Fototerapi nedir? Ne işe yarar?

Fototerapi nedir? Ne işe yarar?
Fototerapi nedir? Ne işe yarar?

Fototerapi Nedir?

Fototerapi genellikle sarılık hastası bebeklere uygulanan bir tedavi yöntemidir. Sarılık, planlanan süreçte zamanında doğan bebeklerin %60’ında, erken doğan bebeklerin ise %80’inde genel olarak hayatın ilk günlerinde görülmektedir. Bu sarılık halk ve tıbbi terimlerde yenidoğan sarılığı olarak kayıtlara geçer. Yenidoğan sarılığı çoğu kez zararsız ve kendiliğinden düzelen bir durumdur. Ama sarılığın yani bilirubin seviyesinin belli seviyenin üzerinde artması bebeklerde işitme sisteminde, beyinde kalıcı hasara sebep olabilmektedir (>17). Bebekte saptanan sarılığın derecesi ve durumuna göre fototerapi yani ışık tedavisi uygulanmaktadır. 

Fototerapi çalışma prensibi?

Fototerapi ile deri yüzeyinde biriken ve sarılığa yol açan bilirubin parçalanarak idrar ile atılır. Bu süreçte aşırı sıvı tüketimi ve bol bol su içmek çok önemli bir rol oynamaktadır.

Fototerapi nasıl uygulanır?

Fototerapi, bebek küvöz içine veya özel fototerapi cihazları içine konularak mavi ışık altında uygulanır. Bebeğin ne kadar çok vücut alanı ışık alırsa o kadar etkili olur. Bu nedenle bebeğin çıplak olması ve bezinin de açık olması gerekir. Sadece gözleri kapatılmasına dikkat edilir.

Fototerapi tedavisi ne kadar sürer?

Fototerapi tedavisi görülen bebeğin belli aralarla kan sarılık düzeyinin ölçülmesi gerekir. Sarılık düzeyi bebeklerin doğum ağırlıkları ve doğum saatlerine göre hazırlanmış normograma göre bakılarak fototerapinin devam edip etmeyeceğine karar verilir. Ona göre kademeli olarak azaltılır veya artırılabilir.

Fototerapi tedavisi zararları?

Fototerapinin uzun dönemde bebekte bilinen bir yan etkisi bulunmamakla (henüz) birlikte tedavi sırasında bebeklerin bir kısmında ciltte döküntü, trombositlerde düşüklük, sık ve sulu dışkı yapma görülebilir. Bebeklerin bir kısmı fazla su kaybedebilir. Zaten fototerapinin etkili olması bol sıvı atımı, yani bu sebeple ilişkilidir.

Fototerapi sonrası sarılık tekrarlar mı?

Fototerapiden çıkarıldıktan sonra da tekrar yükselme olabileceğinden sarılık düzeyinin yine ölçülmesi gerekebilir. Bu ölçüm sonucunda da problem yok ve bebekte sarılığa yol açan altta yatan başka bir hastalık tespit edilmemişse hasta kontrole çağrılarak taburcu edilebilir.

Sarılık tedavisi sonrası?

Sarılık düzeyinin çok yüksek olduğu veya kan uyuşmazlığı gibi durumlarda fototerapiye rağmen sarılık düşmeyebilir. Bu durumda kan değişimi yapılması gerekebilir. Bu çok ileri safhalarda ihtiyaç olabilen bir durumdur. Kan uyuşmazlığı eğer anne negatif değilse hiçbirşekilde görülmez.

Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *