Fren Pedalı Neden Titrer?

Fren Pedalı Neden Titrer?
Fren Pedalı Neden Titrer?

Merhaba arkadaşlar. Bu yazıda size tecrübelerimden biri olan araçta frene basınca fren pedalı neden titrer, çözümü nedir, bir zararı var mıdır bunu anlatacağım.

Fren aracımızın en önemli aksamlarından birisidir. Fren aracı yavaşlatabilmek veya durdurabilmek için mekanik ya da hidrolik yollarla çalışan basit ama çok önemli bir mekanizmadır. Fren sisteminde ve aparatlarında birçok arıza oluşabilir. Bunlardan birisi ve en çok yaşananı da titremedir.

Frene Basınca Fren Pedalı Titriyor

Frene basınca fren pedalı titriyorsa bunun açıklaması çok çok yüksek bir ihtimalle disklerin eğilmesindendir. Aslında sadece pedalı değil aracın kasasını yani aracı da sallamış, savurmuş olur. Çok nadir rastlanan bir olay da teker bilyesinin yani porya bilyesinin bağlantısının bozuk olmasından dolayı da kaynaklanabilir ama sürekli bu durum görülmez. Eğilmiş disk frene basılmadan aracı titretmez bu yüzden tespit etmesi kolaydır.

Fren Diski Neden Eğilir?

Fren disklerinin eğilmesinin başlıca sebebi frenler sıcakken aracın yıkanması ya da frenler sıcakken aracı bir su birikintisine sokmaktır. Bu durum fren disklerinin eğilmesine ya da sertleşmesine sebep olur. Her iki durumda da diskleri değiştirmek farzdır. Çünkü bu kusur ilerleyen zamanlarda aracın başka yerlerinde de arıza vermesine sebep olabilir.

Fren Diskleri Ne Zaman Değiştirilir?

Fren disklerinin değiştirilmesi standart şartlarda 50-60 bin km de bir değiştirmek gerekir. Ama frenler kullanımla doğrudan alakalı olduğu için bu şartlar çok değişir. Sürekli uzun yol yapan, gün boyu şehir içi trafiğinde bulunan ya da çok dik ve virajlı yolları bulunan bir yerde yaşayan insanların çok daha kısa sürede değiştirmesi gerekir.

Değiştirilmediği taktirde frenlerin tamamen bitmesi durumunda bu sefer kendi mekanizmasını yemeye başlayacak ve hoş olmayan seslere maruz kalacaksınız. Seslerle birlikte tabi cüzdanınızdan da yiyecek. Örneğin fren balatası 40₺ ise fren diski 300₺. Sizin bileceğiniz bir şey.

Frene Basınca Gelen Hava Sesi

Frene Bastığınız zaman bir ses geliyorsa frenin bitmek üzere olduğundan ya da bittiğinden dolayıdır. Çok büyük bir ihtimalle balata bitmiş ve metal yüzeyi diske sürtüyordur. Çıkan ses bundan dolayıdır. Frene bastığınızda gelen hava sesi ise şu şekilde olabilir;

  1. Frenler yeni değişmiş ve hidroliğin havası alınmamışsa
  2. Hidrolikte hava kalıp kalmadığı kontrol edilmemişse
  3. Hidrolik azalmış ve takviye edilmemişse
  4. Fren hidrolik hortumlarında kaçak varsa
  5. En kötü ihtimal fren hidroliği bitmiş veya hortumu patlamışsa hava sesi gelebilir.

Yani direkt olarak hidroliğe bağlıdır. Fren hidroliği çok önemlidir. Arızi bir durumda fren hayat memat meselesi haline gelir. Bu yüzden sık sık fren hidroliğini kontrol etmek gerekir. Kontrolü basittir her seferinde kapağını açıp bakmanıza gerek yok içerisindeki sıvı net bir şekilde görünür ve minimum ve maksimum çizgileri vardır. Bu ikisinin arasında olması gerekir. Dot3 Dot4 gibi fren hidrolikleri vardır. Bu hidroliklerden takviye ederek sağlıklı bir vaziyete getirebilirsiniz.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *