Aracım Yolda Giderken Gaz Kesiyor

Aracım Yolda Giderken Gaz Kesiyor
Aracım Yolda Giderken Gaz Kesiyor

Gaz pedalının işlevi, motorda üretilen enerjinin ihtiyaç duyulduğu oranda şanzımana iletilmesi sonucu aracın ileri ya da geri yönde hareket ettirilmesidir. Ancak kimi zaman her ne kadar gaz pedalına basılıyor da olsa araç gaz yemez. Bu durum seyir halinde de gerçekleşebilir ve bu duruma aracın gaz kesmesi denir.

Sorunun çözülmesinden evvel ilk olarak sebebinin tespit edilmesi ve buna yönelik bir tamir işlemi uygulanması gerekecektir. Ancak aracın gaz yememesi pek çok parçadan ya da pek çok sebepten kaynaklanıyor olabilir. Bundan dolayı tespit etmek bazen öylesine zor bir hal alır ki araç sahipleri araçlarını bu sorunu halletmenin mümkün olmadığını düşünerek satmak isterler. Öte yandan aracın yolda giderken gaz kesmesi sorunu LPGli, dizel ve benzinli araçlarda farklı sebeplerden kaynaklanır.

Lpg’li Araç Gaz Kesiyor

LPG sistemi ile çalışan araçlardaki gaz kesme sorunu kimi zaman sente ayarı vya da subap ayarından kaynaklanıyor olabilir. Bu ayarların periyodik olarak kontrol edilmesi gerekir. Zira kendiliğinden bozulmaya uğradıklarına çok sık rastlanır. Öte yandan LPG beyni sınırlı bir kullanım ömrüne sahiptir.

Beyin ne kadar çok kullanılırsa yıllar geçtikçe içerisindeki diyafram da aynı ölçüde sertleşecektir. Aynı zamanda diyaframın çatlaması sonucu da motora ihtiyaç duyduğu gazın düzenli bir şekilde gönderilmemesine şeklinde bir sorun söz konusu olabilir. Gaz düzenli gönderilmediği zaman da haliyle aracın gaz kesmesi sorunuyla karşı karşıya kalınacaktır.

Dizel Araba Neden Gaz Keser

Dizel araçlarda ise aracın gaz kesmesi genel olarak emme manifoldundan kaynaklanır. Manifolddan kaynaklanan sorunlar her zaman için net bir şekilde kendini belli etmeyebilir. Bu sorun ile karşılaşıldığı zaman manifoldun temizlenmesi çoğu zaman sorunun çözülmesi için yeterli olacaktır.

Öte yandan dizel araçlarda sorun egr sisteminden de kaynaklanıyor olabilir. Egr, Türkçe açılımı olarak egzoz gazı geri çevrimi anlamına gelir. Bu sistemin amacı egzoz gazının bir kısmının tekrardan motora çevrilmesi sonucu yanma ile ortaya çıkan ısıyı düşürmektir. Bu sistem aynı zamanda çevrenin korunması açısından da son derece önemlidir.

Benzinli Araç Neden Gaz Keser

Benzinli araçlarda gaz kesme sorunu kimi zaman gaz kelebeği adı verilen parçadan kaynaklanır. Gaz kelebeği, motora verilecek olan havanın ayarlanmasına yarayan bir parçadır. Gaz kelebeği aracı kullanan kişinin gaz pedalına basmasıyla orantılı olarak açılır ve motora gereken havayı verir.

Bu kelebekte meydana gelen bir kirlilik gaz kesme sorununa sebep olabilecektir. Bu noktada en etkili çözümlerden bir tanesi gaz kelebeği temizleme spreyleri ile parçayı temizlemek olacaktır. Öte yandan benzinli araçların enjektörlerinde herhangi bir sıkıntı olması da gaz kesme sorunu ile araç sahiplerini karşı karşıya bırakabilir. Şöyle ki, gaza basılır basılmaz motorda boğulma yaşanacak ve motorun boğulması aracın gaz yemesine engel olacaktır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  1. profilAhmet genc

    Yeni aldigim lpgli aracta yoda giderken birden arac stop ediyor.gaz kesiyor.Kelebegi temizlettim ama sonun çözülmesi.Oneriniz nedir

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *