Autocad ölçülendirme - Autocad linear komutu ayarları (Resimli)

Autocad ölçülendirme - Autocad linear komutu ayarları (Resimli)
Autocad ölçülendirme - Autocad linear komutu ayarları (Resimli)

AutoCAD çizimlerinde nesneler oluşturulduktan sonra boyutlarını tanımlayabilmek için ölçülendirilmeleri gerekir. Bu yazımda Autocad'te projenizi ölçülendirmek istediğinizde ölçü yazınız küçük, veya ölçü sayısı çizginin üstünde sağında solunda vs çıkıyorsa, yani kısacası ayarlarınız eksik veya hatalıysa bunları özelleştirmeyi öğreneceğiz. 

AutoCAD2015 ile ölçülendirme daha pratik ve görsel hale getirilmiştir. Ben 2015 Autocad For Mac versiyonunu kullanıyorum fakat anlatımlarda kullandığım görseller autocad in 2000+ serisine ait. 

Autocad versiyonunuza göre ölçülendirme ayarları açılan diyalog kutusundan, değişiklikleri görerek ayarlanabilir. 

Format menüsünden Dimension Style (Ölçülendirme sitili)'a girerek ölçülendirme özelliklerini ayarlayacağımız Dimension Style Manager (Ölçülendirme sitili yöneticisi)'i açın. Burada Modify (Özelleştir) butonunu klikleyerek ISO-25 adındaki ölçü ayarlarını değiştirelim.Modify butonuna bastıktan sonra karşınıza aşağıdaki pencere gelecektir. Burada; Lines (Çizgi) and Arrows (Oklar) ayarlarını aşağıdaki gibi yapın.Text (Yazı) ayarlarını aşağıdaki gibi yapın.Primary Units (Öncelikli birim) ayarlarını aşağıdaki gibi yapın.Artık ölçü ayarlarınız hazırdır. Yapmış olduğunuz ayar değişikliklerinin ne işe yaradığını mutlaka öğrenin. Ezber olmasın ki, probleminiz bunların bir parçası veya yakın bir konuda olabilir. Kendi problem çözme muhakemeniz artar. 

Ölçülendirme ayarlarını tamamladıktan sonra aşağıdaki verilen şekilleri çizerek, ölçülendirin ki bilgileriniz iyice otursun ve pratikleşsin.Bu örnekte, Autocad LINEAR, ALIGNED, CONTINUE, BASELINE, ANGULAR, RADIUS veLEADER ölçülendirme komutları kullanılmıştır. 


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *