Metraj cetveli örneği excell, Metraj cetveli nasıl hazırlanır?

Metraj cetveli örneği excell, Metraj cetveli nasıl hazırlanır?
Metraj cetveli örneği excell, Metraj cetveli nasıl hazırlanır?

Metraj ve Metraj cetveli nedir?

Metraj, inşaat aşamasındaki mevcut yapının oluşumunda kullanılan tüm malzemelere ait adet, hacim ve alan gibi miktar belirten sayısal verilerdir. Metraj cetveli ise bu metrajların düzenli olarak derlendiği belge veya dosyadır.

Metraj ve keşif'in önemi?

Metraj aslında bu sektörün en önemli taşlarındandır. İyi bir metraj ve keşif çıkarabilen biri bu meslekte iyi işler yapar. Çünkü işçisinden müteahhittine kadar, taşeronundan yüklenici firmasına kadar her türlü alım - satım ve hakediş gibi önemli yerlerde işin başını çeker metraj.

Mesleğe hazırlık aşamasında yani okullarda ne yazık ki tam anlamı ile metrajın önemini kavratamıyorlar. Önemsiz bir konu gibi, sayısal konuların çok çok gerisinde kalıyor. Sektör içerisine girdikçe, Metraj ile sık sık yüz yüze geleceksiniz.

Metraj cetvelini, metrajını tutacağınız malzemeye göre kendiniz de yapabilirsiniz. Tavsiyem de budur. Kendinize ait metraj cetveliniz olsun, hızlı iş yapabileceğiniz.. Veya birçok hazır taslak üzerinden işlev önceliğinize göre düzenleme yaparak da kullanabilirsiniz.

Ben de bu yazıda ofiste kullandığımız metraj cetvelini sizlerle paylaştım.

Demir metraj cetvelini çaplarına göre detaylandırıldığı için ayrı kullanıyorum. Diğer beton, kalıp vs vs tüm işlerde ise genel metraj cetvelimi kullanıyorum.

İkisini de aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.

Demir Metraj Cetveli Excell İndir

Genel Metraj Cetveli Excell İndir

Faydalı olması dileği ile.

Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *