca Titreme Sorunu Çözümü

Bu sorunu iki farklı şekilde çözebilirsiniz.

  1. Arızalı fren diskini veya tüm fren disklerini değişerek. Araca göre değişmekle beraber genelde disk başına 50 TL'den başlar.
  2. Fren diski daha önce tornalanmadıysa yani yeterli kalınlığa sahipse, tornalayarak yamukluğunu alırlar. Bu da diski biraz inceltmesine rağmen, sorunu çözer. Tek artısı daha düşük maliyetli bir çözümdür. Dezavantajı ise disk inceldiği için artık daha az frende daha çok ısınır, daha çok balata yer, uzun yollarda çok frene basıldığında koku yapar vs vs.. Maliyeti ise yaklaşık disk başına 20 TL'ye tornalarlar.

Ben yamuk diskin değiştirilmesini tavsiye ederim, uzun vadede daha karlı ve güvenli bir yöntemdir.

Fren Disk'i veya Kampana Neden Yamulur?

Fren diski bazı araçlarda düşük malzeme kalitesi sebebiyle fazla ısınma-soğuma sonucu kronik olarak yamulur. Eğer aracınızda bu şekilde kronik bir sorun yok ise, veya modelli ve yeni bir araç ise, freni bol kullandığınız (örn. uzun yollarda) araç diskleri oldukça ısınır. Herhangi bir dinlenme tesisinde aracınızı yıkayan görevliler, bu soruna sebep olan başlıca kişilerdir. Aracın tekerleklerini de yıkayalım derken, diskinize hortumun içinden gelen serin suyu tutuverirler.

Bunu bir görevli yapacak diye bir zorunluluk yok, siz de havasına suyuna bakayım derken diske sus tutmuş olabilirsiniz. İşte zamansız, yani ani soğuma diskin eski halini alamadan esnekliğini kaybetmesine sebep olur ve yamulur. 

O yüzden bilhassa uzun yollarda, diskin aşırı ısınması muhtemel yolcukluklarda, araç diskine su tutmayın, tutturmayın.

Geçmiş olsun, bol kazasız ve belasız günleriniz olsun..

Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *