Bootstrap nedir? Bootstrap kullanımı..

Bootstrap nedir? Bootstrap kullanımı..
Bootstrap nedir? Bootstrap kullanımı..

Bootstrap; Twitter Inc. tarafından Apache 2 lisansıyla yayınladığı açık kaynak kodlu olarak sunulmuş hazır bir framework sistemdir. Şu an web üzerinde bulunan tartışılmasız en kaliteli “responsive, simple, stabil” HTML, CSS ve JS framework’dür.

Peki nedir bu bootstrap ve özellikleri nelerdir?

Tek framework ile bütün cihazlarda stabil çalışan responsive ve simple bir yapıdır. Bir çok gerekli ve neredeyse bir projede ihtiyaç duyduğunuz her yapıyı içerisinde barındırmaktadır. Örneğin tablolar, bildirim kutuları, ikonlar, inputlar, buton tasarımları ve etkileşimleri, modal’lar vs..

Satırlarca css kodu yazmaktan kurtaran bu sistem projelerde bize hız kazandırıyor. Aynı zamanda bootstrap hızlı yüklenen bir yapıya sahip olduğu için web sitenizde kasmaya da yol açmıyor. CSS ve JS doslayarında oynama yapmayacaksanız minify (sıkıştırılmış) olanlarını tercih edin. Eğer düzenleme yaptıysanız kendinizin sonradan sıkıştırmasında fayda var. Web sitesinde hız, inci kolyedir.

Elementler, eklentiler, butonlar, jQuery eklentiler ile bir çok istediğiniz şey önünüze hazır olarak geliyor. Kısa zamanda stabil çalışan bir sistem hazır oluyor. Responsive, ve hatasız bir görünüm.

Bootstrap’i nereden indirebilirim?

GetBootstrap.com adresinden indirebilirsiniz.

Tasarım olarak bootstrap'ın temel mantığı grid yapısı (Izgaralama) üzerine kurulmuştur. Web sitenizi 12 sütuna bölünmüş bir yapıdan oluşturuyor. İhtiyaç ve tasarıma göre 3-6-3 , 6-6 , 4-4-4 gibi yapıları çok rahat kullanabilirsiniz. Tasarım div tagları ile çabuk bir şekilde hazırlanabiliyor. FrameWork işte, benim gözümde angaria kurtarıcısı.

Bootstrap resmi web sitesinde jQuery, HTML, CSS yani bütün yapının örnek kullanımları ve detaylı açıklamaları bulunmaktadır. Web sitesinden detaylı olarak örnekleri ve kullanımı ile ilgili makaleleri inceleyebilirsiniz.

Buradan ulaşabilirsiniz:

CSS Örnekleri

Bileşenler

Javascript

Örnek tasarım:

Bootstrap artık web tasarımcılarının ve web tabanlı programlama yapanların, özellikle görsele önem veren tüm geliştiricilerin vazgeçilmez bir framework'u haline gelmiştir.

Tüm webmaster ve developer'lara şiddetle tavsiye ediyorum.

Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *