Bedava tatil kazandınız dolandırıcılığı!

Bedava tatil kazandınız dolandırıcılığı!
Bedava tatil kazandınız dolandırıcılığı!

Dün akşama doğru bir telefon geldi. Türk Telekom ve Kültür Turizm Bakanlığı ortak girişimi olan bedava tatil için çekiliş yapacağız sizi de çekilişimize davet ediyorum dedi. Dakika bir gol bir, dedim içimden "ulan biz bu yolları eskitenlerdeniz kime laga luga yapıyorsunuz" diye. Dışımdan demek te geldi ama demedim, çünkü merak ettim durum ne hallere gelmiş anlatsın bir diye. Hatta siz değerli okurlarım aklıma geldi ve blogumda da yazarım diye konuşmaya devam ettim durumdan habersiz bir vatandaş gibi. :)

Ülkemizin saf (tertemiz) ve habersiz insanlarını aldatmanın bir yolu daha..

Sadece ülkemize has olmayan, dünya çapında kandırma türlerindendir.

Genellikle hedef kitle; yaşamlarında hiç tatile gitmemiş, orta yaşlardaki, yeni evli genç veya hevesli çiftlerden oluşuyor. Çünkü bu kesimler heyecan, heves vb durumlardan ötürü kandırılması çok daha kolay bir kesim. Yeni evlenmiş ya, parası var. Ev alsa alamıyor, o kadar yok ve atırım yapacak yer arıyor.

Genç bir adam veya kız bir süpermarket veya avm çıkışında yanına gelir. Bir anket yaptıklarını ve anket başına prim aldığını söyler ve rica eder. "Aman canım, bir anketten ne olur?" Dersin ve katılırsın. Sorduklarına cevap verirsin ve birine yardım etmenin mutluluğu ile ayrılırsın oradan. Burası çok önemli, çünkü bilgi toplama evresi. Adını sorarlar, mesleğini sorarlar, hiç tatile çıkıp çıkmadığını ve medeni durumunuzu sorarlar.. Son olarak da sakin bir sesle telefonunuzu sorarlar. (Hiçbir ankette özlük bilgileri istenmez/zorunlu olamaz.) Çekinirsin, kafanı kaldırır göz göze gelirsin ve verirsin telefonunu da..

İki dakika içerisinde anketi doldurduğunuzu bile unutarak çok garip bir işin içerisine girdiğinizden habersiz günü yaşamaya devam edersiniz.

3-5 gün geçtikten sonra..

Telefonunuz çalmaya başlar. Günde 2-3 defa aralar. Ve 300 kişiden 30'u, 500 kişiden 25 i gibi dilimler uydururlar. Seçildiğinizi ve ücretsiz tatil kazandığınızı söylerler. Kıbrıs, alanya, fethiye, yalova yada yurdun bazı yerlerinde termal kaynakların içinden birinde 5 gece ve 6 gün veya 3 gece 4 gün vb.. tatil yapabilirsiniz diye eklerler. Ama son olarak tatili kullanmak için size verdikleri adres ve saatte toplantı seminerine katılmanız gerektiğini, hediye kartlarının dağıtıldığını da ekliyorlar. Burada anahtar kelime seminer, toplantı, kazananların daveti vb.. kelimeleridir.

Toplantıda, seminerde "ne olacak" diyerek, heyecanla giyinip kuşanıp gidersiniz. İçerisi çok gariptir. Kalabalık ve çok gürültülü bir yerdir. Anlayın ki sizi baya yoracaklar. Oturma düzeni bile planlıdır hatta çok da önemlidir. Sizi önemli ünvanlı bazı insanların önüne oturturlar, sanki "herkesle normal insanlar ilgileniyor ama sizinle genel koordinatörümüz, satış müdürümüz ilgileniyor" gibi algı yaratılır.. Ve diksiyonu düzgün iyi giyimli o kişi başlar sihirli kelimelerle konuşmaya.. Hadi hayırlı olsun! Beyniniz yıkmaya başladı.

Genel olarak, katılımcıların yani sizin sorularınız benzerdir. Cevaplar satış temsilcileri tarafından sizden önceki belki yüzlerce kişi tarafından denenmiş ve ezberlenmiştir bile.. Olur da bunun dışında bir soru sorulursa da, satışı yapan kişi laf cambazlığı ile dolandırır cümleyi..

Toplantılar çok uzun sürer 2-3 saat belki 5 saat. Ve öyle bir noktaya gelir ki durum "bitsin eve gidelim yeter artık" içgüdüsü ile satış temsilcisinin çeşitli oyunları nedeniyle kendinizi suçlu hisseder, devremülkü almanız gerektiğini hissedersiniz. Hatta neden şimdiye kadar bir devremülk almamışım diye kendini çok geri kalmış bile hissedersin. Bunlara rağmen, mesela bu yazıyı daha önce okumuş biri olduğun için, seni kandıramazlarsa, sana "bazı kağıtları imzalayın o halde, hemen satış sözleşmesi imzalamanıza gerek yok, katılım belgesini imzalayın ki kazandığınız tatil yedek üyelere aktarılmasın" vs diye.. Eğer imzalarsan geçmiş olsun. Olay bitti. İş işten geçti. Artık garip paralara garip bir Devremülk sahibisiniz. Eğer bu işten zararsız bir şekilde çıkabiliyorsanız, kendinizi şanslı sayın. Çünkü imkansız, artık siz de çarkın bir dişisiniz.

Tam bir dolandırıcılık davası

Böyle bir durumda eğer ücretsiz bir tatil kazanacağınızı söyleyen birisi varsa, buna sakın ama sakın inanmayın. Oradan uzak durun, hatta koşun kaçın. Bana kalırsa en başından böyle bir anketi de doldurmayın, telefonunuzu vermeyin. Gerçi telefonu vermesenizde operatör şirketleri satıyor zaten numaraları.

Ülkede güvenecek insan kalmadı. Gerçekten bir şey kazansak küfreder yüzüne kapatırız adamların.

İnsanların ne hallerle kazandıkları paraya göz dikiyor şerefsizler.

bedava tatil aldatmacası  bedava tatil kazandınız yalanı  bedava tatil için 1800 kişi aranıyor  bedava tatil kazanma şansı 2016  yalova termal palace bedava tatil  bedava tatil kazandınız dolandırıcılığı  yalova termal palace karaderili  yalova termal palace fiyatları  yalova termal palace iletişim  yalova termal palace son hali

Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

 1. profilRabia

  Merhaba,
  Kültür ve Turizm bakanlığı ile türk telekom'un ortaklığında sizi arıyoruz şeklinde telefon geldi. Bir yandan onlara tekrar ettirirken anahtar kelimeleri girdim ve sizin yazınız çıktı karşıma. Bu akşam 21:00'da çekiliş var şeklinde kapattık. Telefonun direk arandı bu arada. Sadece ev ikamet semti sordular, başka bir bilgi sorulmadı. Bakalım akşama nasıl dönecekler. Gerçekmişçesine nazik bir konuşma yapılıyor ve özel bilgi istenmiyor izlenimi veriliyor. Seminere veya toplantıya davet etmediler gerçi daha zararsız görünüyor. Bakalım dönecekler mi?

  • Hafzullah YILDIRIM

   Klasik bir dolandırma şekli. Kültür ve Turizm bakanlığı ile türk telekom'un ortaklığında sizi arıyoruz cümlesinden anladım. Aynı cümleyi kurarak başladılar bana da. Kültür ve Turizm bakanlığı ile türk telekom'un ortaklığı veya herhangi bir projeleri vs de yok. Aman dikkat, beklemediğiniz bir an beklemediğiniz yerlerden vururlar. Keşke hiçbir bilginizi vermeseydiniz.

 2. profilHuseyin durmaz

  Merabalar ben face uzerinden bi form doldurdum bana iki uc gun icersinde geri donuldu butatilbizden.com sitesinden ve 3 gece 4 gun kazanmisim sadece seminere katilacakmisim ve bana seminerde tatil cekini vericeklermis sizce bu me kadr guvenli

 3. profilSelma kilicpinar

  Aynı şey banada oldu arkadaşlar yarın seminere goturucekler internetten tatil formu doldurdum bugün tatil kazandiniz diye aradılar yarın Yalova ya goturucekler seminer ve tatil çeki için gidip dersini alan varsa lutfen aydınlatın tsk ler

 4. profiladnan bahceci

  Sirkeci istanbul garinda marmaray cikişi bi anket yaptilar ücretsiz tatil icin iki hafta sonra bi bayan aradi ucretsiz tatil iniz 3 gece 4 gün bi yil kullanabilirsiniz balikesir bodrum marmaris te ama gelip turlariniza katilmaniz gerekiyor evraklarinizi yapmaniz lazim yol parasi haric yeme icme tüm faliyetler ücretsiz dedi sizce ne yapmaliyim

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *