Autocad Trim komutu kullanımı, Trim komutu nedir?

Autocad Trim komutu kullanımı, Trim komutu nedir?
Autocad Trim komutu kullanımı, Trim komutu nedir?

Bu makalede Autocad'in en çok kullanılan komutlarından olan Trim komutu kullanımını (Kırp) anlatacağım.

Trim komutu nedir?

Trim komutu aslında Break komutuna çok benzer, yani bir objeyi keser. Ancak break komutundan tek farkı nesneyi kesme şeklidir. Trim komutunda kesme kenarı diğer nesne tarafından belirlenir. Biz de buna bu yüzden kesmek değil, kırpmak deriz. Kesilebilecek objeler arasında yaylar, daireler, eliptik yaylar, çizgiler, açık 2D ve 3D çok çizgiler, ışınlar, splinelar, kayan görünüm alanları, bölgeler, metin ve xlines bulunur.

Trim komutu kullanımı, Trim komutu nasıl kullanılır?

Ben çakışan iki çember için Trim komutuna örnek vereceğim. Siz yukarıda saydığım diğer nesneler için de aynı şekilde kullanabilirsiniz.

Örneğin, önce autocad çizim alanında bir daire oluşturalım. Daha sonra diğer daire ile çakışan başka bir daire oluşturalım (Şekil 1'e bakın).

Şekil 1 - Birbirlerine Çakışan Çemberleri Çiz

Bu noktada, iki çemberin hangisinin kesici kenarınız olacağını seçmeniz gerekir. Bu örnekte # 2 numaralı daireyi seçeceğiz. Komutu çağırmak için menü alanına gelip MODIFY (Düzenle) daha sonra bu menüden TRIM (Kırp)'i seçin, ardından AutoCAD alanında Kesme kenarlarını seçin ... Nesneleri seçin: diye kesme kenarınızı seçmenizi ister. Bunu ingilizce kullanan arkadaşlardan şöyle ister : Select cutting edges…Select objects: 2. daire seçin. Seçtikten sonra fareyi boş bir alana sağ tıklayın veya klavyede enter tuşuna basın. Ardından size tekrar sorar Kırpılacak nesneyi seçin veya [Project / edge / Undo]: (İngilizce kullananlara Select object to trim or [Project/edge/Undo]) seçtiğiniz daire vurgulanır. Autocad, kesmek veya düzeltmek istediğiniz nesnenin kenarını seçmenizi istiyor.

Şekil 2 - Kenar Seçimi ve Çemberlerin çakışması

Bu örnekte, çemberin # 1 çakışan kenarı seçilir (Bkz. Şekil 2) ve hemen kaybolur (Bkz. Şekil 3). Daha sonra komut döngüsünü sona erdirmek için klavyede enter tuşuna basın.

Şekil 3 - Çember Kesildi

Bu komutu, çemberden elips, yay çizgisi, daireye yay, kareye üçgen gibi birçok nesnede kullanabilirsiniz.

Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *