Internetin Çalışma Mekanizması Değişecek Mi

Internetin Çalışma Mekanizması Değişecek Mi
Internetin Çalışma Mekanizması Değişecek Mi

İnternetin Çalışma Prensibi Tamamen Değişecek!

Web In Kurucusu Tim Berners-Lee Açıkladı.

İnternetin kurucusu Tim Berners-Lee, internetin çalışma prensibinin tamamen değiştirmeye yönelik çalışmalar yaptıklarını açıkladı. Bu çalışmaların neticesinde internet daha güvenli bir ortam olacak. Ve günümüzde internete hükmeden Google, Facebook, Twitter gibi dünya devleri popülerliğini yitirebilir. 

World Wide Web'in kurucusu olan Tim Berners-Lee, Google ve Facebook tarafından ele geçirilen internetin çalışma şeklini yeniden düzenlemeyi hedefliyor. Bunu yapabilmek adına MIT (Massachusetts Teknoloji Enstitüsü) ile birlikte Solid, yani social linked data isimli yeni bir sistem üzerinde çalışan Tim Berners-Lee, Solid sayesinde tüm internetin kullanıcılar tarafından yönetilmesini sağlayacak. Solid, kullanıcı bilgilerinin ortak olarak toplandığı ve sadece kullanıcıların seçtiği bölgelerde depolanan, kişisel bir bilgi depolama sistemi.

Sistemi kullanan kullanıcılar, Solid'de bulunan bilgilerini hangi sitelere verebileceğini, hangi bilgilerini verebileceklerini kendileri seçebilecekler. Solid'i güvenli kılan asıl unsur, kullanıcıların bilgilerini depoladığı alanları kendileri seçmesi. Pods, yani personal online data stores isimli bu depolama alanları, son derece güvenli olan ve tamamen kullanıcısının kontrolünde olan sistemler.

Solid'in kimlerle paylaşılacağını ayarlamamıza olanak sunan Pods, LID'in (linked data) aktifleşmesini sağlıyor. Berners-Lee'nin geliştirdiği bir diğer sistem olan LID, kişisel bilgilere erişen internet sitelerinin tüm bilgileri güvenli bir şekilde toplamasında kilit rol oynuyor.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *