Ard germe ile öngerme sistem nedir? Farkları nelerdir?

Ard germe ile öngerme sistem nedir? Farkları nelerdir?
Ard germe ile öngerme sistem nedir? Farkları nelerdir?

Merhaba değerli ziyaretçim.

Üniversite deslerinde adını duymaya başladığım ve gittikçe bahsi sıklaşan öngerme ve ardgerme nedir, sizlerle de paylaşmak isterim ki net bigli çoğalsın.

Biliyorsunuz ki eğilmeye çalışan yapı elemanlarının genel dayanıklılık limitini çekme belirler. Tabi gönül isterki çekmede de basınç kadar iyi performans alalım. İşte bu cümle aslında ardgerme ve öngermenin yapım sebebini açıklayan cümledir. Kirişin eğilme altında çekme dayanımının bir kısmını basınç ile dengeleyip eğilmeye dayanıklı hale getirmek..

Genel mantığı anlattık. Şimdi gelelim ön germe ve ard germe farklılığına..

Öngerme nedir? Neden öngerme? Öngerme nasıl yapılır?

Öngerme yapılacak kiriş veya döşeme kalıbı içerisine beton dökümü öncesi yerleştirilmiş çekme halatlarının beton dökümünden önce gerilmesi, devamında betonun dökülmesi ve beton tamamen dayanım sağladıktan sonra halatların çekme işleminin sona erdirilmesi ile tamamlanır. Bu genelde prefabrik yapıma daha uygundur. Köprü, viyadük gibi yerlerde daha yaygın kullanılır. Sonradan germenin daha zor olduğu durumlarda tercih edilir.

Ardgerme nedir? Neden ardgerme? Ardgerme nasıl yapılır?

Ardgerme yapılacak kiriş veya döşeme kalıbı içerisine beton dökümü sonrası çekme halatlarının içinden geçirilmesi için beton dökümü öncesi yerleştirilen boruların beton dayanımı sağlandıktan sonra içerisinden çekme halatlarını geçirip eleman başlarındaki plaklar yardımı ile halatların gerdilirilip sistemin çekmeye çalışan yükü basınç ile dengelemeye çalışılmasına ardgerme yani adı üzerinde ardgerme (sonradan germe) denir. Yerşnde uygulamaya daha elverişli bir durumdur. Zor şartlar altında Öngerme yapılması daha doğru bir tercih olacaktır.

Faydalı olması dileği ile..


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

 1. profilBuğra Bircan

  Merhabalar,

  Öncelikle bilgi paylaşımı için çok teşekkürler. Bu konuda maalesef piyasada Türkçe kaynak bulmak oldukça zor ve bulunan kaynaklar ve bilgilerde genellikle yeterli değil. Ardgerme işlemi ile ilgili paylaşmış olduğunuz bilgi yöntem olarak doğruya yakın olmakla birlikte ufak hatalar mevcut ancak mantık olarak doğru.

  Bu konularda net bir bilgi almak ve doğru değerlendirme yapmak için kesinlikle uzman görüşüne başvurmanın daha yararlı olacağını veya bu alanda yazılmış uluslararası makaleleri değerlendirmenin daha verimli olacağını belirtmek isterim.

  • hafzullah@windowslive.com

   Yorumunuz için teşekkürler, eksik ve hatalı kısımları burada yorum olarak paylaşmanız hepimiz için daha faydalı olacaktır.

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *