Kışın karlı ve buzlu yollara tuz atılmasının sebebi nedir?

Kışın karlı ve buzlu yollara tuz atılmasının sebebi nedir?
Kışın karlı ve buzlu yollara tuz atılmasının sebebi nedir?

Kışın karlı ve buzlu yollara tuz atılmasının sebebi

Bir tartışma konusu oldu bu iş yerinde. Aslında çok şaşırtıcı, ben böyle bir konunun herkes tarafından bilindiğini zannederdim ama gerçekler öyle değilmiş. Bir arkadaş tuz sivri kenarlara sahip bir kristal malzeme olduğu için kaymayı önler başka da bir işe yaramaz diye ısrar etti. Doğrudur ama gerçek sadece bundan ibaret değildir değil mi değerli dostlar? :)

Kışın yollara neden tuz dökülür?

  1. Çünkü buz sivri kenarlara sahip kristalize bir malzemedir. Pürüzlü köşeleri sayesinde sürtünmeyi artırarak kaymayı azaltır.
  2. Kum gibi kalıcı değildir, kış sonrası yağmurlu havalarda erir gider. Temizlik gerektirmez.
  3. En önemli sebebi ise tuz; zemindeki erimiş karın, yani suyun donma noktasını düşürür. Yavaş yavaş eriyerek yollardaki suyun donma noktasını eksi (-) derecelere çeker ve donmayı zorlaştırır.

Kışın arabalara antifriz konulmasının sebebi de budur. Antifriz anti freeze'den gelir. Freeze don demek. Yani don önleyici malzeme anlamında.

Ve tuz'un bir özelliği daha vardır. Çoğu kişi bilmez bunu. Konusu açılmışken genel kültür olsun diye anlatmakta fayda var. Tuz şeker gibi değildir. Şeker kaynar suda hemen erir, veya soğuk suda zor erir. Ama tuz erime aşamasında sıcaktan ya da soğuktan etkilenmez. Yani tuz 0 derecede de 60 derece de aynı zamanda erir. Karıştırılması hariç tabi. Çünkü karıştırmak sürtünmeyi artırır ve daha çabuk erimesini sağlar.

Bol kaymasız, kırmasız ve kazasız kış geçirmeniz dileğiyle.

Esenkalın..

kışın yollara niçin tuz dökülür? kışın karlı buzlu havalarda yollara tuz atılmasının sebebi nedir? kışın yollara neden tuz dökülür kısaca? kışın karlı ve buzlu yollara tuz atılmasının sebebi ne olabilir? kışın karlı ve buzlu yollara tuz atılmasının sebebini araştırarak arkadaşlarımızla tartışalım? kışın karlı ve buzlu yollara tuz atılmasının sebebi nedir kısaca? kışın karlı ve buzlu yollara tuz atılmasının sebebi nedir evvel cevap? kış aylarında arabalara neden antifiriz konur? 

Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *