Sehpa donatısı nedir? Ne işe yarar?

Sehpa donatısı nedir? Ne işe yarar?
Sehpa donatısı nedir? Ne işe yarar?

Üniversite'de derslerde okutulurken varlığının ve yokluğunun sebebine pek değinilmez. Ta o zamandan başlar soru işaretleri birikmeye. Herhangi bir durumda konunun aksedilmesi ile akıllara zarar verir. Ne işe yaradığını az çok hepimiz tahmin ederiz ama hesabı kitabı nasıl yapılır? Neden hiç sınavlarda sormadılar ki vs denebilir..

Sehpa donatısının özelliği

Sehpa donatılarının normal donatılar gibi işlevsel özelliği yoktur. Dolayısıyle bir standarda baglanması da beklenemez. Yani TS500 veya DPY2007'de hesaplanmasına ilişkin formülizasyonu yoktur.

Sehpa donatısının amacı

Sehpa donatısının amacı, ana donatı (alt ve üst) döşendikten sonra üzerinde dolaşıldığında üst donatının çökmemesi, konumunun bozulması, eğilip bukulmemesini sağlamaktır.

Bunu saglayacak şekilde ister sık sık kullanın küçük çaplı donatı kullanın, ister biraz daha seyrek daha buyuk çaplı donatı kullanın.

Sehpa donatısının diğer bir görevi de üst paspayının ayarlanmasıdır.

İster istemez yapıya katkısı oluyormudur tartışılır, ama statik olarak katkı için hesaplanmaz. Bu hesaplamadan bahsetmişken sadece yapısal hesaplamada baz alınmaz. Ama metraj ve keşiflerinizde hesaplamamak gibi komik ve ürkütücü bir hata yapmayın.

Sehpa donatısının ingilizcesi

İngilizce olarak da anlamına karşılık gelen birçok terim mevcuttur. Temel destek demiri veya Temel öncü donatıları anlamında kullanılır.

Sehpa donatısı anlattıklarımdan ibarettir, daha da birşey ifade etmez.

Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *