Göz ölçüm değerlerinin (gözlük numaralarının) anlamı nedir?

Göz ölçüm değerlerinin (gözlük numaralarının) anlamı nedir?
Göz ölçüm değerlerinin (gözlük numaralarının) anlamı nedir?

Geçmiş olsun diyerek başlayalım. Bir takım makinalardan geçtiniz ve karışık harflerle dolu artılı eksili (+,-) bir reçete verdiler elinize ve reçetenizin ne anlama geldiğini merak ediyorsunuz değil mi? Bu yazıda sizlere göz muayeneniz sonrası size verilen reçeteyi okuyup kendiniz ve gözleriniz için sorunu bilerek daha dikkatli olabilmenizi sağlayacak bilgiler vereceğim. 

Örnek Göz Reçetesi

Şimdi adım adım ilerleyerek reçetenizin ne anlama geldiğini öğrenebilirsiniz. Öncelikle örnek bir göz reçetesini inceleyelim. Bu göz reçetesi benim gibi bilgisayarla sürekli haşır neşir olan 23 yaşındaki bir kişiye ait.

Örnek göz reçetesi

Resim 1 - Örnek Göz Reçetesi

Gözlük Reçetesindeki harfleri ve anlamlarını yukarıdan başlayarak anlatalım :

  • R (Right) sağ göze, L (Left) ise sol göze ait verilerdir. Bazı reçetelerde OD sağ göz, OS ise sol göz demektir. Yeni reçetelerde R ve L ibaresi kullanılıyor.
  • S veya SPH olarak da geçebilir; MİYOP veya HİPERMETROP'luk derecesini gösterir. Bu değer (+) ise hipermetrop, (-) ise miyop olduğunuzu belirtir. Burada bulunan değer boş ya da (Plan) yazılıysa gözünüzde sferik bir bozukluk yok demektir. Eğer (-) miyopsanız uzağı, (+) hipermetropsanız yakını, astigmatsanız hem uzak hem yakını bulanık görürsünüz.
  • C veya CYL olarak da geçebilir; ASTİGMAT derecesini gösterir. Bu değer (+) ya da (-) olabilir. Bu değer genelde -/+0,25 ten -/+6,00 ya kadar olabilir. Eğer bu alan boşsa gözünüzde astigmatizma yok demektir.
  • A veya AKS, AXİS olarak yer alabilir; ASTİGMAT açısını gösterir. Bu değer gözününüzün hangi derecede astigmat olduğunu belirtir. (AXE) değeri 0 ile 180 derece arasında bulunur ve kontakt lenslerde 10’ar derece aralıklarla üretilir. Aşağıda (Bkz. Resim 2) açılar için görsel verdim. Açılar 0 - 45 ve 135 - 180 arasındaysa yatay bulanıklık görünür, 45 - 135 dereceler arasında ise dikey bulanıklılık var demektir.

Resim 1'deki üstte 3 satırın her biri bir okuma anlamına gelir. Tek okuma hatalı olabilme ihtimaline karşı her gözden genelde 3 okuma alınır.

Son satırlar yani yıldız (*) ibaresiyle başlayan satırlar 3 okumanın ortalamasıdır ve buz alınır.

Göz astigmat açısı

Resim 2 - Astigmat Açısı (A, AKS, AXIS)

Not : 40 yaş sonrası herkeste olan yakını görememe durumuna presbiyopi denir. 40 yaş öncesi yakını görememe durumu olan hipermetrop ile karıştırılmamalıdır.

Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  1. profilKayra yas

    Gerçekten çok sağolun açık ve net faydalı bir yazı

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *