Grobeton bayındırlık poz numarası (poz no)

Grobeton bayındırlık poz numarası (poz no)
Grobeton bayındırlık poz numarası (poz no)

Dün bir ihale keşfi için Grobeton bayındırlık poz numarasını bakmak istedim, google suggest bile sunuyor bu konuda. Yani baya bir arama olduğunu farkettim ve hemen elleri sıvadım siteme yazı olarak eklemek için.. :)

Grobeton yani Demirsiz Beton veya Lean Concrete (200 Doz, 300 Doz)

200 Doz grobeton bayındırlık poz numarası

Poz No : 16.002/MK

Tanımı : 200 dozlu demirsiz beton

Birimi : M3

Kitap Çevre ve Şehircilik Bakanlığı(BAY) Tarifi 0,500 m³ elenmişkum (Poz No: 08.003–08.009/1), 0,750 m³ elenmişçakıl (Poz No: 08.003–08.009/1), 0,105m³ su ve 200 kg çimentonun el ya da betoniyer ile karıştırılması, yerine konması, sıkıştırılması, gerektiğinde sulanması, soğuk ve sıcaktan korunması, inşaat yerindeki yükleme, yatay ve düşey taşıma, boşaltma, her türlü malzeme ve zayiatı, işçilik, araç ve gereç giderleri, müteahhit genel giderleri ve kârı dâhil.

ÖLÇÜ : Projedeki boyutlar üzerinden hesaplanır.


300 Doz grobeton bayındırlık poz numarası

Poz No : 16.004/MK

Tanım : 300 dozlu demirsiz beton

Birimi : M3

16.004/MK Pozu Tarifi, Yapım Şartları ve Ölçüsü 0.500 m³ elenmiş kum (Poz. No: ...), 0.700 m³ elenmiş çakıl (Poz. No: ...), 0.115 m³ su (Poz. No: ...) ve 300 Kg. çimentonun el ya da betoniyer ile karıştırılması, sıkıştırılması, gerektiğinde sulanması sıcaktan ve soğuktan korunması, inşaat yerinde yükleme, yatay ve düşey, boşaltma, her türlü malzeme ve zayiatı, işçilik, araç ve gereç giderleri, müteahhit kârı ve genel giderler dahil 1 m³ 300 dozlu demirsiz beton.

Ölçü : Projedeki boyutlar üzerinden hesaplanır.


Grobeton Metrajı nasıl hesaplanır?

Konuya girmişken bundan da bahsedelim, yeni arkadaşlara faydası olur belki. Grobeton'a ne kadar ihtiyaç var, yani metrajını hesaplarken yapı taban alanını yaklaşık 50 cm dışarı offsetleyerek (büyüterek) taban alanı hesaplanır. Grobeton yüksekliği yine yapıya göre değişir ama kafanıza bir bilgi olsun diye belirteyim, yaygın olarak yapılarda 10 cm alınır. Bu offsetlenmiş alanımız ile grobeton yüksekliğimiz çarparak beton hacmini m3 cinsinden hesaplayabilirsiniz.

Faydalı olması dileğiyle..

Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *