Pdf dosyası nasıl düzenlenir? Pdf üzerinde değişiklik yapmak

Pdf dosyası nasıl düzenlenir? Pdf üzerinde değişiklik yapmak

Günlük yaşamda veya iş hayatının birçok evresinde elimize geçen PDF dosyalarını düzenleme ihtiyacı hemen hemen hepimizin sıklıkla karşılaştığı bir durumdur. Önce PDF i Word dosyasına çevirip daha sonra düzenleyip daha sonra tekrar PDF dosyası haline de getirebilirsiniz. Fakat bu oldukça uzun ve pratik olmayan bir iştir. Peki bunu mümkün olduğunca pratik ve istenilen seviyede nasıl yaparız? İşte tam da bu sorunun cevabını anlatan yazıyı okuyorsunuz.

Pdf dosyasını düzenlemek için :

  1. Zaten birçok bilgisayarda yüklü olarak gelen Adobe Acrobat Reader programı gerekiyor bu işlemlerimiz için. Bilgisayarında yüklü olmayan arkadaşlar buraya tıklayarak bu programı kolayca yükleyebilirler.
  2. Daha sonra düzenlemek istediğiniz PDF dosyanızı yüklemiş olduğumuz veya daha önceden yüklü Adobe Acrobat Reader uygulamasında açın.
  3. Üst araç çubuğunun sol bölmesindeki PDF Düzenle aracını tıklatın.
  4. Daha sonra düzenlemek istediğiniz metin veya görüntüye tıklatın. Acrobat, ihtiyacınız olan araçları bu aşamada size gösterecektir. 
  5. Metin ekleme veya düzenleme işlemlerini sayfa üzerinde yapın. Satırlar ve paragraflar otomatik olarak yeniden düzenlenir veya tıklatıp sürükleyerek öğeleri yeniden boyutlandırabilir ve sıralayabilirsiniz. 
  6. Nesneler listesindeki butonları kullanarak görüntü ekleme, taşıma veya görüntü yeniden boyutlandırma işlemlerini sayfa üzerinde yapabilirsiniz. 
  7. Bağlantı, Üstbilgi ve Altbilgi, Filigran veya Arka Plan aracını kullanarak PDF'nizde ileri düzeyde düzenlemeler de yapabilirsiniz. 

Bu araçları biraz karıştırarak istediğiniz düzenlemeyi rahatlıkla yapabilirsiniz. Düzenlemeleri kaydetmeyi unutmayın.

Herhangi bir sorun veya sorunuz olursa yorum yazın, yardımcı olmaya çalışayım.

Hafzullah Yıldırım

Merhaba ben Hafzullah! Voiser.net, Hesaplus.com projelerinin kurucusuyum. 2015'te Kocaeli Üniversitesi'nden mezun oldum ve devamında Yüksek Lisans eğitimimi tamamladım. 2017'de çalıştığım şirketten istifa ederek kendi yazılım firmam Hafzullah.com.tr'yi kurdum.

Toplam 3 Yorum

aiuaau
aiuaau

14.12.2016 13:03:26

önceki yorumum güvenlik sorusu hatalı diyerek olmadı. bakalım bu oldu mu?

hurşit sezgin
hurşit sezgin

14.12.2016 13:04:43

saçma sapan yazınca güvenlik sorusu oluyor. bir daha yazayım: adobe "düzenleme işlemi" için artık para istiyor. bu yazıyı ya kaldırın veya düzeltin. kolay gelsin.

Hafzullah Yıldırım
Hafzullah Yıldırım

14.12.2016 14:56:14

Düzenleyelim, pdf düzenleme isimli yeni bir yazı hazırlayıp ek olarak düzenlerim burayı. Teşekkürler.

Memet
Memet

30.03.2018 11:32:13

Gardas mail adresinden ulassanda bi pdf dosyasini yapamadik. Ufaltip versen. Tesekkur ederiz.

Sende Yorum Yap

Benzer Yazılar

Voiser Kimin?
Voiser.net Nedir?
Voiser Yeni Ofisine Geçti
İzmit'te Pandemi (Tam Kapanma)
Bedelli Askerliğin Tarihçesi