İmmobilizer Nedir? Ne İşe Yarar?

İmmobilizer Nedir? Ne İşe Yarar?
İmmobilizer Nedir? Ne İşe Yarar?

Bu immoblizer arızası benim iki yıldır beynimi yiyen bir arızaydı, neyse ki sonra kendim çözümü kendi aracıma göre buldum ve rahatlamıştım. Buradan immoblizer arızası çözümüne dair hazırladığım yazıya ulaşabilirsiniz.

İmmobilizer Nedir?

İmmoblizer çipli anahtar-kontak sistemidir. 1944 yılında Frank Marugg isimli bir adam tarafından bulunmuş ve 1958 yılında yine kendisi patentini almış. Günümüzde hala araç üretilirken immoblizer özelliği kullanıldığı için Frank Marugg'a kullanım için otomobil firmaları tarafından ücret ödenmektedir.

Özellikle izlediğimiz eski filmlerde sık sık yer alan bir sahne vardır, aracın kontak kısmını aşağıya doğru zorlayıp, kırmızı ve siyah iki kalın kabloyu kontaktan söküp, birbirine dokundurarak araca start verme sahnesi..

İmmobilizer Ne İşe Yarar?

İşte bu sahnenin ve hayattaki gerçek yansıması olan otomobil hırsızlığının önlenmesi ve en aza indirilmesi için geliştirilmiş olan bir özelliktir. Kontağı açtığınız an araç kontağı üzerinde bulunan immobilizer beyni manyetik dalga oluşturur ve anahtara enerji iletir, enerjiyi alan anahtar fabrikada kodlanmış olan kodu kontaktaki immobilizer beynine gönderir ve iletişim sağlanır, onay verilirse araç yakıt alır ve çalışır, cevap alamaz ise araç yakıt'ı keser ve marş bastığı halde motor çalışmaz.

Bu işlem kontağı açtığınız anda saniseler içerisinde gerçekleşir. Tüm sistemin çalışma özeti budur.

Araç stop edildikten sonra ilk 20 saniye tekrar marşa basılırsa immobilizer devreye girmez, direk çalışır. 20 saniyeden sonra kontağı açarsanız araç tekrar immobilizeri devreye alır ve güvenliği sağlamaya çalışır.

Bu sistemin en büyük zararı değişik manyetik alanlara maruz kalan anahtar içerisinde kodun silinmesi, bozulmasıdır. Aynı şey kontak üzerindeki kodlamada da olabilir. Ama daha fazla taşınabilir olması yüzünden anahtar üzerindeki kodun bozulma ihtimali daha yüksektir.

İkinci zararı ise anahtar kaybolma durumlarında yeni anahtar çıkarmanız gerektiğinde normal anahtarları 20 TL'ye alabilirken, bu tarz çipli anahtarları 250 TL'den aşağı alamazsınız.

Umarım faydalı bir yazı olmuştur.


Bugün bir iyilik yap, bu yazıyı arkadaşlarınla paylaş :

BU YAZIYI OKUYANLAR BUNLARI DA OKUDU

YORUMLAR

  1. profilS.süleyman

    19 jtd sx marka bir doblo aracım var aracım marş basıyor çalışmıyor sğortaları nı çıkartıp taktık tan sonra mı yoksa biraz bekledikten sonramı tekrar çalışıyor yolda giderken duraklamalarda falan kendiliğin den sitop ediyor sigortaları söküp takıyorum biraz bekliyorum tekrar normale dönüyor çalışıyor acaba yakıt pompası mı yoksa anahtar arızası mı var yardımcı olursanız sevinirim

Yorum yap

Geçersiz bir mail adresi girdiniz. Lütfen tüm zorunlu alanları doldurun. *