Merkezi kilit kendi kendine açılıp kapanması sorunu

Merkezi kilit kendi kendine açılıp kapanması sorunu
Merkezi kilit kendi kendine açılıp kapanması sorunu

Merhabalar, bu yazımda yine tecrübe edindiğim bir konu hakkında sizleri de bilgilendirmeye çalışacağım, ki aynı problemden muzdarip olan arkadaşlar daha bilgili hareket etsinler.

Öncelikle aracınızda merkezi kilit problemi varsa, bu problem hiç çalışmama problemi vs değil ama.. Kapıları kafasına göre kilitleyip kafasına göre açması gibi. Kontağı açtığınız andan itibaren ister rolantide olsun ister seyir halinde, bazı zamanlarda arka arkaya kapıları açmaya çalışması, yine bazı zamanlarda seri bir şekilde kilitlemeye çalışması.. Bu problemi bizzat yaşamış ve sebebini çok iyi anlayan biri olarak sizleri de aydınlatmak isterim.

Öncelikle problemin sebebi herkesi ve benim de ilk aklıma gelen şey değil, yani kumanda arızası değil. Çünkü yedek anahtarda da aynı problemi yapıyor. Siz de deneyebilirsiniz. Biraz araştırmalarım ve sanayideki gezinti sonucunda problem sebebini buldum. Aslında göreceli sebepleri var bu arızanın. Madde madde anlatmaya çalışıcam.

Madde madde anlatıma geçmeden önce arıza ile beraber görünen diğer durumlardan da bahsedeyim. Kapılar sık sık kilitlenip açılırken araç dörtlüleri yanıp sönebilir. Aracınız alarmlı ise alarm sesi gelebilir. Daha elektronik araçlarda camların da kapanıp açılmasına kadar gidecektir. Yani kısacası merkezi kilit'e bağlı tüm aksamlar da arıza ile senkron olarak harekete geçebilir.

# Sebep 1

Akünün artı kutup başını söküp 3-5 dakika bekledikten sonra tekrar takın. Eğer sorun düzelmez ise arıza elektronik beyin arızası değil elektrik arızası demektir. Bu da eğer aracınız daha çok yeni ise merkezi kilit kontrol ünitesi denen parçanın bozulmuş olduğu anlamına gelir, eğer aracınız 8-10 yaşından fazla ise arıza bize aşağıdaki maddelerden dördüncü maddeye doğru yöneltecektir.

# Sebep 2

Bir süre yedek anahtarla seyahat etmeyi deniyoruz, yine aynı arızayı verecektir ki anahtardan olmadığını anlayalım. Eğer arıza kesiliyorsa muhtemelen ilk kullandığınız kumanda anahtarınız oksitlenme vs yapmıştır.

# Sebep 3

İkinci adım olarak ise kontak arızasından dolayı yapabilir. Çünkü günümüz araçları siz araçtan indikten sonra kapıları kilitlemeseniz bile bir süre sonra kendi kilitler. Bu durumda kontak eğer üzerinde anahtar olduğunu unutuyorsa ve bu temassızlık boyutunda ise sürekli anahtarın çıkarıldığını zannedip ara ara kilitleyip, daha sonra anahtarı okuyunca açmasına sebep olacaktır. Kontak arızası nadir görünen bir arızadır, eğer direksiyon kilidi pasif olduğu halde kontağı döndürmekte zorlanıyorsanız, bazen tutukluluk vs yapıyorsa muhtemelen sorunun sebebi de budur. Eğer kontak gayet normal ve hiçbir problem yok gibi görnüyorsa en büyük ihtimal olan üçüncü madde bizim problem sebebimizdir. Benim karşılaştığım problemin sebebi de dördüncü maddeydi.

# Sebep 4

merkezi kilit arızasıNedir bu dördüncü madde? Hemen anlatalım. Araç kapılarında kilit mekanizması içerisinde kapıların açık mı kapalı mı olduğunu anlayan switchler vardır. Sağ tarafa resmini de ekledim. Bunlar zaman ile nemden vs oksitlenirler ve mekanizma da farklı işlere imza atarlar. Bu yüzden problemin asıl sebebi mekanik aksam aslında. Kapılardan hangisinde problem olduğunu anlayarak başlayacağız önce. Tek tek deniyoruz, hangi kapıyı aç kapa yaparken sorun başlıyor ve geçici de olsa gideriliyor. Bunu tavan lambası ile beraber bakarak da deneyebilirsiniz. Çünkü tavan lambası da bu switclere bağlıdır. Arızalı kapıyı bulun ve döşeme kısmını sökün veya söktürün. İçerisinde öncelikle soyulmuş, dökülmüş bir kablo vs var mı ona bakın. Switchler yerine kablolar da aynı probleme sebep verebilir. Eğer kablolarınız da temiz görünüyorsa switchin aynısından bulup, değiştirin. Bunu oto elektronikçileri rahatlıkla yapar. Biraz el beceriniz iyi ve zamanınız var ise siz de yapabilirsiniz. Çok çok da zor birşey değil.

Umarım faydalı olmuştur.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

 1. profilGüven Büyükboğs

  Verdiğiniz bilgiden faydalanacağım çok teşekkür ederim

 2. profilAbdullah Topçu

  Bilgiler için teşekkürler. Benim Vectra 20 yaşında, çok fazla kullanılmadı. Pili değiştirdim, sencronizasyonu yaptım. Kumanda 1 ila 5 defa çalışıyor sonra çalışmıyor. Tekrar senkronize ediyorum aynı şey, 1-3 gün çalışıyor sonra tekrar kumanda etmiyor. Sebebi ne olabilir?

 3. profilOsman akkuş

  Hocam otomatik kilitleme iptal olmuyor mu sadece kumandadan açıp kapatalım

 4. profilNaki yildirim

  Bu sistemin allah belasını versin...
  Benim başıma gelsin mahkemeye veririm.
  Kilitlemeyi unutursam unutayim kardeşim,
  O benim sorunum

 5. profilOlgun bastan

  2006 doblom var merkezi kilitten araci kitliyorum .. fakat araci kapilati acikmis gibi tekrar aciliyorrr

 6. profilMustafa aslan

  Benimde aynıydı sigorta orantısızmış değiştirdim düzeldi

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *