Diş Implantı Nedir? Nasıl Yapılır?

Diş Implantı Nedir? Nasıl Yapılır?
Diş Implantı Nedir? Nasıl Yapılır?

Bir diş implantı, çene kemiğine cerrahi olarak yerleştirilen küçük bir titanyum vidadır. Kayıp dişin kökünü değiştirir ve yeni diş (taç) veya dişler için bir destek görevi görür (topluca bir köprü olarak bilinen bir dizi kron). Diş implantları, tüm dişlerin eksik olduğu durumlarda tam protez için bağlantı veya destek olarak da kullanılabilir. 

Bu, titanyumun biyo-uyumlu özellikleri nedeniyle mümkündür. İmplantlar ve kemik arasında birkaç hafta ya da aylar arasında (osseointegrasyon) güçlü bir bağ oluşur, bunlar sıkıca çenelere tutturulur ve bu şekilde bahsedildiği gibi işlev görebilir.

Yüksek öngörülebilirliğine rağmen, kemik dokularınızla entegrasyon (füzyon) açısından dental implant başarısı, bugün tüm vakalarda hala yüzde yüz değildir. Bunun nedeni, tüm hastaların dental implant tedavisi için uygun olmamasıdır. En sık rastlanan risk faktörleri arasında ciddi tıbbi hastalıklar, aşırı kontrolsüz dişlerin öğütülmesi, iyileşmeyi etkileyen uzun süreli ilaçlar ve zayıf çene kemiği miktarı ve / veya kalitesi yer alır. 

Uygun bir klinik ve radyolojik inceleme yaptıktan sonra, bir Oral & Maksillofasiyal Cerrah, Periodontist (diş hekimi uzmanı), Prosthodontist (kronlar, köprüler ve protezler uzmanı) veya Genel Diş Hekimi ile görüştüğünüzde size danışmanız tavsiye edilir. . Bazen 3 boyutlu BT taraması gerekli olabilir. 

Ancak, uygun bir aday iseniz ve tedavi iyi sonuç verirse, estetik ve işlev açısından (dişler ve çiğneme) doğal dişlere en yakın olan bir dizi yapay dişin tadını çıkaracaksınız.

Süreçler

Tedavi Prosedürleri

1.  Tedavi Öncesi Değerlendirme ve Tedavi Planlaması
Diş hekiminiz, diş implantlarının yerleştirilip yerleştirilemeyeceğini belirlemek için çalışma modelleri ve radyografileri yardımıyla ayrıntılı bir değerlendirme yapacaktır. Bir implantı saracak yeterli kemik olmalıdır. Önceki kemik kaybına bağlı bir eksiklik olması durumunda, diş hekimi sizinle birlikte kemik büyütme yöntemlerini tartışacaktır.

2.  İmplant Yerleşimi

Temelde diş çürüğünün altta yatan çene kemiğini ortaya çıkarmak için küçük bir insizyon yapılmasını içerir, böylece diş hekimi seçilen yeri implant yerleşimi için hazırlayabilir. Bu süreçte, bir dişe sahip olmanın benzeri bir titreşim hissedeceksiniz. Bu prosedür lokal anestezi altında gerçekleştirilir. Ancak, sedasyona ihtiyacınız varsa, lütfen diş hekiminizle görüşün.

3.  İmplant Destekli Taç, Köprü Veya Protezin Yerleştirilmesi

Bu zamana kadar, implantlar kemiğinizle bütünleşmiş olacak ve diş hekimi yeni dişlerin üretimi ile devam edecektir. Bir abutment yeni dişi veya dişleri implanta bağlar. Bu işlem birkaç ziyarete çıkabilir. Bu dişler ağızda sabitlendikten hemen sonra çalışabilmeniz gerekir. Diş hekiminiz ayrıca son bir inceleme için sizi tekrar görmek isteyebilir. 

Dental İmplantlar Üzerine Sıkça Sorulan Sorular:

1.  Tedavi ağrılı mıdır?

İmplant yerleştirildikten sonra, bir dişin çıkarılmasına benzer bir rahatsızlık olacaktır. Ayrıca biraz morarma ve şişlik olması normaldir, ancak diş hekiminiz bazı ağrı kesiciler ve şişkinlik önleyici ilaçlar reçete edecektir. Ameliyattan sonra yumuşak diyete uymanız tavsiye edilir. Dişlerinizi fırçalayın, ancak ilk iki hafta boyunca cerrahi alandan kaçınmalısınız.

2.  Ameliyattan önce ne gibi önlemler almalıyım?

Sigara içiyorsanız, ameliyattan en az iki hafta önce sigara içmeyi bırakmalısınız. Çalışmalar, sigaranın implant yerleştirme başarısını önemli ölçüde azalttığını göstermiştir.

3.  Normal aktivitelerimi ne zaman başlatabilirim?

Çoğu insan ameliyattan bir iki gün sonra işe döner. Eğer mevcut bir takma dişçi iseniz, bu ara dönemde daha iyi bir uyum sağlamak için protezinizin ayarlanması gerekebilir. Lütfen dişçinize başvurun.

4.  Dental implantların başarı oranı nedir?

Diş implantları otuz yıldır kullanılmaktadır. Uzun vadeli başarı oranının% 95 kadar yüksek olduğu bildirilmiştir. Bununla birlikte, sigara ve diyabet gibi bazı tıbbi durumlar, yara iyileşmesini tehlikeye sokacak ve implant başarısızlığı riskini artıracaktır.

5.  İmplantlar ne kadar sürer?

Uygun ağız hijyeni teknikleri uygulamıyorsanız implantlar başarısız olabilir. Bu nedenle, genel ağız hijyen koşulunuzu ve implant stabilitenizi değerlendirmek için diş hekiminizi yılda en az iki kez ziyaret etmeniz önemlidir. Uygun fırçalama, diş ipi ve düzenli diş muayeneleri, implantlarınızın uzun süreli başarısını sağlamaya yardımcı olacaktır.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *