Autolisp (Autocad Lisp) nedir? Nasıl yüklenir?

Autolisp (Autocad Lisp) nedir? Nasıl yüklenir?
Autolisp (Autocad Lisp) nedir? Nasıl yüklenir?

Merhaba değerli autocad kullanıcısı ziyaretçim. Autocad Lisp kavramını öncelikle bilmeyen arkadaşlar için bir tanıtalım. 

Lisp, kullanımda olan en eski ve en güçlü programlama dillerinden biridir. John McCarthy'in 1958'de icad ettiği dilden türetilmiş birçok dile verilen genel ad olmakla birlikte, günümüzde çoğunlukla ANSI Common Lisp'in kısa adı olarak kullanılır. AutoCAD'a ait paket lispler ise Autolisp olarak adlandırılmaktadır.

AutoLisp'lerin ne olduğundan da bahsettik, şimdi bu AutoLisp'leri Autocad'a nasıl yükleyeceğimizden bahsedeyim.

Autocad'in tüm versiyonları AutoLisp leri desteklemez. Yani örnek olarak Autocad LT AutoLisp ve LoadApp'ı (Uygulama yükleyicisi) desteklemez. Bunu bilmenizde fayda var.

Üstdeki menüden Tools (Araçlar) sekmesinden AutoLisp seçilir. Yeni Autocad'lerde ve Autocad for Mac'lerde Tools (Araçlar) sekmesi altında Load Application (Uygulama yükleyicisi) olarak da adlandırılabilir. Komut olarak da yapmak mümkündür. APPLOAD komutu ile de Autolisp yükleme penceresine ulaşabilirsiniz.

Autocad lisp yükleme

Açılan pencerede Contents butonuna basınız.

Autocad lisp nasıl yüklenir

Contents (içerik)'e tıklanınca açltdaki gibi bir pencere açılır. Açılan bu pencereden Add seçilir. Autocad Mac ve Yeni Autocad versiyonlarında aşağıdaki resimdeki gibi + (artı) işareti de aynı görevi üstlenmektedir.

Autocad te lisp eklemek mac

Lisp komutu bilgisayarda bulunup seçilir. Add yapılarak veya çift tıklanarak ekleme tamamlanır. Burada dikkat edilmesi gereken şudur; yüklenicek bu lisp dosyası yüklenildiği yerden farklı bir yere taşınırsa komut çalışmaz autocad'te hatalar alırsınız. Bu sebeple lisp dosyalarını hiç değiştirmeyeceğiniz bir dosyaya taşıyıp oradan yükleme yapmanız en iyi çözümdür. Tavsiye olarak Belgelerim klsörünüz içerisine Lisp diye bir klasör açıp içine atmanız. Derli toplu olacaktır.

AutoCad’i kapatıp yeniden açınca lisp komutumuz aktif hale gelir. Bu şekilde sadece bir kere yükleme yaparak ilgili lisp komutunu kullanabilirsiniz. İnternette birçok autocad List leri bulabilirsiniz. Autocad'te hız kazanır, pratikleşir, angarya (tekrar eden faydasız) işlerden kurtulursunuz.

Sağ en üst kısımda mercek işareti kısmına basıp web sitemde Lisp diye aratırsanız web sitemden de faydalı Autolisplere ulaşabilirsiniz.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :
Bu yazıdan para kazanabilirsin

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

 1. profilYiğitcan Dinçoğlu

  Merhaba,

  Sitenizi yeni gördüm inceleme fırsatı buldum. Güzel ve faydalı bilgiler verilmiş bunun için faydalanan herkes adına teşekkür etmek istedim.

  Genel olarak yazılarınızda genellikle yazım hatalarıyla karşılaşıyoruz. Bu dikkatli okuyucular için ister istemez rahatsız edici bir durum.

  • Hafzullah YILDIRIM

   Merhabalar, yazılarımda hata yapmamaya çalışıyorum. Yine de gözümden kaçan yerler olabiliyor. Rastladığınız tüm hataları yorum yazarak bildirebilirsiniz. Anlayışınız için teşekkür ederim.

 2. profilMERHABA

  Merhabalar, siteniz ve emeğiniz için tebrik ederim. Lisp in bir yazılım pkaeti adı gibi bir şey olduğunu ve Autocad'e nasıl yüklenebileceğini yazmışsınız. Lakin Nedir sorusuyla ilgili sitenize girdikten sonra hiç bir aydınlanma yaşayamadım. İçeriğin lisp nedir sorusuna cevabı çok cuzzi kalmış.

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *