Yetişkinlerde Dikkat Dağınıklığı Nedenleri

Yetişkinlerde Dikkat Dağınıklığı Nedenleri
Yetişkinlerde Dikkat Dağınıklığı Nedenleri

Çoğu yetişkin ve öğrenci dikkat eksikliği yaşayarak bazı konulara tam olarak dikkatini yoğunlaştıramamakta bazı durumlarda dikkat dağınıklığı yaşamaktadır. Dikkat eksikliği yada dikkat dağınıklığını belli durumlarda yaşamış olabilirsiniz, Belki de sizde okuduğunuz bir kitap ya da metinde sayfanın sonuna geldiğinizde “ben biraz önce ne okudum” diyor olabilirsiniz, yada bir öğrenciyseniz  paragraf sorularının başını unutma gibi bir sorun yaşıyor olabilirsiniz ya da ders çalışırken dikkatinizi veremiyorsunuz, ya da sınav esnasında dikkatinizi dağılıyor, cevap kağıdına geçirme sırasında ya da soru kökünü dikkatli okumadığınızdan belli soruları kaçırmış olabilirsiniz. Hangi konularda dikkat eksikliği yaşıyorsunuz bu alanları belirlemek ilk adım için önemlidir. Daha fazla ileriye gitmeden dikkat testi linkinin üzerine tıklayarak dikkatinizi gözlemyebilirsiniz.

Dikkati vermek ile neyi kast ediyoruz? 

Yüz yıldan uzun bir zaman önce William James bu konuyu şöyle  açıklamış ;

Dikkatin ne olduğunu herkes bilir. Dikkat, bir çok olası nesne ya da düşünce silsilesi içinden bir şeyin, açık ve canlı biçimde zihinsel olarak ele geçirilmesidir. Odaklanma ve bilincin yoğunlaştırılması, onun esasıdır. Bazı şeylerde etkin olarak ilgilenebilmek için, diğer bazı şeylerden ilgimizi çekişimizi belirtir ve bu durumun gerçek karşıtı da, adına dalgınlık dediğimiz, şaşkın, sersemlemiş, aklı dağılmış durumdur.

Hızlı okuma teknikleri beyin odaklı yaklaşımlar ile dikkati ve konsantrasyonu arttırarak daha iyi yazıya kitlenmenizi sağlar, bunun ilgili bilgileri hızlı okumanın dikkati geliştirmesi makalesi linkine tıklayarak ilgili makaleden öğrenebilirsiniz. Bizim hızlı okuma tekniklerindeki amacımız hızlı okumaya  ilave çalışmalar ile dikkatin geliştirilmesi ve dikkat eksikliğinin ilgili dikkat testileri ve yapılan uygulamalar ile azaltılmasıdır.

Algılarınızı yoğunlaşmanız gereken konuya yöneltebilmeyi öğrenerek dikkat eksikliğinin önüne geçebilirsiniz. İnsan zihninin dikkati dağınıklığı dışsal ve içsel durumlardan dolayı olabilir, şöyle kuvvetli konsantre olduğunuz zamanlarınızı bir hatırlayın, hiç bir dış gürültü sizin konsantrasyonunuzu bozamadığı zamanları, bu zamanlar için benim aklıma hep sinema salonları gelir, sinemada  filim izlerken mısır ve çerez sesleri dikkatinizi dağıtabilir ama sevdiğiniz hoşunuza giden bir filim olduğu zaman tüm duyularınızla filime konsantre olursunuz ve hiç bir şey dikkatinizi dağıtamaz. Hepinizde buna benzer durumlarda ortaya çıkabilen bir konsantrasyon gücü var.

Dikkat Dağınıklığının Nedenleri

1-Okunan içerik ile ilgili bilgi alt yapısının olmaması

Beyin bildiğini daha iyi görür, daha çok bilirseniz daha çok görürsünüz bundan dolayı okunacak bilgi ile ilgili temel basit bir alt yapı oluşturmak önemlidir, tabi ki ileri sınıflarda felsefe yada tarihi okumaktan öğrencilerin sıkılmasının nedeni, daha önceki sınıflarda bu konularda ki eksik bilgi alt yapısıdır, yada matematik dersinde kopuyorsa daha önce ki sınıflardan kalan temel bilgi eksiliği problem olabilir.

2-Duygusal problemler ve olumsuz psikoloji

Gün içerisinde yaşanan duygusal problemlerde dikkat eksikliği yaratabilir, dolayısıyla üzüntülü durumların üstesin gelmek gerekir.

3-Zihinsel dalgınlık

Zihin yapısı gereği daldan dala atlayarak çalışır bu bazen bizi geçmiş de ya da gelecekte kaybolmuş bir durumda yapabilir, okumadan önce optimum psikolojiyi oluşturmak dikkatin yapısal süreçlerini kullanmak gerekir, bu gibi çalışmalar dikkat eksiliğinin önüne geçmektedir. Hızlı okuma tekniklerinde bunun için yaptığımız uygulamalardan bir tanesi hedef belirleyerek okumaktır, hedef belirmek zihinsel enerjinizi ve okuma performansınızı arttırarak dikkat eksiliğinin önüne geçicektir.

4-Anlamı bilinmeyen kelimeler

Anlamı bilinmeyen kelimeler o sırada onu araştırmamıza neden olurken, konsantrasyon sürecini böler, bunun yerine bilmediğiniz kelimeleri işaretlemek ve metnin sonuna ulaşınca eğer ki anlamını çözemediyseniz bakmak dikkatinizi daha uyanık tutacaktır.

5-Konuların rutin ve sıkıcı gelmesi

Televizyon yada internetin başında dikkat kesilirken konu başka bir şey olduğunda örneğin bir ders konusu olduğunda, dikkat eksiliği yaşayabilir dikkati toparlamakta zorluk çekebiliriz, bunun önüne geçmek için ise öğreneceğiniz konulara karşı ilginizi arttırmaktır, ilgi artırmak stratejilerinde bir tanesi konu ile empati kurmaktır.

DİKKAT! YASAL UYARI

Bu sitede yer alan hiç bir yazı, hiçbir seminer tanı koyma, teşhis etme, tedavi etme yerine geçmez, yürütülen her çalışmalar bireylerin motivasyon ve performansını arttırıcı uygulamalar ve seminerlerdir.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

    Bu yazıya daha önce hiç yorum yapılmamış.
    İlk yorumu sen yap!

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *