Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Etmeli - 2018

Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Etmeli - 2018
Buzdolabı Alırken Nelere Dikkat Etmeli - 2018

Merhaba arkadaşlar, bu yazımda sizlere buzdolabı alırken nelere dikkat etmeliyiz, onu anlatacağım.

Marka ve modellerde çeşitlilik arttıkça buzdolabı alma konusunda da kafa karışıklıkları oluşabiliyor. Gelişen teknoloji ile farklı ebatlarda birçok özelliğe sahip zengin ürün seçenekleri, ürün skalasını oldukça genişletiyor. Novabazar.com e-ticaret platformunda da olduğu gibi buzdolabı modellerinde çeşit çok olunca da seçim yapmak zor olabiliyor. Bu karışıklıklardan kaçınmak için buzdolabı almadan önce araştırılmalar yapılarak dikkatli bir şekilde alışverişe başlanması gerekiyor.

1. Buzdolabı Ölçüleri ve Yerleştirme Alanı

Hazır mutfaklarda buzdolabı yeri ayrılmış oluyor. Bundan dolayı alınacak buzdolabının da oranın ölçülerine uygun olması lazım. Böylece tatsız durumlarla karşılaşmak önlenebilir. Ölçüm yapılmadan alındığı durumlarda buzdolabı sığmazsa mutfak dolaplarında revizyon yapılması gerekebilir ya da buzdolabı değişimine gidilebilir. Bu durum da enerji, zaman ve maddi kayıp yaşatır. Ayrıca buzdolabının geçeceği kapıların da ölçülerinin alınması gerekmektedir.

Buzdolabının verimli çalışabilmesi için ve içerisindeki soğukluğu kaybetmemesi için uygun yere yerleştirilmesi gerekir. Güneş, fırın, soba ve radyatör gibi ısı kaynaklarından uzak ve havadar bir alana yerleştirilmelidir. Buzdolabı ve duvar arasında da en az 10 cm boşluk bırakılarak rahat çalışması sağlanmalıdır.

2. Buzdolabı Kapasite Seçimi

Hacim ölçülerini incelerken brüt ile net hacim birbirine karıştırılmamalıdır. Soğutucu ve dondurucu hacimleri de ayrı ayrı belirtildiği için ihtiyacın olduğu yönde tercih yapılabilir. Buzdolabını kullanacak kişi sayısına göre kapasitesi belirlenmelidir. 4 kişilik aileler için 350 lt ve üstündekiler yeterli olurken, daha kalabalık aileler 480 lt ve üzerindeki modelleri tercih etmelidir.

Normal standartların üzerinde olan kapasitesi 550 lt ve üzeri, geniş buzdolapları da vardır. Bu geniş buzdolapları ev değiştirme olasılığı olan kişiler için tavsiye edilmez. Çünkü taşınırken hasar görme olasılıkları yüksektir ve standart mutfaklara uymaz.

3. Enerji Sınıfı

Buzdolapları 365 gün aralıksız çalıştıkları için durmadan enerji tüketirler. Bu da elektrik faturasına her zaman etki ettiğinin göstergesidir. Tükettikleri enerji ne kadar fazlaysa maddi olarak kişiye, yaydığı ısı olarak da çevreye verdiği hasar o kadar artar. Bundan dolayı A sınıfında yer alan buzdolapları alınmalıdır. Diğer sınıflara göre gözle görülür fiyat fazlalığına sahip olsa da ortalama 4 senede aradaki farkı enerji tüketiminin azlığı sayesinde çıkartabiliyor.

Piyasada artık A+ enerji sınıfından daha düşük modeller de pek kalmadı ve gerçekten tasarruf yapmak isteniyorsa A+++ buzdolapları tercih edilmelidir.

4. Buzdolabında Teknoloji

Yeni teknoloji sayesinde buzlanmayan tipte olan no-frost buzdolapları üretilmiştir. No-frost buzdolapları sayesinde enerji tüketimi de azalmıştır. Bazı buzdolaplarının dondurucu bölümleri son yıllarda alta taşınmıştır. Bunun nedeni ise dondurucu kısımın çok sık kullanılmıyor olması. Bu sayede sebzelik bölümü en altta kalmamış oluyor ve kullanım rahatlığı sağlıyor.

Bazı buzdolabı modellerinde “mavi ışık” teknolojisine yer verilmektedir. Bu ışık sayesinde sebze ve meyveler tazeliklerini daha uzun süre korurlar. Anti bakteriyel buzdolapları kötü koku, küf ve mantar oluşumlarını engellediği için aranılan özellikler içerisinde olmalıdır.

İç dizaynının ihtiyaçlar doğrultusunda olup olmadığına dikkat edilmelidir. Kapaktaki bölmeler, raf aralıkları ve dondurucu bölmenin kullanım rahatlığına bakılmalıdır. Kısa ömürlü gıdalar için derecesi elle ayarlanabilir bölmelere sahip buzdolapları tercih edilmelidir.

Siz de yeni buzdolabı almayı düşünüyorsanız novabazar.com beyaz eşya kategorisinde bulunan tek kapılı, çift kapılı, büro tipi, gardrop tipi ve kombi tipi buzdolaplarına, aradığınız marka ve modellere kolaylıkla ulaşabilir ve tercihinizi yapabilirsiniz.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *