Javascript çakışması sorununun çözümü

Javascript çakışması sorununun çözümü
Javascript çakışması sorununun çözümü

Aslında java script çakışmalarının sebebi aynı selector'ün farklı yerlerde kullanılmasıdır. Örnek olarak Jquery'deki Lightbox uygulamasını bilirsiniz, ben yaptığım bir projede bu ve bununla beraber bir jquery keywords input kullandım ve hangisinin kodunu aşağıya koyarsam o çalışıyor diğeri çalışmıyor. Biraz javascript bilgisi olan arkadaşlar ne dediğimi anlarlar. Birçok çözüm önerisini uygulayıp düzeltmeye çalıştım ama nafile.. 

Her zaman olduğu gibi biraz araştırdım ve öğrendim ki "$" jquery selector değişkeni yüzünden oluyormuş bu çakışma. Javascriptindeki bütün dolar işaretlerini değiştirip "jquery" yazmak da yeterliymiş fakat bunu her JS dosyasında kullanamıyorsunuz. Zaten bu dolar işareti "$" Jquery'nin uzun halidir. Aynılar yani. O yüzden "$" işareti yerine "$x" veya "$handler" gibi değişken değiştirerek kullanabiliriz. Fakat değiştirirken de bunun değişken olduğunu belirtmeliyiz. 

var $handle = jQuery.noConflict();

gibi.. 

Hemen çakışan kodlamayı nasıl düzeltiriz örnek verelim.

Çakışan kodumuz;Selector'ü değiştirilmiş düzgün çalışan benzersiz kod ise;Benim gibi bu hatalar ile karşılaşan arkadaşların daha az zaman harcayarak çözüm bulmaları dileğiyle.. 

Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *