As built projesi nedir? Nasıl çizilir?

As built projesi nedir? Nasıl çizilir?
As built projesi nedir? Nasıl çizilir?

As built projesi nedir?

"As built" tam kelime anlamı olarak Türkçe de "İnşa edildiği üzre" anlamına gelmektedir. İnşaat sektöründe özellikle altyapı için muhakkak suretle karşı karşıya kalacağınız çizimlerdir. Çoğu zaman yapılar, projeyle birebir aynısı olarak bitirilemez. Bir çok sorun projenin uygulanabilirliğini engelleyebilir ve yapım aşamasında ufak tefek değişiklikler yapılabilir. Böyle bir durumda bir inşaatın bitiminden sonra, mutlaka sahada fiilen ne uygulanmış ise tamamının projesi yeniden çizilir. İşte bu projelere as built projeler denir.

Röleve ile çok karıştırılan bir durumdur. Bir yapının rölevesini almak tüm detayları ile ölçülerek tekrardan projelendirilmesidir. Röleve genelde eski yapılarda, projesi kaybolmuş, veya projesi ile hiçbir alakası kalmamış, tadilat gerektiren, kat ruhsatı istenen vb. yapılarda projeyi yeniden çizmek için gündeme gelir. As Built proje ise yapı teslim edilmeden önce idareye yapılanları tam olarak anlatan projedir.

As built projesi nasıl çizilir?

As built; yapı başlangıcındaki ilk proje üzerinden imalat sonrasına kadar yapılmış tüm değişikliklerin veya yapılmamış tüm birimlerin proje üzerinde değiştirilip, güncellenmesi ve idare onayına sunulması ile yapılmış olur.

Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *