Aracım Yolda Giderken Titreme Yapıyor

Aracım Yolda Giderken Titreme Yapıyor
Aracım Yolda Giderken Titreme Yapıyor

Otomobillerdeki sürtünme pek çok zaman aniden ortaya çıkan bir sorun değildir. Öyle ki yavaş yavaş gelişir ancak fark edilerek rahatsız edici hale gelmesi hemen olmaz. Fakat bu raddeye gelindikten sonra araçtaki titreşime tahammül etmek imkansızdır.

Kaldı ki tahammül edilecek seviyede olsa dahi ciddi tehlikelere mahal verilebileceğinden dolayı mutlak suretle sebebinin araştırılarak önlemin alınması veya çözüm bulunması gerekir.

Araba Neden Titreme Yapar

Aracın titreme yapmasına sebep olan pek çok etmen mevcuttur. Bu sorunların çözümü sadece basit bir ayarın yapılmasını gerektirecek kadar maliyetsiz ve ucuz da olabilir, neredeyse eski bir aracın fiyatı edecek denli pahalı da olabilir. İl sebep motor kaputundan kaynaklıdır. Şöyle ki, aracın kusursuz bir biçimde çalışabilmesi için gereken ateşleme, yakıt yahut hava yeterli gelmiyor olabilir.

Başka bir sebep ise frenlerden kaynaklanır. Fren rotoru adı verilen parçanın düzgün olmaması yahut kırık olması buna sebep olabilir. Bir diğer sebep ise lastiklerdir. Bunun çözümü kimi zaman yeni lastik, kimi zaman balans ayarı, kimi zaman ise lastik rotasyonudur.

Aracın Rölantide Titremesi

Aracın rölantide titremesi oldukça sık rastlanan bir sorundur. Bu titreme kimi zaman aracın stop etmesine sahi sebep olmaktadır. Rolanti oldukça karmaşık bir aksam ile sağlanmakta olduğundan en çok sorunun bu aşamada görülmesi de normaldir. Rolatinde yaşanan titremenin sebepleri arasında yakıtın gerektiği gibi yakılmıyor olması ve motor aksamlarından bir tanesinin veya birkaçının gevşek olması da titremeye sebep olabilir.

Öte yandan rölantide titreme yapan aracın LPG'li olması halinde LPG sistemine uyum sağlayamamış olması ya da LPG sisteminin gerektiği gibi uygulanmamış olması da titremenin sebeplerinden bir tanesi olabilir. Öte yandan motorun içerisinde bulunan hortumların herhangi bir sebepten dolayı tahrip olmasından dolayı bu hortumlarda meydana gelen sorunlar da titremeye yol açabilir.

Yüksek Hızda Araba Titremesi

Aracın yüksek hızda titremesi pek çok farklı aksamdan kaynaklanıyor olabilir. Bunlardan bir tanesi de lastik formunun bozulmasıdır. Lastiğin yenilenmesi yahut lastik balans ayarının yapılması şayet sorun lastiklerden kaynaklanıyor ise yüksek hızda titremenin önüne geçecektir. Bilindiği üzere hatalı lastikler düşük hızda fazla sorun çıkarmasa dahi hız yükseltildiği zaman sorun baş gösterebilir.

Bundan dolayı esasında her zaman var olan bir sorun sadece yüksek hızda belirebilir. Bununla birlikte titremenin nerede olduğu da önem taşır. Şayet titreme direksiyonda ise ön tekerleklerin, titreme aracın arkasında ise arka tekerleklerin balans ayarında sorun olduğunu düşünmek yerinde olacaktır. Buna ek olarak sadece balans ayarı sadece yeterli olmayacak ve rot ayarı da gerekecektir. Yüksek hızda aracın titremesine sebep olabilecek bir diğer sorun ise lastiklerin gereğinden fazla şişirilmiş olmasıdır. Özetle yüksek hızda titremenin en önemli sebepleri lastiklerden ve tekerleklerdeki rot balans ayarlarından kaynaklanmaktadır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  1. profilNecdet yılmaz

    2002 doblo arabama sıfır lastik aldım rot balans yaptırdım araba 80 90 larda titriyor sonra başka ustaya gittim balans ayarı bozuk dedi yaptırdım yine titriyor neden kaynaklanıyor bilgi almak istiyorum saygılar

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *