Dropshipping Nedir? Nasıl Yapılır?

Dropshipping Nedir? Nasıl Yapılır?
Dropshipping Nedir? Nasıl Yapılır?

Son yıllarda ticarette e-dönüşüm zirve yapmış durumda. Nasıl yani “e-dönüşüm?” diye sorduğunuzu zannediyorum, kısaca örnek olarak vereceksek bebek bezleri bile artık internet ortamında satılıyor. Web ortamında daha yeni bir iş modeli olan bu satıl yöntemi özellikle reklam yada diğer mecralarda tanıtıma ve uluslararası lojistik ve tedarik sistemine entegre mecburiyeti vardır,, öbür türlü bu iş modelinden para kazanmanız mümkün değildir.

Söyle düşünelim dünyada 7 milyardan fazla insan yaşarken biz neden sadece 70 milyon müşteri ile yetinelim? Tabi ki yetinmeyelim. Bu arada ülkemizdeki üreticiler fiyat rekabeti nedeni ile bazı ürünlerde çok da rekabetçi fiyatlar verememektedirler. Bu noktada nasıl müşterilerimizi dünya genelinde artırmayı hedefliyorsak neden tedarikçilerimizi de yurt dışından bulmuyoruz? Sonuç olarak kar, bir ürünün aldığımız fiyat ile reklamlar ve ürün maliyet vergiler ve lojistik giderler dahil bize maliyetinin çıkarılması ile elde edilen tutara verilen isimdir. Bu noktada ticarette amaç karlılığı artırmak olduğu için müşterilerinizi de tedarikçilerimizi yurt dışından neden bulmuyorsunuz?

görüldüğü üzere hane halkı geliri 45 bin $ iken ülkemizde bu tutar sadece 16870 $, ayrıca ülkemizde adaletli gelir dağılımının olmadığını asgari ücret tutarından anlayabiliriz. Amerika’da 25 yaş üstü bireylerin ortalama gelirleri erkeklerde 33.517 $ iken bayanlarda 19.676 $ olarak kayıtlara geçmiştir (US Census Bureau, 2003)

Bu nedenle Çin gibi gelir düzeyi düşük ülkelerde üretilen uygun fiyatları ürünleri Amerika, Kanada gibi gelir düzeyi yüksek ülkelerde satarak büyük meblağlar kazanılabilir. Bu noktada ilk önce karar verilmesi gereken konu çalışma modeli. Kendi siteniz üzerinden kendi mallarınızı mı satacaksınız? Duygusal davranıp çok sevdiğiniz mesleğiniz yada hobinize ait ürünleri mi satacaksınız? Yoksa profesyonel davranarak insanların ihitiyacı olan ve tüketilen belirli bir satış hacmi olan kar marjı yüksek ürünler mi satacaksınız? Vereceğiniz bu karar sizin başarınızı belirleyecek bir karadır bu neden bu soruya hemen cevap vermeyin biraz daha düşünün.

Biz konumuza devam edelim. Dropshiping  yapabilmek için öncelikle bir e ticaret sitenize ihtiyacımız var bu konuda da yazılarımız olacak ve sizlere her türlü yardımı yapacağız. Örnek olarak en uygun fiyata domain alma, hosting bulma bunları yaparken nelere dikkat etmeliyiz gibi önemli bazı tipleri sizlerle paylaşacağız.  Hosting ve domain işini hallettikten sonra  ki hosting için acele etmeyin, neden diye soracak olursanız shopfiy gibi sistemlerde sadece domain almanız hatta domain almasanız bile olur ama biz en azından domain almanızı şiddetle öneriyoruz.

Shopfiy sislere 14 günlük ücretsiz hizmet sunmaktadır ama hemen sevinmeyin, zaten bu süre siz sitenizi kurana ürünleriniz ekleyene kadar bitiyor daha satış yapamadan ücretsiz dönem bitiyor ve shopfiy size fatura kesmeye başlıyor.

Yukarıda yer alan resimde görüldüğü gibi shopfiy sizlere 3 çeşit abonelik sunmakta.Basit, Standart ve Advanced, her üyeliğin komisyon oranları farklı olmakla beraber personel hesap sayıları da değişmektedir. Bu da ürün satışınız arttıkça bir üst pakete geçmek sizin yararınza olacağı açıkça görülmektedir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *