Termostat arızası su eksiltir mi? Termostat arızası nasıl anlaşılır?

Termostat arızası su eksiltir mi? Termostat arızası nasıl anlaşılır?
Termostat arızası su eksiltir mi? Termostat arızası nasıl anlaşılır?

Arkadaşlar merhaba;

Bu yazımda sizlere; termostat hakkında birkaç konuyu ele alacağım, anlatmaya çalışacağım.

Termostat nedir? Ne işe yarar?

Termostat araç motorunu sabit sıcaklıkta tutmaya yarar. Aracın çalışması ile motor ısınır ve yaklaşık 90 dereceye geldiğinde, motor buloğundaki su radyatöre gönderilir, radyatördeki soğuk su ise motor bloğuna alınır. Bu şekilde aracın hararet yapması önlenir. Eğer aracınızın termostatı arızalıysa araç radyatör açmaz ve sıcak su motorun içinde kalır. Ve sıcak su sürekli motor bloğunda kaldığı için motor soğumayarak, devamlı ısınacaktır. Devamında ise piston ya da conta yakacaktır. İşin özeti bu, detaylarına inelim.

Termostat arızası su eksiltir mi?

Termostat arızası olan araçlarda, motor suyu yüksek sıcaklıklara erişir. Sürekli yüksek sıcaklara maruz kalan motor suyu buharlaşarak genleşme kabından dışarı atılır, ve her kontrolünüzde motor suyu eksilmiş olarak görebilirsiniz. Bu, araçlarda şehir içi, kısa mesafe yapan kullanıcılar için termostat arızası kolayca anlaşılmayabilir. Ama biraz yol yapalım, veya sıcak yaz aylarında bir yokuşta ansızın conta yakması ile durumun farkına varabilirisiniz.

Termostat arızası nasıl anlaşılır?

Termostat arızasını çok basit bir şekilde anlayabilirsiniz. Eğer termostat arızalı ise araç termostat açmaz. Motordaki sıcak suyu radyatöre göndermez, bu sebeple eğer varsa aracınızda Turbo, soğuk kalır, ısınmaz. Aracı bu şekilde kullanmak soğuk turbo ile çok yüklenmek daha büyük problemlere yol açabilir.

Aşğıdaki resimde arızalı bir termostat'ı görebilirsiniz.

Termostat arızası genelde motor suyuna antifriz koyulmadan kullanılması ile yıllar içinde termostat'ın paslanması, çürümesi ile oluşur. Bu yüzden yaz kış motor suyunda antifriz olmasında fayda var.

Eğer araç termostat açarsa radyatöre giden hortum da sıcak olur, termostat açmaz ise için soğuk olur. Bu borulara dokunarak termostat arızası olup olmadığını kolayca anlayabilirsiniz. Dikkat edin! Radyatöre, kalorifere vb. giden boru çok sıcak olabilir.

Termostat aracın neresindedir?

Çoğu araçta aşağı yukarı devirdaim pompası aynı kaput içinde yerdedir. Bazı araçlarda devirdaim kayışına bağlıdır, bazılarında ise triger'e direk bağlıdır. Benim aracımda devirdaimin tam alt tarafında, motorun sağ tarafında termostat var. Devir daim'in ya önünde olur ya da arkasında olur.

Termostat önemlidir arkadaşlar. Termostat takılı kalıyorsa ya da arıza yapmış ta açmıyorsa motor bloğundaki sıcak su motoru soğutamaz, yüksek sıcaklıklara erişen motor bloğu, üzerindeki parçalara zarar verir. Conta yakarsınız, daha da ileri giderseniz pistonları çıkarsınız devamında silindir kapağını eğersiniz. Masraf olur size bir araba parası.

O yüzden termostat önemlidir. İhmale gelmez.

Umarım faydalı olmuştur. Kendinize iyi bakın hoşçakalın.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *