Instagram Hesabı Nasıl Yönetilir

Instagram Hesabı Nasıl Yönetilir

Görsel odaklı dijital medya platformları her geçen gün popülerliğini daha da arttırıyor. Instagram en çok tercih edilen ve görsel paylaşımı üzerine kurgulanmış bir sosyal medya platformu. Sadece bir paylaşımın dakikalar içerisinde yüzbinlerce beğeni aldığı bu platformda kişisel hesapların da dikkatli bir şekilde yönetilmesi gerekiyor. Özellikle amacınız popülerlik kazanmaksa bazı kritik noktaları dikkate almanız şart! Bu sayede hesabınızın zamanla daha fazla sayıda kişi tarafından takip edilmesini de sağlamış olacaksınız. Peki, nedir bu kritik noktalar? Hepsini tek tek ele alalım!

Hesap Profili Özgün Olmalı

Yaygın şekilde yapılan bir hatayı irdeleyerek başlayalım. Genellikle popülerlik kazanmış hesapların profil bilgileri inceleniyor ve benzeri cümleler kullanılıyor. Ancak her şeyden önce dijital ortamda popülerliğin yolunun özgünlükten geçtiği göz ardı ediliyor. Şayet kopya bir hesap yönetmek istemiyorsanız profil bilgilerinizin de özgün olması gerekir. Ne tür paylaşımlar yapacağınızı önceden belirleyin. Bir başka deyişle bir konsept oluşturun ve paylaşımlarınızı da bu konsept doğrultusunda yapın. Elbette profilinizde yazan her bilginin de bu konsepte uygun olması gerekiyor.

İlgi Çeken Paylaşımlar Yapın

Intagrama girdiğinizde aynı fotoğrafı defalarca görmek ister misiniz? İnsanlar da tıpkı sizin gibi istemiyor. Bu nedenle çok popüler kareleri yeniden paylaşmak size bir kazanç sağlamaz. Bunun yerine görülmeyen ve ilgi çeken paylaşımlar yapmaya özen gösterin. Takipçi sayınızın da artmasını sağlayacak paylaşımlara odaklanın. Örneğin insanların arkadaşlarını etiketleyebileceği paylaşımlar yapmaya çalışın. Bu durum hem paylaşımınızın daha fazla beğeni almasını sağlar hem de daha fazla sayıda takipçiye ulaşmış olursunuz. Kimsenin ilgisini çekmeyecek sıkıcı kareler paylaşmayın.

İnsanlar Dijital Ortamda Eğlenmek İstiyor

Mutlaka mizahi bir konsept belirleyerek sadece komik kareler paylaşmanız gerekmiyor. Ancak arada bir de olsa insanları eğlendirecek paylaşımlar yapmaya özen göstermelisiniz. Çünkü insanlar dijital ortamda zaman geçirirken eğlenmek istiyor. Bu beklentiyi karşılayan hesaplar da daha fazla popülerlik kazanıyor. Bir karikatür paylaşımı yapmanızdan söz etmiyoruz. Hayata dair çektiğiniz ve komik görünen kareleri de paylaşabilirsiniz. Özellikle özgün fotoğraflar paylaşmanız, bu fotoğrafların dakikalar içerisinde yüzlerce kişiye ulaşmasını sağlayabilir.

Bol Bol Fotoğraf Çekin!

Instagram hesabınızın orijinal görünmesi için bol miktarda fotoğraf çekmeye de özen göstermelisiniz. Yakaladığınız bir kare bir anda takipçi sayınızın ikiye katlanmasını sağlayabilir. Bu noktada öncelikle elinizde malzeme olmalı ki bu malzeme de elbette fotoğraflar oluyor. İlgi çekebilecek kısa video paylaşımları da yapabilirsiniz. Unutmayın, paylaştığınız her bir içerik aslında sizin dijital ortamdaki kimliğinizi oluşturuyor. Dolayısıyla paylaşımlarınız Instagram hesabınızı yönetirken en çok titizlik göstermeniz gereken husus!

Dozunda Hashtag Kullanımı

Paylaşımlarınızın daha fazla görünmesi için kullandığınız hastag kelimelerini de abartmamalısınız. Çok fazla sayıda kullanım hesabınıza olumsuz bir yansıma yapabilir. Hiç kullanmamanız da keza pek doğru bir davranış değil. Bu nedenle hashtag kullanımına özen göstermelisiniz. Hesabınızı en doğru şekilde yönetmek için bu konuyu göz ardı etmeyin. Instagramda sadece hesapların değil hashtaglerin de takip edildiğini unutmayın. Kullandığınız bir kelime size yeni takipçiler de kazandırabilir.

Takipçi Kazanmak İçin Acele Etmeyin

Takipçi sayısının artması her hesap sahibinin temel hedefi oluyor. Ancak kısa sürede kazanılan takipçilerin kısa sürede takibi de bırakabildiğini unutmamak gerekir. Takipçilerinizi özgün paylaşımlarınız ile kazanırsanız kalıcı olurlar. Bu noktada çok acele etmemelisiniz. Ayrıca “takip et” ibareli paylaşımların da dijital ortamda itici bulunduğunu unutmayın. İnsanlar zaten paylaşımınızı beğendiğinde ya da hesabınız merak uyandırdığında sizi takibe alacaktır. Böyle bir ibare kullanmanıza hiç gerek yok.

Kaynak : Crovu

Hafzullah Yıldırım

Merhaba. Ben Hafzullah! Kocaeli'de yaşayan bir yazılım geliştiriciyim. 12 yıldır doğrudan sektörün içerisindeyim. Şu anda Hafzullah.com.tr yazılım firmasının kurucusu ve geliştiricisiyim. İş hayatım, örgün eğitim gören bir üniversite öğrencisiyken başladı. Freelance çalışan olarak birçok web ve masaüstü projesi içerisinde yer aldım. Düzenli olarak altında imzam olan-olacak projeler geliştiriyor, blog yazıyor ve fotograf çekiyorum.

İlk Yorumu Sen Yap

Benzer Yazılar