Aracım Sabah İlk Marşta Çalışmıyor

Aracım Sabah İlk Marşta Çalışmıyor
Aracım Sabah İlk Marşta Çalışmıyor

İklim değişiklikleri, soğuk ve yağışlı havalar, motorlu araçların çalışmalarını etkileyebiliyor. Kullanım hataları da, araçların hem çalışmasını hem ilk çalıştırılmasını etkileyen unsurlardır. Sürücü ve araç sahiplerinin ''ilk marşta çalışmıyor, aracım ikinci marşta çalışıyor, nedeni ne olabilir? gibi soruları için, kontrol edilmesi gereken araç mekanizmalarından bahsedebiliriz.

LPG takılı sabahları ilk marşta çalışmayan, günün ısınan saatlerinde çalışan araçlarda muhtemelen LPG kaynaklı geri kaçırma problemi olabilir. Şayet araçta bu problem varsa, sorunun tespiti için bir gece önceden işleme başlanabilir.

Aracı stop etmeden önce benzine alarak birkaç dakika benzinde çalıştırmak gerekiyor. Sabah marş sorunsuz çalışıyor ise sorunun LPG'den kaynaklandığı tespit edilebilir.

Aracım İkinci Marşta Çalışıyor?

Genellikle havalardan kaynaklanan ilk marşta stop etme veya çalışmama sorunları, aracın çeşitli yöntemlerle ısıtılarak çalıştırılması ile sorunsuz çalıştırılabilir. İkinci marşta sorunsuz çalışan LPG araçlarında; enjektör, yakıt rampası, enjektör pompası ve basınç sensörleri kontrol edilerek, sorun tespiti yapılabilir.

Geri kaçırma sorunlarında yakıt, ikinci marşa kadar temizlenerek ikinci marşta, benzinli olarak sorunsuz çalışır. Bu durumlarda enjektörlerin değiştirilmesi gerekiyor. Bujiler, ateşleme mekanizması, hava filtresi, gaz kelebeği, elektronik soketler, benzin ve gaz pompası, yakıt kanalları, akü, krank sensörleri gibi parçalarda sorun olabilir.

 Araçların lpg ve benzin bakımları tam olarak yapılmalı, gaz ayarları yapılmalıdır. Aracın geç çalışma nedenleri kontrol edilerek, olası LPG ve benzin sorunları tespit edilmelidir. Araç parça ve yedek parçalarında değişim var ise, bu parçalar kontrol edilmelidir.

Aracın Geç Çalışma Nedenleri

Sadece motorun soğuk olmasından kaynaklanan marş sorunları değil, motor sıcakken de çalışma sorunları görülebilir. Araçların kullanım ve iklim sorunları olmadığında, teknik arızalar olmadığında çalışmıyor veya geç çalışıyorsa, akaryakıt sorunları olabilir. Akaryakıtların kirli olması, araç mekanizmasına zarar verebilecek toz birikimlerine neden olabilir.

Sıcakken geç çalışan motorlarda; krank sensöründe veya marş mekanizmasında sorun olabilir. Genellikle motor arıza lambasından belli olabilen marş sensörü problemlerinde, araçların geç çalışması veya stop etmesi gibi sorunlar oluşabilir.

Akü sorunları yine sıcakken araçların geç çalışmasına neden olabilir. Marş dinamosu, tıkanmış enjektörler, sıralı sistem sorunları, benzin pompası, benzin filtresi, benzin ve lpg aktarma kanalları, boğaz kelebeği, ateşleme sistemleri gibi sorunlar, motorlu araçların geç çalışmasına, marşın tekrar çalıştırılmasına neden olabilecek sorunlar arasındadır.

Araçların rutin bakımları yapılmalı, benzin ve LPG bakımları ayrı ayrı yaptırılmalıdır. Güvenli sürüş ve can güvenliği için, hava filtresi temizliğine özen gösterilmelidir. Parça ve yedek parça değişikliklerinde mümkün olduğunca orijinal üreticilerden parça alımı yapılmalıdır. Yakıt alımlarında da bilinen, güvenilir yerler tercih edilmelidir.

Kar yağışlarında, kapalı otoparklara araçlar çekilmeli, jigle bulunan araç modellerinde aracın enjeksiyon fonksiyonuyla ısıtılarak çalıştırılması sağlanabilir. Tespit edilen arıza ve sorunlarda, araç mutlaka bakıma ve tamire götürülmelidir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *