Yumurtanın Taze veya Bayat Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Yumurtanın Taze veya Bayat Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Yumurtanın Taze veya Bayat Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Merhaba arkadaşlar bu makalede bir yumurtanın taze veya bayat olduğunu nasıl anlarız onu anlattım. Bu bayat ve tazeliğin yanında yaklaşık olarak kaç günlük yumurta onu bile anlayabiliriz.

Bu bilgiler bir zamanlar sadece annemin bana söylediği şeylerdi. Ama artık bilimsel olarak da ispatlandığını görünce burada sizlerle de paylaşmak istedim.

Yumurtanın Taze - Bayat Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

Yumurtanın bayat veya taze olduğunu bir test yaparak anlayacağız.

Test şu şekilde: Yumurtayı su dolu bir kabın içerisine bırakın. Yaklaşık 10 saniye içerisinde aşağıdaki konumların hangisinde sabit olarak kalıyorsa ona göre tazelik derecesini görebilirsiniz.

Başlamadan önce önemli bir uyarı da yapayım. Bu tazelik-bayatlık testini kullanmanız halinde, hemen yumurtalarınızı pişirin. Yumurtalar suya batırdıktan sonra kabuk içerisindeki gözeneklerden içeri su girer. Eğer hemen pişirilmezler ise yumurtalar içerisindeki bakteriler temizlenmez ve iyice ürerler. Bu da ileriye dönük hastalıklara sebep olabilir.

Daha detaylı olarak gün aralığı bilmek istiyorsanız hassas bir test yapıp, sizler için hazırladığım aşağıdaki görselden kaç günlük olduğunu anlayabilirsiniz.

Umarım faydalı bir makale olmuştur.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  1. profilGökay

    Teşekkürler. Güzel bir yazı olmuş. Bu arada sitenizi beğendim. Takibe aldım. Başarılar.

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *