Fotoğraf Makinesi Shutter Sayısı Öğrenme (Nikon, Canon)

Fotoğraf Makinesi Shutter Sayısı Öğrenme (Nikon, Canon)
Fotoğraf Makinesi Shutter Sayısı Öğrenme (Nikon, Canon)

Merhaba arkadaşlar;

Kaç kilometre üzerinde olduğunu kontrol etmeden kullanılmış bir araba satın almazdınız ve aynı şekilde obtüratörde kaç tıklama olduğunu bilmeden kullanılmış bir DSLR makine satın almamanız gerekir. DSLR fotoğraf makinesinin deklanşör sayısının neden önemli olduğunu ve nasıl kontrol edileceğini açıklamaya çalışacağım.

Deklanşör Sayısı Neden Önemlidir?

SLR fotoğraf makineleri gibi DSLR fotoğraf makineleri de çok az hareketli parçaya sahiptir. En büyük iki (ve en önemlisi) hareketli parça, ana refleks aynası ve deklanşördür. (Ayna : Objektifi vizörden bakmanıza olanak tanıyan aynadır ve fotoğrafı çektiğinizde yukarı ve aşağıya doğru salınır) Bu parçaların ikisi arasında mekanik kepenk radikal olarak daha hassas ve kameranın ömrü boyunca arıza oluşma ihtimali daha fazla.

Pratik olarak, fotoğraf makinenizin bir ayağı çukura girmeden ilk birkaç ay hayatta kalıyorsa, elektronik bütünlüğü sağlam ve süresiz olarak sonsuza kadar sürer. Ancak deklanşör, bir otomobilin motoru gibidir ve sonunda yaşam döngüsünün sonuna ulaşacak ve düzgün şekilde hareketsiz kalacaktır. Bu noktada kamerayı da hareketsiz hale getirilir ve tamir için pahalı bir ödeme yaparsınız (en az $400-500) veya çok cesur bir kişi iseniz, genellikle eBay, Aliexpress veya amazon gibi sitelerde ortalıkta dolaşan panjurları bulabilirsiniz. En fazla 100 dolardır. Ancak sofistike ve kük parçalı fotoğraf makinenizi ayırıp kendiniz de tamir etmenizden sorumlu olursunuz.

Ne kadar felaket ve pahalı bir obtüratör arızası olduğu ortada, hem sizin sahip olduğunuz kameralardaki deklanşör sayısını kontrol etmek hem de fotoğraf makinesinde ne kadar yaşam kaldığına dair kabaca bir tahminde bulunmak için ve satın almayı düşündüünüz kullanılmış kameralarda 20.000'i aşmamasına dikkat edin.

Ortalama bir deklanşör ömrü 100.000 ile 150.000 arasındadır. Ömrünü doldurduğunda hareketsiz kalır. Şimdi deklanşörü nasıl kontrol ettiğinize ve bulduğunuz verilere ne yapacağınıza bakalım.

Deklanşör Sayısını Kontrol Etme

Bir fotoğraf makinesinin deklanşör sayısını kontrol etmenin birkaç yolu vardır ve hepsi fotoğraf makinesine erişime, kamerayla oluşturulan bir görüntüye erişime ya da her ikisine dayanmaktadır. Neyse ki birçok üretici, bu kamera ile üretilen resimlerin EXIF ​​verilerine kepenk çevrimi / çalıştırma sayısını yerleştiriyor; böylece, belirli bir kamera ile çekilen son bir fotoğrafı inceleyebilir ve deklanşör üzerinde kaç çekim yapıldığını görebilirsiniz.

CameraShutterCount.com ile kontrol etme

CameraShutterCount.com web sitesi çok sayıda kamera modelinde çalışır. Siteye bir resim yükleyin, site EXIF ​​verilerini okuyacak ve sadece deklanşör sayısı ile değil kamera ömrü ile (kamera modelinizin üreticisinin tahmini çekim ömrü temel alınarak) size geri ateş edecektir. En son çektiğiniz resmi yüklemeniz, son deklanşör sayısını öğrenmenizi sağlar.

Hiçbir program yüklemeden sadece internet sitesine girerek shutter sayısını öğrenebileceğiniz site.. Bunun için aşağıdaki site üzerinde basitçe “dosya seç” butonuna basarak son çekmiş olduğumuz fotoğrafı “upload file” butonuna basıp yükleyerek öğrenebilirsiniz. Fotoğrafı yükledikten sonra “Shutter Count” alanında merak ettiğimiz shutter sayısını görebilirsiniz.

Kısacası, zaten sahip olduğunuz bir kamera üzerinde, tırmanan bir deklanşör sayısını görmekten endişe duyuyorsanız, bu konuda stres olmamanızı öneririz. Bununla birlikte, kullanılmış bir kamera satın alıyorsanız ve satıcı, 100.000'in üzerinde deklanşör salladığında, hemen hemen makinenin bir ölü olduğunu bilin ya da çok keskin bir indirim talep edin. Yok fiyatına alabilirsiniz.

Son olarak Nikon kullanıcılarının akıllı telefonları için Google Play Android platformundan indirebilecekleri “Shutter Count” uygulaması sayesinde Nikon fotoğraf makinenizden bir fotoğrafı Android cihazın SD kartına atarak direkt shutter sayısını öğrenebilirsiniz. Bu da ek bilgi olarak aklınızda olsun.

Umarım faydalı bir makale olmuştur.

Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *